Nowoczesna pergola na taras

Ogród Data publikacji: 29 sierpnia 2022

Marzenia o tarasie, miejscu do odpoczynku czy przyjmowania gości w ogrodzie, chęć obcowania z naturą, a także konieczność chronienia się przed intensywnym słońcem lub deszczem, a nawet wścibskimi spojrzeniami sąsiadów to najważniejsze motywacje, które sprawiają, że wiele osób inwestuje w różnego rodzaju pergole i zamawia konstrukcje na wymiar idealnie dopasowane do potrzeb oraz specyfiki miejsca. Z drugiej strony nie brakuje również akcesoriów, które powodują, że każda chwila na świeżym powietrzu jest prawdziwą przyjemnością, nawet wtedy gdy nie sprzyja aura.

Pergola tarasowa automatyczna

Nowoczesne pergole tarasowe

Projektowanie pergoli to trudna sztuka kompromisów oraz umiejętność korzystania z doświadczeń innych. Oczywiście w sieci znaleźć można bardzo różnorodne propozycje, a wiele z nich zapiera dech w piersiach. W praktyce jednak warto skonsultować się ze specjalistami, którzy pomogą dobrać najlepsze rozwiązania, biorąc oczywiście pod uwagę kształt tarasu, jego kierunek oraz potrzeby i gust domowników, a także konstrukcję domu i rodzaj elewacji. Jest dużo zmiennych, ale trzeba pamiętać, że pergola tarasowa i do ogrodu musi być po prostu dopracowana w każdym detalu, by spełniać swoje zadanie i stać się oazą spokoju, ciszy, bliskiego kontaktu z naturą. Na pierwszy rzut oka pergole można podzielić na wolnostojące oraz montowane do elewacji. Powodzeniem cieszą się konstrukcje modułowe, które można dowolnie rozbudowywać, a w ten sposób da się stworzyć nawet dużą przestrzeń. Często z takiej opcji korzystają hotele czy restauracje.

Pergola tarasowa

Poza tym pergola aluminiowa musi zapewnić optymalne warunki, niezbędne jest więc analiza usytuowania. Najczęściej konstrukcja będzie się pojawiać na tarasie. Jeśli jego ekspozycja jest na południe, to zadaszenie jest bardzo często szersze. Wówczas udaje się zapewnić cień przez cały dzień. Niezbędne bywają też boczne osłony. Wystawa zachodnia i wschodnia zmuszają do tego, by zadbać o przesłonę frontową i zrobić dłuższy wysięg zadaszenia. To pozwala przebywać na tarasie przez cały dzień, a wieczorem rozkoszować się urokami chwili nawet przy niższych temperaturach. Wszak do wyboru jest szereg paneli bocznych, a także dodatków, które rozświetlą, nagrzeją czy też zadbają o wrażenia akustyczne.

Pergola tarasowa z roletami

Jaką pergolę na taras wybrać?

Pergola tarasowa może być wykonana z różnego rodzaju materiałów. Bardzo dużym powodzeniem cieszy się aluminium. W ofercie producentów jest też wiele kolorów, kształtów czy wykończeń, więc bez problemu można dostosować wygląd konstrukcji do potrzeb oraz elewacji, co można zobaczyć w galerii realizacji: https://sunrest.pl/pergole-zdjecia-realizacji/. Wydaje się więc, że najważniejszym elementem pergoli jest dach. Musi być nie tylko ładny i efektowny, ale również szczelny oraz odporny na różnego rodzaju czynniki takie jak wiatr, słońce, deszcz czy też śnieg. W wielu wariantach świetnie sprawdzą się regulowane lamele, które można ustawiać pod dowolnym kątem. Poza tym świetnie prezentują się tkaniny – szczególne wrażenie robią po założeniu i mogą przypominać szlachetne rolety weneckie, choć też są oczywiście opcje zwijane.

Pergola tarasowa z lamelami

Pergole najczęściej dzieli się ze względu na rodzaj dachu. Dostępne są opcje tkaninowe i lamelowe. Ten pierwszy wariant jest wykonany ze specjalnego materiału. Zwija się go ręcznie lub automatycznie. Natomiast lamele – czyli specjalne aluminiowe panele, można ustawiać pod dowolnym kątem, aby regulować ilość światła, jakie do wnętrza wpada, a także całkowicie zasłonić lub odsłonić dach lub inny typ zadaszenia pergoli. Warto zwrócić uwagę, że tkaninę można zsunąć niemal w całości, a lamele dają więcej możliwości, a tym samym pozwalają na optyczny komfort. Z drugiej strony niezwykle stylowo prezentuje się materiał układający się w lekkie fałdy. W jednym i drugim typie pergoli można sterować przy użyciu pilota, a dodatkowe czujniki deszczu czy śniegu pozwolą zadbać o bezpieczeństwo konstrukcji, nawet wtedy gdy nie ma nas w domu. Warto pamiętać również o tym, że automatyczne systemy sprawiają też, że można sobie pozwolić na wyższą wysokość pergoli, co daje dodatkową przestrzeń i pozwala z niej swobodnie korzystać. Oczywiście wysokość warto dopasować do swoich potrzeb oraz całej aranżacji – szczególnie gdy pergola będzie się znajdować przy domu. W przypadku konstrukcji wolnostojącej ten parametr nie ma aż takiego wielkiego znaczenia. Zadaszenie przy budynku nie może nachodzić na okna tarasowe oraz nie powinno wystawać ponad rynny. W pewien sposób cała konstrukcja musi się wkomponowywać w elewację oraz wielkość tarasu. 

Pergola tarasowa

Akcesoria do pergoli tarasowych

Oczywiście nie można zapominać również, że także ten segment rynku bardzo chętnie wykorzystuje nowoczesne technologie. Poza designem, kolorami i materiałami to właśnie wybór akcesoriów pochłania dość dużo uwagi. Wszak ma być modnie i wygodnie. Najczęściej pergola ogrodowa wykonana jest z elementów stali nierdzewnej, która jest bardzo wytrzymała, trwała i odporna na warunki atmosferyczne. Niezwykle istotnym jej elementem jest system odprowadzania wody, który najczęściej jest zintegrowany z konstrukcją, więc bywa niewidoczny, co jest komfortowe i estetyczne. Niezmiennie oczywiście liczą się też różnego rodzaju systemy przeciwsłoneczne i przeciwdeszczowe. Dodatkowo pergolę można uzupełnić o szereg dodatków, które są praktyczne, ładne i po prostu przyciągają uwagę. Powodzeniem cieszą się więc takie akcesoria do pergol jak zdalnie sterowane oświetlenie LED, głośniki tarasowe, wentylacja czy czujniki słońca, wiatru i deszczu. W opcjach pojawiają się też osłony boczne, a wszystkimi tymi elementami da się sterować za pomocą pilota lub aplikacji, co jest bardzo wygodne i daje dużo niezależności. Jeśli chce się korzystać z pergoli tarasowej wieczorami, jesienią czy zimą warto poza zabudowaniem ścian pomyśleć także o systemach ogrzewania. Różnego rodzaju elementy konstrukcji pozwalają więc dopasować ją do indywidualnych potrzeb. A to sprawia, że zyskuje się przestrzeń szytą niemalże na miarę, która stanie się przedłużeniem domu, restauracji czy biura.

Pergola ze sterowanymi lamelami dachowymi

Sposób jej aranżacji oraz pomysł na użytkowanie będą z pewnością wyznaczać wybór. A bardzo różnorodne są oferowane obecnie pergoleKlienci korzystają z propozycji znanego producenta SunRest, który doskonale trafia w gust i potrzeby współczesnych klientów. Dotyczy to również tego, jakie są możliwe akcesoria do wyboru, jakie dostępne są kształty, materiały, kolory czy wykończenia: https://sunrest.pl/produkty-pergole-aluminiowe/. Przecież konstrukcja znacząco będzie wpływać na wygląd domu czy ogrodu oraz na nasz sposób spędzania czasu wolnego lub też pracy. W efekcie oferowane nowoczesne pergole z pewnością wyróżniają się będą minimalistycznym designem, dużą ilością przeszkleń, unikaniem widocznych śrub i elementów mechanicznych. Tu estetyka i prostota mają bardzo duże znaczenie. Z drugiej strony to właśnie innowacyjne rozwiązania takie jak na przykład screeny sprawiają, że można korzystać z uroków natury, schować się nieco przed sąsiadami i całym światem, chronić się przed słońcem i nic nie tracić z możliwości przebywania na świeżym powietrzu. Opcji jest tak wiele, że bez problemu można dopasować wytrzymałe, efektowne i funkcjonalne pergoleSunRest to doskonałe miejsce, by zamówić pergolę szytą na miarę, która często ma modułowy potencjał, więc da się ją dowolnie rozbudowywać, jeśli oczywiście mamy miejsce i taką potrzebę. Obecnie niemalże każdą pergolę tarasową można również  wyposażyć w promienniki na podczerwień. Te systemy instaluje się najczęściej do elementów takich jak belki lub też do elewacji. To wydajne, estetyczne i praktyczne urządzenia, które nie ogrzewają powietrza a jedynie ciała stałe. Można nimi sterować za pomocą tego samego pilota, którego używamy do zasłaniania dachu, włączania światła czy też odtwarzania muzyki.

Podobne artykuły