Kurkuma nie tylko w kuchni — jak wykorzystać ją w ogrodzie?

Ogród Data publikacji: 07 lipca 2023

Kurkuma to popularna przyprawa, która przywędrowała do nas z dalekiego wschodu. Powszechnie stosowana w kuchni indyjskiej i hinduskiej zyskała popularność na całym świecie. Co więcej, ma ona niezwykłe prozdrowotne właściwości, które sprawiają, że warto ją spożywać. Działa między innymi przeciwzapalnie, przeciwutleniająco, antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwnowotworowo.

Dodawać ją można natomiast praktycznie do wszystkiego, bo jej smak jest bardzo delikatny i w zasadzie nie wpływa drastycznie na walory smakowe całej potrawy. Ma za to silne barwiące właściwości, co sprawia, że dania wyglądają orientalnie.

My tym razem jednak nie zaproponujemy Wam żadnego przepisu, a podpowiemy, jak możecie wykorzystać kurkumę w swoim własnym ogrodzie. Jej właściwości są bowiem nie tylko dobre dla naszego ciała, ale również dla roślin, które uprawiamy.

Kurkuma pomoże w zwalczaniu szkodników w ogrodzie

Jednym z mniej znanych zastosowań kurkumy jest jej zdolność do odstraszania szkodników. W Indiach kurkuma jest często stosowana jako naturalny środek przeciwko szkodnikom w ogrodzie, zwłaszcza przeciwko mrówkom, które nie przepadają za jej zapachem.

Nie tylko mrówki, ale także inne szkodniki takie jak mszyce czy mątwiki mogą być skutecznie odstraszane przez kurkumę. Jej silny zapach i smak są dla nich nieprzyjemne, co pomaga utrzymać je z daleka od ulubionych roślin w ogrodzie.

Kurkuma chroni rośliny przed chorobami

We wstępie pisaliśmy o tym, że kurkuma działa przeciwgrzybiczo. Możemy więc wykorzystać ją w naszym ogrodzie, aby chronić uprawy przed chorobami grzybiczymi. Nawet w przypadku wystąpienia już choroby, możemy wykorzystać ją jako środek grzybobójczy.

Dodaj kurkumę do kompostu

Dodawanie kurkumy do kompostu może przynieść wiele korzyści. Pierwszą z nich jest stymulowanie aktywności mikroorganizmów, które przyspieszają proces kompostowania.

Kurkuma może również pomóc w walce z nieprzyjemnym zapachem kompostu. Jej silny, przyjemny zapach może pomóc zneutralizować mniej przyjemne aromaty, co jest szczególnie ważne, jeśli kompostownik jest umieszczony w pobliżu domu.

W jaki sposób stosować kurkumę w ogrodzie?

Kurkumę w ogrodzie możemy wykorzystać dwojako. Najłatwiejszym sposobem jest po prostu rozsypanie kurkumy wokół roślin. My jednak polecamy stworzenie roztworu, za pomocą którego możemy spryskać ziemię i same rośliny. Wystarczy, że spryskiwacza o pojemności 5L dodamy 5 łyżeczek kurkumy.

Za pomocą takiego roztworu możemy spryskiwać chore rośliny lub opanowane przez szkodniki. Możemy też jednak stosować go profilaktycznie raz na tydzień lub dwa tygodnie.

Podobne artykuły