Deska kompozytowa – pomysł na taras tani w utrzymaniu.

Ogród Data publikacji: 28 maja 2021

Fani drewna obawiają się najczęściej problemów z czyszczeniem i częstą impregnacją. Deska kompozytowa to świetne rozwiązanie, które zapewnia nie tylko piękny wygląd, ale też jest bardzo prosta w pielęgnacji. Deska kompozytowa jest świetnym materiałem na taras. Wytrzyma zmienne warunki atmosferyczne, wilgoć, mróz czy słońce. Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego na temat deski kompozytowej.

Czym jest deska kompozytowa?

Deska kompozytowa to materiał, który łączy w sobie drewno naturalne i tworzywo sztuczne. Odpowiednio dobrane proporcje pozwalają połączyć zalety drewna i polimeru. Deska kompozytowa to propozycja idealna, ponieważ pozwala zachować piękny wygląd drewna, a jednocześnie nie wymaga czasochłonnej i regularnej impregnacji.

Najbardziej pożądaną jest deska z jak największą zawartością drewna, ale należy pamiętać, że taki materiał będzie mniej wytrzymały. Odpowiedni dobór proporcji jest kluczowy, ponieważ pozwala zachować naturalny wygląd drewna, a jednocześnie nie jest podany na uszkodzenia. Najlepsze proporcje to około 60% mączki drewnianej i 40% materiału sztucznego.

HDPE czy PVC?

Do produkcji desek kompozytowych można użyć różnych tworzyw sztucznych, a najczęściej jest to HDPE (polietylen o dużej gęstości) lub PVC (polichlorek winylu).. HDPE jest korzystniejsze cenowo, ma znacznie bardziej autentyczny wygląd i jest mniej podatne na wypaczenia spowodowane gwałtownymi zmianami temperatur. Warto też dodać, że HDPE jest materiałem antypoślizgowym i w tej kwestii prześciga deski z PVC.

PVC w 100% nadaje się do recyklingu i jest materiałem lżejszym, ale w przypadku desek tarasowych nie jest to ogromna zaleta. Oprócz tego PVC, w przeciwieństwie do HDPE, nie jest odporny na działanie filtrów przeciwsłonecznych i środków odstraszających owady. Warty podkreślenia jest fakt, że przy produkcji desek z PVC uwalniają się do powietrza toksyczne substancje, których unikamy produkując deski z HDPE. Deski HDPE nie zawierają szkodliwych dla nas związków, takich jak bisfenol A. Dlatego w porównaniu do innych tworzyw sztucznych, z których możemy wykonać tarasy, są one zdecydowanie najlepsze dla zdrowia i środowiska.

PVC jest również materiałem narażonym na rozszerzanie się oraz kurczenie. Możemy również spotkać się ze zjawiskiem wytwarzania elektryczności statycznej, a latem w słońcu mogą nagrzewać się co zmniejsza komfort korzystania z nich.

Deski z HDPE i PCV są ekonomicznym rozwiązaniem, którego koszty utrzymania są znacząco niższe od desek naturalnych. Dzięki temu są one znacznie trwalsze i posłużą nam latami. Wszystko dzięki odporności na wilgoć, która jest naturalnym zagrożeniem występującym dla wszelkiego rodzaju materiałów, z których wykonamy taras. Są one również odporne na zarysowania czy owady, które mogą zniszczyć naturalne drewno. 

Gdzie kupić?

Na rynku jest wielu producentów desek kompozytowych, ale to na co powinniśmy zwrócić uwagę to przede wszystkim materiał z jakiego zostały one wykonane i proporcje drewna do tworzywa sztucznego. Jest to niezwykle ważne, ponieważ od tego zależy trwałość i wygląd naszego tarasu. Piękne i wytrzymałe kompozytowe deski tarasowe znajdziesz na stronie https://liderwood.pl/sklepW ofercie sklepu znajdują się produkty od sprawdzonego i polecanego producenta desek kompozytowych Ecotravers.

Sposób montażu.

Montaż tarasu z desek kompozytowych nie jest trudny, ale należy pamiętać o kilku ważnych punktach. Przede wszystkim musimy zadbać o odpowiednie podłoże. Podłoże musi być płaskie i równe. Kolejnym krokiem jest montaż legarów na wspornikach. Pozwala to na stabilne potrzymanie całego systemu, a regulacja umożliwia dostosowanie wysokości tarasu. Deski powinny znajdować się na konstrukcji legarowej, a montujemy je za pomocą specjalnych klipsów. Całość wykańczamy listwą prostą oraz listwą kątową. Przy montażu należy pamiętać by wykonywać go zgodnie z instrukcją montażu udostępnianą przez producenta. Instrukcje możemy pobrać również bezpośrednio na stronie sklepu https://liderwood.pl/deski-kompozytowe/.

Jak pielęgnować?

Ogromnym plusem desek kompozytowych jest brak konieczności konserwowania i olejowania. Nie musimy stosować specjalistycznych preparatów. Deski są niezwykle odporne i trwałe. Taras powinniśmy zamiatać miękkimi szczotkami, a myć wodą z dodatkiem delikatnego detergentu. Jeżeli nasz taras jest bardziej zabrudzony i zależy nam na dokładnym wyczyszczeniu, to możemy zastosować myjkę ciśnieniową, ale ciśnienie powinno mieć maksymalnie 60 barów. Warto na bieżąco usuwać wszelkie zabrudzenia, ponieważ zalegający piasek czy żwir może powodować delikatne zarysowania.

 Materiał przy współpracy partnera https://liderwood.pl

Podobne artykuły