Zasypianie podczas upałów bywa trudne, ale można sobie to ułatwić

Porady Data publikacji: 20 czerwca 2022 / Aktualizacja: 2022-11-07

Latem podczas upałów często zmagamy się z bezsennością wywołaną wysoką temperaturą w sypialni. Zaśnięcie wtedy bywa nie lada wyzwaniem. Odwracamy poduszkę na drugą stronę, aby zaczerpnąć choć odrobinę chłodu. To nie zawsze jednak zdaje egzamin. Dlatego w tym artykule podpowiemy Wam, jak ułatwić sobie zasypianie podczas upałów.

Włóż prześcieradło do zamrażarki

Potrzebujesz jeszcze lepszego schłodzenia? Weź prześcieradło, a następnie włóż je do foliowego worka. Dobrze zawiń i włóż do zamrażarki na 15 minut. Po tym czasie rozłóż prześcieradło na łóżku i połóż się spać. Da Ci ono przyjemne uczucie chłodu, które ułatwi zasypianie.

Wywietrz sypialnię przed snem

Wieczorem, gdy kładziemy się spać temperatura na zewnątrz zwykle spada. Warto wówczas wywietrzyć przed samym snem pomieszczenie. Najlepiej zrobić to przy zgaszonym świetle, aby komary nie dostały się do środka. Jeśli mamy moskitierę, wtedy rozwiązuje to problem i sprawia, że możemy spać nawet przy otwartym oknie. Dzięki temu dopływ świeżego chłodnego powietrza ułatwi nam zaśniecie i zwiększy komfort snu.

Ubierz odpowiednią piżamę

Piżamy wykonane ze sztucznych włókien sprawiają, że nasze ciało nie może swobodnie oddychać. Temperatura nie jest odpowiednio regulowana, a nam zaczyna być gorąco i pocimy się. Dlatego podczas upałów lepiej z takiej piżamy zrezygnować. Jeśli musimy spać w nocnym ubraniu, wtedy warto kupić piżamę z naturalnego materiału. Bawełna świetnie się sprawdzi. Jest zwiewna i pozwala ciału oddychać.

Możesz spać całkowicie nago

Spanie nago niesie nie tylko ochłodę, ale również wiele innych korzyści. Jest ono dobre dla naszych stref intymnych i zapewnia im odpowiednią wentylację, co chroni nas przed wieloma chorobami grzybiczymi czy bakteriami.

Zrezygnuj z kołdry

Wiele osób nie może zasnąć bez zakrycia. Pod kołdrą jest nam jednak zbyt gorąco. Dlatego podczas upałów możemy przykryć się jedynie prześcieradłem. Najlepiej, aby było ono również bawełniane. Dzięki temu nie będzie nam tak gorąco. Tanie prześcieradła z poliestru niestety sprawią, że zaczniemy się pod nimi szybko pocić.

W ciągu dnia zasłoń okna

Nie pozwól, aby sypialnia się zbyt mocno nagrzała w ciągu upalnego dnia. Nie otwieraj okien, gdyż wtedy wpuścić do środka ciepłe powietrze. Najlepiej będzie jeśli wywietrzysz ją wcześnie rano lub wieczorem przed samym snem. W trakcie dnia zasłoń okna żaluzjami lub zasłonami. To sprawi, że pomieszczenie nie będzie tak szybko nagrzewać się.

Przygotuj butelkę z zimną wodą

Często schłodzenie samych stóp daje nam uczucie ulgi i orzeźwienia podczas upałów. Jeśli w naszej sypialni jest gorąco, pod pościel możemy schować butelkę wypełnioną zimną wodą. Trzymając przy niej stopy będzie nam łatwiej zasnąć.

Wstań i weź chłodny prysznic

Możesz pomóc organizmowi w schłodzeniu się i wziąć chłodny prysznic. Efekt takiego zabiegu nie będzie długotrwały, ale może w zupełności wystarczyć, abyśmy mogli zasnąć. Utrzyma się na dłużej, jeśli do łóżka położymy się z lekko wilgotnym ciałem. Nie powinno być mokre, aby nie przemoczyć pościeli i materaca. Pozostawiona na nim mgiełka z wody sprawi jednak, że będzie nam zdecydowanie chłodniej.

Przygotuj butelkę z atomizerem i zimna wodą

Aby schłodzić nasze ciało możemy spryskać je chłodną wodą z butelki z atomizerem. Powinien posiadać on funkcję mgiełki wodnej. Dzięki temu nasza skóra nie będzie zbyt mocno wilgotna. Będziemy mogli położyć się do łóżka i zasnąć.

Spanie przy wentylatorze nie będzie zbyt dobrym pomysłem

Najłatwiejszym rozwiązaniem byłoby spanie przy włączonym wentylatorze. Z pewnością większości z nas sposób ten przyjdzie od razu do głowy. Jak podaje portal kobieta.onet.pl, to nie jest jednak zbyt dobry pomysł.

Dlaczego? Wentylator wznosi w powietrze kurz. W ten sposób przez cała noc będziemy wdychać zanieczyszczenia. Powoduje to również wysuszenie śluzówki, oczu, gardła i jamy ustnej. Będzie to szczególnie uciążliwe dla osób z astmą lub alergią.

Podobne artykuły