Jak chronić dekoracje na grobach przed złodziejami? 5 skutecznych sposobów!

Porady Data publikacji: 16 października 2021

Jak co roku na Wszystkich Świętych przystroimy groby naszych bliskich wiązankami kwiatów i lampionami. W ten sposób kultywujemy pamięć o zmarłych. Niestety nie wszyscy potrafią to uszanować. Złodzieje trudniący się okradaniem grobów potrafią ukraść dekoracje z nagrobka, aby później je sprzedać i tym samym zarobić. Dlatego należy uważać, jeśli planujemy ustawić je na grobie wcześniej. Są jednak sposoby, aby zniechęcić złodziei.

1. Podpisz znicze i wiązanki markerem, którego nie da się zmazać

Podpisaną rzecz będzie złodziejowi ciężko sprzedać. Każdy będzie bowiem wiedział, że pochodzi ona z kradzieży. Dlatego warto zaopatrzyć się w niezmywalne markery, a następnie podpisać ozdoby, które kładziemy na pomniku w kilku miejscach.

Podpis powinien być widoczny, ale nie musi się rzucać w oczy, aby nie psuć dekoracji. Nie musimy oczywiście umieszczać tam swojego imienia i nazwiska. Na lampionie możemy napisać „Święć nad duszą mojego męża Marka Nowaka”. Dzięki temu podpis wygląda naturalnie, tak jak dedykacja. Takiego lampionu nikt już też nie kupi.

2. Zadbaj o widoczne ślady użytkowania

Niszczenie nowych dekoracji nie jest oczywiście najlepszym pomysłem. Ale zawsze możemy zadbać o to, by ślady użytkowania nie były widoczne na pierwszy rzut oka, gdy dekoracja leży na pomniku. Gdy złodziej chciałby ją jednak sprzedać, byłoby to niemożliwe, bo ślad byłby łatwo zauważalny przez potencjalnego kupującego.

3. To co możliwe przymocuj do grobu na stałe

Niektóre dekoracje mogą być przymocowane do pomnika na stałe. Granitowe wazony czy lampiony mogą być przyklejone do nagrobka. Wtedy wystarczy wymienić w nich wkład i kwiaty. Same nie zostaną jednak skradzione i warto, aby były podpisane wygrawerowanymi inicjałami. Sprzedażą i montażem takich dekoracji zajmują się te same firmy, które wykonują nagrobki.

4. Nie zostawiaj dekoracji wcześniej

Wiele osób decyduje się na sprzątanie grobu i przy okazji jego dekorację dużo wcześniej. Dzięki temu na cmentarzach nie ma kolejek i możemy zrobić to w spokoju. Pozostawienie dekoracji wiąże się jednak z ryzykiem, że zostaną one skradzione.

Warto więc pozostawić to na ostatnią chwilę i zabrać je ze sobą na cmentarz w dzień Wszystkich Świętych. Wcześniej możemy pozostawić podpalone lane znicze. Tych po zgaszeniu nie da się już sprzedać, ale w tradycyjnym lampionie wkład można wymienić. Pod warunkiem, że nie został on okopcony od wewnątrz przez palącą się świeczkę.

5. Zrób dekoracje samodzielnie

Spersonalizowane dekoracje, które zrobimy samodzielnie dużo trudniej będzie sprzedać. Zwłaszcza, gdy wyglądają one nietypowo i zawierają elementy, które jasno wskazują, dla kogo zostały one wykonane. Mogą to być wyryte imiona na kawałku drewna, zalaminowane odbitki zdjęć lub rysunki.

Złodzieje będą szukać dekoracji, które wyglądają tak, jak te sprzedawane na okolicznych straganach wokół cmentarza. Im bardziej nietypowa dekoracja, tym łatwiej zidentyfikować ją na cudzym grobie, dlatego nie będzie ona interesującym łupem dla złodzieja.

Podobne artykuły