Jak zabezpieczyć łóżko piętrowe dla dzieci?

Parenting Data publikacji: 07 listopada 2022

Jeśli w pokoju dziecięcym mamy mało miejsca, często dobrym rozwiązaniem są łóżka piętrowe. Istnieje jednak obawa, czy dziecko śpiące na górze na pewno nie spadnie. Nasze obawy, mogą powstrzymywać nas przed zakupem takiego łóżka. 

W przypadku ramy łóżka, w przypadku łóżka piętrowego jest bardziej obciążona w porównaniu z pojedynczymi a nawet podwójnymi łóżkami. Poza tym, dla dzieci łóżko jest często miejscem ich zabawy; skaczą, wspinają się itp. więc nieustannie naruszają wytrzymałość konstrukcji. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym możemy zabezpieczyć dziecko, jakie mamy możliwości?

Od czego mamy zacząć zabezpieczając łóżko piętrowe?

Na samym początku powinniśmy w prawidłowy sposób ustawić mebel, tzn. musimy dobrze przemyśleć czy jego ustawienie w żaden sposób nie stworzy zagrożenia. Powinno być  z dala od okna oraz oświetlenia górnego. Powinniśmy sprawdzić, czy łóżko nad którego zakupem się zastanawiamy, posiada balustradę zabezpieczającą. Nie ważne, czy łóżko będzie ustawione pod ścianą czy nie, powinno posiadać barierkę. Aby zabezpieczyć przestrzeń między ściana i łóżkiem, dobrym rozwiązaniem mogą okazać się łóżka tapicerowane. Które oprócz tego że będzie oddzielać od ściany, to będzie również przyjemniejsze w dotyku niż na przykład barierka drewniana, więc nie będzie potrzeby stosowania poduszek aby dziecku było wygodniej i przytulniej. Dla bezpieczeństwa, warto umieścić dywan obok łóżka, który może zapewnić miękkie lądowanie. 

Musimy bardzo dokładnie, dokręcić wszystkie śruby, bo to właśnie one decydują o stabilności konstrukcji łóżka. Zwróć uwagę także na drabinkę, która w niektórych sytuacjach może okazać się dość kłopotliwa, wielu rodziców usuwa dolny schodek, aby uniemożliwić młodszemu dziecku wspinanie się do góry.

Siatki zabezpieczające

Siatki ochronne, są niezwykle skuteczną, niedrogą a przede wszystkim bardzo skuteczna ochrona.  Powinny posiadać stosowne atesty, aby spełniały wszystkie niezbędne normy bezpieczeństwa. Sposób ich działania jest bardzo prosty, umieszcza się stalową linę na hakach, między krawędziami łóżka, a po niej prowadzi się siatkę, w identyczny sposób mocowana jest pod sufitem. Nie musimy montować czarnej, nie zachwycającej kolorem siatki, jest wiele wariantów kolorystycznych, przez co z łatwością dopasujemy ją do kolorystyki pokoju dziecięcego. Dzięki zamontowaniu siatki, możemy przestać zamartwiać się o to, czy nasze dzieci są bezpieczne gdy śpią. Nie tylko dobrze chronią przed wypadnięciem ale również dobrze wyglądają, oprócz koloru możemy również wybrać sposób w jaki są wykończone.  Możesz tworzyć aranżacje, jakie tylko sobie wymarzysz. 

Podobne artykuły