5 genialnych trików, które ułatwią Ci pranie ubrań

Porady Data publikacji: 16 lutego 2022 / Aktualizacja: 2022-11-30

Pranie to czynność, którą wykonujemy regularnie. Dlatego nie ma nic dziwnego w tym, że wkrada się w nią rutyna. Doskonale wydaje nam się, że wiemy co robić. Nic nie może nas zaskoczyć. W końcu wystarczy jedynie włożyć brudne rzeczy do pralki, zaaplikować detergent i włączyć odpowiedni program.

Okazuje się jednak, że nawet tak prostą czynność możemy zrobić lepiej. W tym artykule przedstawimy Wam pięć trików, dzięki którym ułatwicie sobie pranie. W ten sposób unikniecie wielu problemów, które mogą Wam się przytrafić podczas prania.

Sposób na zmiękczenie ręczników

Ręczniki z czasem stają się szorstkie i słabiej chłoną wodę. Wycieranie się nimi po kąpieli nie należy wówczas do najprzyjemniejszych doznań. Podrażniają one naszą skórę i nie osuszają jej dostatecznie dobrze. Na szczęście istnieje sposób, który pozwoli Wam je zmiękczyć.

Produktem, który nam pomoże jest zwykły biały ocet. Wykorzystujemy go w swojej kuchni do zakwaszania potraw. Nie rzadko również pomaga nam podczas sprzątania. Tym razem zadba o miękkość naszych ręczników.

Przygotuj ręczniki, a następnie umieść je w pralce. Wybierz odpowiedni program, a następnie do szufladki na proszek wlej jedną szklankę octu. Do szufladki na płyn do płukania wsyp natomiast opakowanie sody oczyszczonej. Teraz włącz pranie, tak jak zwykle.

Dzięki takiej kuracji włókna zostaną zmiękczone, a spośród nich wypłukane resztki detergentu, które zmniejszają chłonność ręcznika. Podczas ich prania nie powinniśmy korzystać z płynów do płukania ubrań. To one sprawiają, że tkaniny stają się mniej chłonne. Oczywiście w przypadku ubrań cecha ta jest jak najbardziej wartościowa, ale w stosunku do ręczników oczekuje zupełnie czegoś innego.

Piłki do prania

Jeśli nie posiadamy specjalnych kuli do prania, to zamiast nich możemy wykorzystać piłki do tenisa. Dlaczego warto wrzucić je do pralki? Działają one zmiękczająco bez używania dodatkowych chemicznych środków do prania. Podczas wirowania pomagają też lepiej odsączyć pranie z wody, dzięki temu szybciej wyschnie. Trik ten szczególnie przydatny jest w przypadku prania puchowych rzeczy, jak kurtki czy poduszki. Piłeczki sprawiają, że nie zbijają się i nadal są puszyste.

Dzięki temu, że nie użyjemy środków chemicznych, możemy skutecznie zmiękczyć pranie dziecięcych ubrań lub tych noszonych przez alergików. Są one również przeznaczone do wielokrotnego użytku, dlatego jednokrotny zakup bardzo szybko nam się zwróci.

Jeśli posiadacie suszarkę bębnową do prania, to również wrzućcie do niej piłeczki. Pranie dzięki temu wysuszy się szybciej i będzie przyjemniejsze w dotyku.

Aspiryna na żółte plamy z potu

Na białych koszulkach pojawiły się żółte plamy z potu? Najczęściej spotkać można je w obrębie kołnierzyka i pach. Koszulka przez nie wygląda nieestetycznie, a te same w sobie są trudne do usunięcia i zazwyczaj nie schodzą podczas normalnego prania. Aspiryna pomoże nam je usunąć.

To co musimy zrobić to rozpuścić kilka tabletek aspiryny w wodzie. Nie dodajemy jej zbyt wiele, gdyż z mieszanki powstać ma gęsta pasta. Następnie nakładamy ją na plamy i wcieramy. Pozostawiamy na kwadrans. Teraz koszulkę wrzucamy do prania i pierzemy, tak jak zwykle.

W podobny sposób możemy wykorzystać sok z cytryny, który również radzi sobie z tego typu plamami. Mieszamy go wraz z ciepłą wodą w proporcjach 1:1. Następnie nanosimy na plamy, pocieramy i spłukujemy. Czynność powtarzamy 2-3 razy i pierzemy odzież w pralce, tak jak zwykle.

Małe rzeczy pierz w specjalnych woreczkach

Zastanawiało Was kiedyś, gdzie giną skarpetki pranie w pralce? Spróbujcie sprawdzić filtr, który znajduje się w dolnej części urządzenia na jego frontowej części obudowy. Ukryty jest za małymi drzwiczkami. Rzadko go czyścimy, a to często tam można odnaleźć zagubione podczas prania rzeczy. Mogą one jednak dostać się również w inne miejsca.

Aby tego uniknąć warto prać małe rzeczy w specjalnych woreczkach. Worki na pranie nie tylko chronią delikatne tkaniny przed uszkodzeniami, ale też ułatwiają gromadzenie małych części garderoby. Są przeznaczone do wielokrotnego użytku.

Wrzuć do prania kulkę z folii aluminiowej

Weź kilka arkuszy folii aluminiowej ze swojej kuchni, a następnie zrób z nich kulkę. Wrzuć ją wraz z ubraniami do prania. Ten prosty trik sprawi, że ubrania nie będą się tak elektryzowały oraz mechaciły. Dzięki temu nie będą do nich przywierały też tak łatwo włosy i kurz.

Podobne artykuły