12 kwietnia 2017

Zastosowania amoniaku (wody amoniakalnej) podczas porządków domowych

Woda amoniakalna, wodny roztwór amoniaku czy po prostu amoniak w płynie to świetny środek czyszczący. Możecie go wykorzystać na co dzień przy sprzątaniu lub podczas świątecznych porządków. Oto kilka porad jak sprzątać za pomocą amoniaku.

Jeśli nie wiecie gdzie kupić amoniak w płynie to odpowiedź znajdziecie TUTAJ. Jest on stosunkowo tani i całkiem łatwo dostępny. Wystarczy wiedzieć gdzie się udać ;)

Zastosowania amoniaku podczas sprzątania

Czyszczenie kryształów

Jeśli masz w domu kryształy i chcesz aby na przywitanie gości lśniły to przetrzyj je szmatką nasączoną w wodzie z amoniakiem. Na szklankę wody wystarczy dosłownie kilka kropel amoniaku. Taki środek doskonale czyści kryształy i sprawia, że pięknie się błyszczą. Trzeba tylko pamiętać by spłukać je wodą i wytrzeć dokładnie szmatką z mikrofibry. Woda pozostałą na nich pozostawi brzydki osad.

Odnawianie biżuterii

Jeśli chcesz wyczyścić biżuterię i tym samym odnowić jej wygląd to bardzo dobrze do tego celu sprawdzi się roztwór wodny amoniaku. Wymieszaj amoniak z ciepłą wodą w proporcjach 1:1 i włóż do niego biżuterię na 10 minut. Po tym czasie wyjmij, przetrzyj szmatką i pozostaw do wyschnięcia. Pamiętaj tylko aby nie czyścić w ten sposób pereł!

Amoniak na pleśń

Czyszczenie pleśni jest dosyć męczące. Znajdziemy ją np. na fugach w łazience ale również w innych miejscach naszego domu np. na podłodze za szafą gdzie panuje wilgoć. Czyszczenie pleśni jest dosyć skuteczne z pomocą amoniaku, który zabija grzyby i sprawia, że przez jakiś czas pleśń nie powstaje ponownie. Dodaj szklankę amoniaku do czterech litrów ciepłej wody i wyczyść pleśń. Najlepiej jest robić to w rękawiczkach.

Czyszczenie kredek

Dzieci lubią malować i często przy tym brudzą kredkami swoje ubranie. Aby usunąć takie plamy wystarczy zalać plamę roztworem wodnym amoniaku i pozostawić na chwilę. Następnie spłucz wodą.

Plamy na dywanie

Usuwanie plam na dywanie z pomocą amoniaku staje się dużo łatwiejsze. Szklankę amoniaku wlewamy do dwóch litrów ciepłej wody i za pomocą gąbeczki czyścimy plamę. Najpierw oklepujemy nie szorując, aby jej nie rozmazać. Osuszamy ją dociskając do niej ręczniki papierowe i ponownie lekko oklepujemy i szorujemy starając się nie wychodzić poza jej obrys.

Amoniak i tłuste plamy

Pamiętaj, że amoniak to świetny środek odtłuszczający stosowany często do blachy nierdzewnej. Dlatego rozrób sobie szklankę amoniaku w dwóch litrach wody i zacznij czyścić nim sprzęty kuchenne np. okap, na którym osadza się dużo tłuszczu. Amoniak świetnie radzi sobie z tłustymi plamami od palców na meblach. Warto jednak jest go sobie rozrobić z wodą bo jest dosyć silny. W sklepie kupimy też gotowe roztwory wodne amoniaku np. 20%.

Amoniak ma sporo ciekawych zastosowań, które warto znać. Jeśli chodzi o amoniak – cena nie jest wysoka, więc warto mieć go w domu.