Nowe pędy storczyka. Lepkie kropelki na nich, po czym pędy usychają. Co robić?

Porady Data publikacji: 29 kwietnia 2019

Co zrobić gdy storczyk puszcza nowe pędy, a na nich pojawiają się lepkie kropelki i po jakimś czasie pęd usycha? Jest na to rozwiązanie. Jeśli hodujesz storczyki to powinnaś znać ten trik. Dzięki temu rozwiążesz bardzo prosto ten problem.

Lepka substancja z pędów storczyka

Winowajcą najprawdopodobniej są tarczniki. Są to owady, które wysysają soki z rośliny. Pasożytują na niej więc ją stopniowo osłabiają po czym roślina umiera. Najczęściej znajdziemy je na łodygach rośliny i liściach. Przyjrzyj się dokładnie łodydze czy nie znajdziesz na niej dziwnych zgrubień. Owady te mają od 1 do 6 mm wielkości, przywierają do rośliny więc czasami trudno jest je zauważyć. Kupuje się na nie specjalne środki.

Jeśli jednak niczego nie zauważysz być może są to wełnowce, które bardzo często atakują storczyki i są dla nas niewidoczne. Można kupić specjalne preparaty na wełnowce, którymi wystarczy opryskać roślinę.

W takiej sytuacji najlepiej jest zrobić zdjęcie pędom i liściom, odizolować chore storczyki od zdrowych i udać się do sklepu ogrodniczego po odpowiedni środek, który pomoże pozbyć się robaków.

Domowy sposób

Znamy też domowy sposób, który wiele kobiet poleca i podobno bardzo często to wystarczy. Przygotuj sobie wody z płynem do mycia naczyń. Następnie przemyj raz te lepkie kropelki wodą i zostaw. To wszystko co musisz zrobić. Teraz obserwuj jak dalej wygląda roślina po paru dniach. Wielu osobom to pomogło.

Zobacz również: Wykorzystaj płyn do mycia naczyń by ożywić swoje storczyki!

Jak podlewać storczyki

Skoro jesteśmy już przy temacie storczyków to warto wspomnieć o sposobie ich podlewania z czym też wiele osób ma problem. Pamiętaj o tym, że storczyk lubi jasne miejsca, ale nie może być narażony na silne promienie słoneczne, parapet na wschodnim oknie będzie dla niego idealny. Lubią temperaturę 24 stopni latem i minimum 18 zimą. Lubią też gdy powietrze jest dość wilgotne, dlatego zimą gdy grzejemy w domu i osuszamy jednocześnie powietrze często dostają mocno w kość. Dlatego warto pilnować by wilgotność powietrza zimą nie spadła poniżej 60%.

Storczyki podlewamy gdy korzenie robią się białe. Dlatego najlepiej mieść je w przeźroczystych doniczkach i potem wsadzone do jakiejś osłonki, która będzie pełniła rolę dekoracyjną.

Storczyka wkładamy do miski i podlewamy wodą dokładnie z każdej strony. Niech przeleci ona przez doniczkę do miski. Zostawiamy go w niej jeszcze na pół godziny i po tym czasie wyjmujemy. Korzenie powinny stać się znów dzielone.

Podobne artykuły