Zalety płyt HPL jako materiału do wykończenia kuchni.

Porady Data publikacji: 01 czerwca 2023

Nie bez powodu, kuchnia nazywana jest sercem domu, gdyż miejsce to nie tylko służy do przygotowania posiłków, ale także jest przestrzenią, w której dobrze się rozmawia i spędza rodzinnie czas. To pewnie jeden z powodów, dla których tak wiele uwagi w naszym kraju poświęca się na aranżację kuchni. Jednym z popularnych rozwiązań stosowanych w wystroju kuchni są laminaty HPL, których liczne zalety postaramy się wskazać w niniejszym artykule.

Płyta HPL – co to jest?

Płyty HPL (ang. High Pressure Laminate) zaliczane są do grupy tworzyw naturalnych, a ich pochodzenie związane jest z wytwarzaniem warstw papieru impregnowanego termoutwardzalnymi żywicami, które przy użyciu wysokiej temperatury i ciśnienia są ze sobą łączone. Proces ten pozwala uzyskać odporną warstwę wierzchnią, która sprawia, że materiał tworzy skuteczną ochronę przed czynnikami, które czynią płyty HPL drewnopodobne jednymi z najbardziej praktycznych i trwałych elementów w kuchni.

Jakie zalety płyt HPL przemawiają za ich zastosowaniem w kuchniach?

Nawet jeśli naszą pasją nie jest gotowanie czy pieczenie, kuchnia to pomieszczenie, w którym ważna jest funkcjonalność i praktyczne rozwiązania. Panują tam wysokie temperatury, wilgoć, a elementy takie jak blaty czy ściany często narażone są na zabrudzenia.

Zastosowanie laminatu HPL pozwala łatwiej i skuteczniej zadbać o czystość w kuchni, gdyż czyszczenie płyt na ścianie lub blacie nie powinno sprawić najmniejszych problemów. Materiał ten odporny jest na korozję, zagrzybienie czy butwienie co czyni go o wiele bardziej wytrzymałym i łatwym w użytkowaniu niż naturalne drewno.

Sam proces obróbki także nie wymaga zbyt wiele pracy i nie powinien sprawiać trudności doświadczonym fachowcom. Płyty HPL wewnętrzne tak samo jak twarde drewno lub wiórowe płyty można frezować, nawiercać i ciąć, co daje nieograniczone możliwości w tworzeniu efektownych aranżacji kuchni.

Płyty HPL mogą imitować drewno, kamień, a także być dowolnie barwione, co sprawia, że są niezwykle atrakcyjnym materiałem na blaty czy ściany kuchenne. Dotyczy to również aspektu praktycznego, gdyż laminat HPL jest bezpieczny w kontakcie z żywnością, odporny na zarysowania, działanie wody, a także wysoką temperaturę, która panuje w kuchni. Dzięki temu materiał ten „wybacza” drobne zapomnienia wynikające np. z położenia na blacie gorącego naczynia.

Zastosowanie laminatu kompaktowego HPL w kuchni

Laminat kompaktowy HPL świetnie sprawdzi się jako materiał na blat kuchenny, będąc o wiele trwalszym tworzywem niż drewno czy kamień. Choć tego typu blat nie jest gruby, możesz mieć pewność, że posłuży w twoim domu przez wiele lat. Choć wyglądem do złudzenia może przypominać ten kamienny, blat HPL kompaktowy jest cieplejszy w dotyku, a efektowną zabudowę kuchenną uzyskasz dzięki możliwości jego łatwego zlicowienia z frontami meblowymi.

Gdzie kupić płyty HPL, które znajdą swoje zastosowanie w kuchni?

W sklepie z tworzywami konstrukcyjnymi znajdziesz wysokiej jakości płyty HPL, które stworzą nowoczesną i funkcjonalną przestrzeń kuchenną. Płyty HPL w sklepie Plastikowo doskonale imitują kamień i popularne odcienie drewna, dając możliwość uzyskać efekt użycia naturalnych surowców. Płyty HPL wewnętrzne są raczej lekkie, przez co blat nie będzie wyglądał topornie i świetnie sprawdzi się w minimalistycznych wnętrzach. Część z blatów HPL może być używana na zewnątrz, np. w kuchni ogrodowej lub na tarasie i również te modele znajdziesz w asortymencie sklepu internetowego Plastikowo.pl.

Podobne artykuły