Trzy triki, które ułatwią Ci oczyszczanie grzybów

Porady Data publikacji: 19 października 2022

Zbieranie grzybów jest dla wielu osób przyjemnością. Sposobem na odpoczynek na łonie natury, który można połączyć ze zbieraniem leśnych owoców jesieni. To co jest mniej przyjemne w grzybobraniu, to późniejsze oczyszczanie grzybów. Można jednak sobie to ułatwić. W tym artykule przedstawimy Wam trzy triki, które sprawią, że ich obieranie będzie łatwiejsze.

Zabierz do lasu rękawiczki

Jeśli oczyścimy wstępnie grzyby już w lesie podczas ich zbierania, to później w domu będziemy mieć dużo mniej pracy. Zwykłe bawełniane rękawiczki nam w tym pomogą. Od kiedy znam ten trik, to zawsze zbieram grzyby w rękawiczkach.

Świetnie nadają się do ściągania z grzybów ściółki leśnej i piasku. Wystarczy, że przed włożeniem ich do koszyczka, przetrzemy je dłonią w rękawiczce. Dzięki temu w domu pozostaje nam już jedynie przekroić je, aby sprawdzić czy nie są robaczywe. Następnie możemy przejść do ich przygotowania. Oczyszczając grzyby w lesie, możemy zaoszczędzić sporo czasu.

Szybkie usuwanie piasku z grzybów

Chcesz w szybki i prosty sposób usunąć piasek z zebranych grzybów? Nie musisz robić tego pojedynczo. Możesz wszystkie grzyby oczyścić za jednym razem. Wystarczy, że wykorzystasz do tego celu prosty trik.

Będziemy potrzebować miski lub innego naczynia. Wypełniamy je osoloną wodą, a następnie zanurzamy w niej grzyby. Wystarczy pozostawić je w wodzie na kilka minut, a następnie wyłowić. Piasek pozostanie w solonej wodzie.

Pamiętajmy jednak o tym, aby nie robić tego w przypadku grzybów, które zamierzamy suszyć. Chłoną one wodę, a przez to proces suszenia może trwać zbyt długo. Możemy natomiast oczyścić w ten sposób grzyby, które zamierzamy zamarynować w occie lub ugotować.

Czyszczenie grzybów do suszenia

Grzyby do suszenia nie mogą być zamoczone w wodzie. To sprawia, że ich oczyszczenie jest trudniejsze. Możemy jednak i w tym przypadku ułatwić sobie tę czynność. Wystarczy, że przygotujemy sobie lekko zwilżoną ściereczkę z mikrofibry.

Następnie przecieramy nią każdy okaz. Będzie czyściutki, a jednocześnie nie wchłonie wilgoci, która utrudniłaby nam suszenie grzybów.

Podobne artykuły