Fuga wlana do toalety – co zrobić?

Porady Data publikacji: 2018-09-09

Fuga wlana do toalety? To może być problem. Najczęściej pojawia się on po wizycie fachowca, który układał nam płytki, a następnie postanowił posprzątać po sobie i wlać wodę z fugą do pisuaru. Niestety fuga szybko stwardnieje, zmniejszy się przepustowość otworu odprowadzającego wodą i mamy gotowy zator. Co w takiej sytuacji zrobić?

Sposób na fugę wlaną do toalety

Fuga to nic innego jak rodzaj cementu, oznacza to, że krety czy inne środki udrażniające rury w tej sytuacji nie pomogą. Możemy wypróbować środki, które służą usuwaniu długotrwałych zabrudzeń wapiennych np. Szop Atlasa czy Trio-Lux. Należy pamiętać, że to kwas, dlatego ze środkiem należy obchodzić się z rozwagą. Najpierw jednak odpompuj wodę z toalety, możesz ją wybrać nawet zwykłą butelką. Pamiętaj również o założeniu rękawiczek ochronnych. Proces najprawdopodobniej trzeba będzie potworzyć kilkakrotnie. Kwas reaguje z zasadą, którą jest fuga, a rury są plastikowe więc im nie zaszkodzi. Jest to kwas solny, który znajduje się w płynach do czyszczenia choćby kostki brukowej z osadów cementowych.

Jeśli fuga zastygła w samym sedesie możemy też usunąć ją ręcznie. Możemy postarać się ją skruszyć śrubokrętem, ale może nie obyć się bez widocznych uszczerbków na powierzchni ceramicznej naszej muszli sedesowej. Dlatego czasami lepiej jest dokonać jej wymiany, a kosztami obciążyć fachowca, który wlał fugę do naszej toalety.

Zator najczęściej powstaje przy samym sedesie, tam mamy odpływ w kształcie litery U, który zatrzymuje wodę i powoduje, że nie wydostaje się z sedesu przykry zapach kanalizacji. Co jeśli jednak zator spłynął dalej?

Co gdy fuga spłynęła dalej do rury?

Nie pozostaje nam nic innego jak usunięcie zatoru ręcznie przez skruszenie fugi. Najlepiej jest zdemontować fragment i wyczyścić lub wymienić na nowy. Problem oczywiście pojawia się gdy jest on ukryty w ścianie. Wtedy możemy użyć spirali do udrażniania rur, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że na niewiele zda się nasz wysiłek. Wszystko zależy od danej sytuacji.

Soda kaustyczna

Podobny zator z cementu usunęliśmy sami we własnym domu używając sody kaustycznej. Zator powstał w kolanku, na szczęście było do niego dojście w piwnicy i przez otwór rewizyjny została wsypana soda i zalana gorącą wodą. Trzeba jednak uważać, jest to silna mieszanka, która mocno chlapie. Pomieszczenie również musi być wietrzone. Po kilku takich zabiegach zator puścił. Jednocześnie był przelewany dużą ilością bieżącej wody.

Podobne artykuły