Jak zadbać o nagrobek — pielęgnacja i czyszczenie płyty nagrobkowej

Porady Data publikacji: 11 października 2017 / Aktualizacja: 2023-10-19

Nagrobek jest narażony na działanie czynników atmosferycznych, wymaga odpowiedniej pielęgnacji, aby przez lata zachować swój pierwotny wygląd i trwałość. Utrzymanie nagrobka w dobrym stanie to nie tylko kwestia estetyki, ale także wyraz naszego zaangażowania i troski o miejsce spoczynku ukochanej osoby. Wielu ludzi zastanawia się, jak prawidłowo dbać o nagrobek, aby przez lata prezentował się godnie i nie ulegał zniszczeniu. W tym artykule przedstawimy praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji i czyszczenia płyty nagrobkowej, które pozwolą na zachowanie jej nienagannego wyglądu przez długie lata.

Piaskowiec jest kamieniem, który jest bardzo delikatny. Jest to skałą osadowa, która posiada ciekawą fakturę. Dlatego też wybierana bywa jako płyta nagrobkowa. Nagrobki z piaskowca od razu przykuwają wzrok, bo wyróżniają się spośród innych. Piaskowiec jest bowiem jasnym kamieniem i dobrym w obróbce, dlatego za jego pomocą można stworzyć naprawdę wyjątkowe nagrobki i dekoracje grobów. Jednak powinniśmy uważać podczas czyszczenia tego kamienia. Powinno się to robić zwykłą czystą wodą, ewentualnie z niewielkim dodatkiem delikatnych detergentów jak np. płyn do mycia naczyń.

Najczęściej jednak spotkamy nagrobki z granitu i w przypadku starczych grobów z lastrykoGranit to trwały i piękny kamień, który świetnie pasuje do płyt nagrobkowych. Może być zarówno matowy, jak i polerowany. Jeśli chodzi o sam granit, możemy wyróżnić też wiele jego rodzajów, będą one odpowiadały za wygląd naszego pomnika. Różnią się one kolorem, odcieniem oraz fakturą. Granit granitowi też nie jest równy. W zależności od miejsca pozyskania może być twardszy lub miększy, dlatego warto i tak zachować ostrożność podczas jego konserwacji. Granit jest kamieniem, który najdłużej zachowuje swój wygląd, jest też bardzo mocny. Nic więc dziwnego, że wybrany został przez kamieniarzy jako główny materiał do tworzenia nagrobków. Jednak nie jest niezniszczalny. Woda, detergenty czy złe warunki pogodowe mogą odcisnąć na nim swój ślad.

Jak czyścić nagrobek z granitu

Czyszczenie każdego nagrobka zaczynamy od oczyszczenia go z pierwszych zanieczyszczeń za pomocą zmiotki. Mogą to być liście, piach, gałązki czy inne zanieczyszczenia, które nie przywarły do kamienia. Gdy już to zrobimy, przechodzimy do drugiego etapu czyszczenia, w którym myjemy go samą czystą wodą i szmatką, która jest delikatna. Świetnie nadają się do tego szmatki z mikrofibry.

Pamiętaj, aby często ją płukać. Mimo iż kamień jest mocny to ziarna piasku, które wejdą w szmatkę, mogą zarysować pomnik. Może to być widoczne, zwłaszcza gdy jest on polerowany. Wtedy każda rysa pod słońce jest bardzo dobrze widoczna. Tego raczej wolelibyśmy uniknąć.

Następnie możemy użyć gotowego środka, który przystosowany jest do czyszczenia granitu. Ja jednak najczęściej korzystam z wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Za pomocą takiej mieszanki dokładnie myję cały nagrobek, a następnie spłukuję wodą. Pamiętaj, by zrobić to dokładnie i aby żadne środki, których używałaś, nie pozostały na kamieniu. Sami kamieniarze odradzają korzystanie z jakiejkolwiek chemii i zalecają po prostu wodę.

Dobrym środkiem czyszczącym do granitu jest również woda z octem. Najlepiej jednak aby była ciepła. Jeśli jednak zdecydujesz się, wykorzystać jakąś chemię do czyszczenia nagrobków to najpierw dzień wcześniej przyjedź i spróbuj środka na jakimś mało widocznym fragmencie. Następnego dnia, zanim zaczniesz go czyścić sprawdź, czy nic się nie stało. Ja raz użyłam preparatu do czyszczenia nagrobków i pozostały dziwne plamy, których teraz nie mogę usunąć.

Jak konserwować nagrobki z granitu

Jedną z podstawowych rzeczy jest po prostu częste jego czyszczenie. Granit sam w sobie jest wdzięcznym materiałem i nie wymaga wielkiego nakładu pracy w konserwację. Ściereczka z czystą wodą co jakiś czas wystarczy.

Jak czyścić grób z lastryko

Lastryko to kiedyś bardzo popularny materiał, nie, tylko jeśli chodzi o nagrobki, ale też branżę budowlaną. Schody czy parapety z lastryko były niemal wyrazem luksusu. Dzisiaj odszedł on już do lamusa, ale oczywiście nadal możemy go spotkać choćby na naszych cmentarzach. Jest znacznie tańszy więc do dziś, niektórzy decydują się na jego wykorzystanie. Gdy przyjdzie nam czyścić grób z lastryko, jak powinniśmy się do tego zabrać?

Lastryko ma tendencję do łapania wszelkiego rodzaju plam. Jednak dzięki temu, że materiał ten jest odporny na ścieranie i mycie, możemy do sprawy podejść bardziej stanowczo. Weźmy dobrą szczotkę, wodę z płynem do mycia naczyń i postarajmy się usunąć plamę. Jeśli to się nie uda, możemy nawet użyć specjalnego proszku do szorowania czy nawet CIF z mikrogranulkami, które ułatwiają czyszczenie.

Lastryko bardzo lubi obrastać mech. Aby skutecznie go usunąć, warto wyposażyć się w szczotkę o grubym i mocnym włosiu, a następnie wyszorować nią dokładnie pomnik.

Jak konserwować nagrobki z lastryko

Ze względu na to, iż lastryko ma tendencję do przyswajania wilgoci, to powinniśmy do jego konserwacji wykorzystać specjalne środki, które po naniesieniu na nagrobek tworzą niewidzialną warstwę ochronną przed wilgocią. Należy to robić jak najczęściej, a absolutne minimum to 2-3 razy w roku. Zapobiegnie to również pękaniu płyt. W pory lastryko może wniknąć woda, przedostać się głębiej, a następnie po zamarznięciu rozsadzić płytę.

Jak usunąć plamy z wosku

Plamy z wosku to częsty problem na nagrobkach. Przyda nam się do tego skrobaczka do płyty indukcyjnej, która nie zarysuje powierzchni oraz sok z cytryny, który wosk rozrzedzi i ułatwi jego usunięcie. Spryskaj plamy z wosku sokiem z cytryny, poczekaj chwilę i użyj skrobaczki do płyty indukcyjnej. Jest ona zaprojektowana tak, aby nie rysować powierzchni, tylko zedrzeć z niej to, co do niej się przykleiło.

Jak usuwać inne plamy z nagrobku

Zanim użyjesz środków chemicznych, warto skorzystać zawsze najpierw z soku z cytryny. Ten naturalny środek potrafi dać sobie radę w naprawdę wielu przypadkach, a jednocześnie nie naraża na niszczenie powłoki nagrobka. Pamiętaj, że podczas skrobania zawsze używamy materiału, który jest miększy od tego, z którego chcemy usunąć zabrudzenia. Dlatego do skrobania nagrobka możemy użyć np. drewnianej łyżki albo noża. To zmniejsza ryzyko zarysowania powierzchni, a jednocześnie pozwala nam skutecznie doczyścić zabrudzenia.

Jeśli sok z cytryny nie poradzi sobie z plamami wart wypróbować jeszcze jedną metodę, zanim przejdziecie do mocnej chemii. Jest to benzyna ekstrakcyjna, która powszechnie jest stosowana jako środek czyszczący w wielu branżach np. motoryzacyjnej czy budowlanej. Za pomocą benzyny ekstrakcyjnej zwilż plamę i pozostaw na 15 minut, a następnie postaraj się ją usunąć morką ścierką.

Co może zaszkodzić nagrobkowi?

  1. Czynniki atmosferyczne: deszcz, śnieg, mróz, słońce.
  2. Zanieczyszczenia powietrza: smog, osady przemysłowe, sole drogowe.
  3. Mechaniczne uszkodzenia: upadające gałęzie drzew, narzędzia do pielęgnacji cmentarza.
  4. Mikroorganizmy: glony, grzyby, mchy, które mogą osiadać na powierzchni nagrobka.
  5. Nieodpowiednie środki czyszczące: agresywne chemikalia, zbyt mocne środki kwasowe czy zasadowe.
  6. Nieodpowiednie narzędzia: twarda szczotka, szorstkie gąbki czy metalowe druciki, które mogą porysować powierzchnię.
  7. Zanieczyszczenia biologiczne: resztki roślin, ptasie odchody.
  8. Flora rosnąca wokół: korzenie drzew i roślin mogą popychać lub destabilizować nagrobek.
  9. Erozja: działanie wody i wiatru może powodować stopniowe ścieranie detali nagrobka.
  10. Vandalizm: celowe uszkodzenia, graffiti.

Podobne artykuły