Jak oszczędzać wodę? Kilka praktycznych sposobów!

Porady Data publikacji: 10 kwietnia 2021 / Aktualizacja: 2021-04-14

Chcesz zmniejszyć swoje rachunki za wodę? Dzisiaj podpowiemy Ci, jak w kilku prostych krokach zacząć oszczędzać wodę. Wystarczy wprowadzić kilka małych zmian do swojego codziennego dnia, aby wpłynąć na niższe rachunki za wodę.

Zrób przegląd instalacji i usuń ewentualne wycieki

Instalacja wodna w domu lub ogrodzie może być nieszczelna. Nawet cieknący kran powodować może spore straty w rachunkach za wodę. Chociaż problem wydaje się niewielki, to rozpatrywać należy go przez pryzmat skali. Po jednym dniu ilość wody, która przez niego przepłynie nie będzie wielka. Ale jeśli przemnożymy to przez ilość dni istnienia awarii, może okazać się, że skala nas zaszokuje.

Kup wylewki do baterii z perlatorem

Perlator pomaga oszczędzać wodę. Montuje się go na końcu wylewki. Napowietrza on wodę, a dzięki temu zmniejsza ilość przepływającej przez niego wody, jednocześnie zachowując komfort jej użytkowania. Dobrej jakości perlator może zmniejszyć zużycie wody z danego ujęcia nawet o ponad połowę.

Bierz prysznic zamiast kąpieli

Chcesz znacząco zmniejszyć ilość zużywanej wody w Twoim domu? Zamiast długiej kąpieli bierz szybki prysznic. Kąpiemy się codziennie, a więc jedna taka zmiana potrafi znacząco wpłynąć na rachunki za wodę.

Poczekaj, aż pralka lub zmywarka się zapełni

Puszczasz niepełną pralkę lub zmywarkę? Poczekaj, aż urządzenia te wypełnią się. Dzięki temu zmniejszysz ilość cykli prania lub zmywani w ciągu miesiąca. Każdy cykl mniej to oszczędność wody, ale również energii elektrycznej. Taki nawyk pomoże Ci wzmocnić swój domowy budżet dodatkowymi oszczędnościami.

Zakręcaj kran podczas prysznica lub myciu zębów

Myjesz zęby lub namydlasz ciało pod prysznicem? Woda w tym momencie nie jest Ci potrzebna. Zakręcając ją w skali całego miesiąca dokonasz kolejnych oszczędności.

Staraj sie wykorzystać wodę ponownie

Wodę można wykorzystać ponownie na wiele różnych sposobów. Na przykład woda po ugotowaniu makaronu, dzięki zawartości skrobii świetnie sprawdzi się jako baza do sosów. Do podlewania ogrodu możemy wykorzystać wodę deszczową, zamiast tej pochodzącej z wodociągów. Im więcej wody będziesz w stanie odzyskać i wykorzystać ponownie, tym mniejsze będą Twoje rachunki.

Podobne artykuły