Z czego mogą być wykonane talerze ekologiczne?

Kuchnia Data publikacji: 27 maja 2022

Talerzyki ekologiczne to produkty, które mogą być produkowane z dość zróżnicowanych materiałów. Warto dowiedzieć się nieco więcej na ten temat oraz zapoznać się ze specyfiką poszczególnych produktów.

Jak wybrać talerze ekologiczne?

W obecnych czasach w sprzedaży można znaleźć dość zróżnicowane rodzaje jednorazowych talerzy ekologicznych. Na taki stan rzeczy ma wpływ przede wszystkim rosnąca popularność tego rodzaju produktów, ale także ich szerokie możliwości zastosowania. Talerze jednorazowe ekologiczne mogą być wykorzystywane między innymi w restauracjach serwujących fast foody, ale także w przydrożnych barach. Jest to doskonały sposób na zabranie posiłku na wynos, co coraz częściej się zdarza w obecnych, zabieganych czasach. Jednak dla wielu klientów bardzo duże znaczenie ma rodzaj materiału, z którego produkowane są talerze ekologiczne. Chętniej odwiedzane są lokale, w których oferowane są jednorazowe naczynia ekologiczne, a nie takie stworzone z plastiku.

Wyściełane talerze papierowe

Wśród różnych rodzajów ekologicznych talerzyków można wskazać przede wszystkim produkty stworzone z papieru, które zawierają dodatkową warstwę. Najczęściej składa się ona z różnych materiałów roślinnych, takich jak na przykład PLA, czyli polimer wytwarzany z mączki kukurydzianej. Specjalna powłoka wzmacnia talerzyk oraz zapobiega jego przeciekaniu. Dlatego sprawdzi się nawet w przypadku produktów z większą zawartością wody. Dzięki nieprzemakalności talerzyki idealnie sprawdzą się podczas brania potraw na wynos. Wyściełane talerze papierowe mogą być poddawane recyklingowi, dlatego powinno się je wrzucać do kosza na bioodpady. Tego rodzaju talerze można znaleźć w sprzedaży w bardzo szerokiej ofercie, dlatego na pewno uda się spośród niej wybrać coś odpowiedniego.

Talerze z papieru 100%

Kolejnym rodzajem jednorazowych talerzyków ekologicznych są produkty stworzone w stu procentach z papieru, który jest uznawany za jeden z najlepszych materiałów do recyklingu. Jednorazowe talerze z papieru są w odpowiedni sposób skonstruowane, tak aby były odporne i nie przemakały pod wpływem ewentualnego kontaktu z wilgocią. Talerze tego rodzaju są dość podobne do papierowych talerzyków z powłoką PLA, jednak w naturalnych warunkach rozkładają się zdecydowanie krócej. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż jest to dość nowe oraz innowacyjne rozwiązanie, dlatego produkty nie znajdują się w zbyt szerokiej ofercie w sprzedaży. Klientom oferowane są jedynie podstawowe warianty kolorystyczne, a także ilościowe.

Talerze z trzciny cukrowej

Talerzyki ekologiczne z powodzeniem mogą być również wytwarzane z takiego materiału jak trzcina cukrowa. Produkty tego rodzaju zazwyczaj występują w białym kolorze, dzięki czemu są niezwykle uniwersalne. Oprócz tego są dość grube, dlatego idealnie sprawdzą się podczas brania potraw z restauracji na wynos. Można je stosować zarówno w przypadku zimnych, jak i ciepłych dań, ponieważ charakteryzują się bardzo solidną konstrukcją. Talerzyki z trzciny cukrowej są bardzo naturalnym rozwiązaniem i w stu procentach mogą ulegać recyklingowi. Jednak nie jest to aktualnie popularne rozwiązanie, dlatego w sprzedaży nie znajduje się szeroka gama tego rodzaju produktów, zarówno pod względem pojemności, jak i wyglądu.

Talerzyki jadalne

Kolejnym wariantem produktów ekologicznych będą także talerzyki jadalne np. talerze jednorazowe z otrębów pszennych. Zwykle talerze jadalne mają zastosowanie w przypadku deserów branych na wynos, ponieważ swoją specyfiką nieco przypominają słodkie i wytrawne wafelki do lodów. Jest to dość innowacyjne rozwiązanie, dlatego nie jest za bardzo rozpowszechnione. Jednak w przypadku spożywania niektórych produktów ma ono zdecydowany potencjał. Talerzyki jadalne z powodzeniem mogą być wykorzystywane także do jedzenia produktów wytrawnych, takich jak na przykład małych porcji sałatek lub różnych przystawek. Warto wypróbować to rozwiązanie w praktyce, ponieważ jest bardzo niecodzienne.

Talerzyki z PLA

Ekologiczne talerzyki mogą być również w całości wytwarzane z takiego materiału jak PLA, czyli polimerów produkowanych z mączki kukurydzianej. Tego rodzaju produkty swoim wyglądem nieco przypominają tradycyjne talerzyki stworzone z plastiku, jednak z powodzeniem można je poddawać recyklingowi. Podczas produkcji talerzyków z PLA nie są wykorzystywane żadne substancje syntetyczne, co ma zdecydowany wpływ na dobro środowiska naturalnego. Talerzyki stworzone z PLA mają bardzo szerokie możliwości zastosowania, ponieważ nie są przemakalne. Z powodzeniem wykorzystuje się je do serwowania deserów, a także sałatek oraz innych produktów z większą zawartością wody.

Talerze z nadrukiem

W obecnych czasach możliwe jest również zamówienie specjalnych talerzyków z nadrukami, które będą doskonałą wizytówką dla przedsiębiorstwa, ale także jego fantastyczną reklamą. Nadruki na talerzach są w pełni personalizowane, dlatego można je dobrać zgodnie z własnymi preferencjami oraz potrzebami. Na talerzykach może być na przykład umieszczone logo przedsiębiorstwa, dzięki czemu będzie ono lepiej rozpoznawalne przez klientów. W obecnych czasach coraz więcej firm decyduje się na personalizowane produkty, ponieważ takie rozwiązanie ma szereg zalet. Wybór ekologicznych talerzyków będzie doskonałym sposobem na reklamę, ale także podkreślenie prowadzenia swojej działalności w zgodzie z naturą. Talerze z indywidualnymi nadrukami są nieco droższe oraz dłużej czeka się na realizację zamówienia. Jednak z całą pewnością takie rozwiązanie jest bardziej opłacalne.

Zalety ekologicznych talerzy

Stosowanie ekologicznych naczyń, a w tym szczególnie talerzy, z całą pewnością ma szereg korzystnych aspektów. Wśród nich można przede wszystkim wskazać dbałość o dobro środowiska naturalnego, ponieważ talerze ekologiczne są w pełni kompostowalne i z powodzeniem mogą być poddawane recyklingowi. W ich składzie nie znajdują się żadne tworzywa sztuczne oraz plastik. Jest to rozwiązanie zarówno ekologiczne, jak i estetyczne. Jednorazowe talerzyki mogą znaleźć w sprzedaży w wielu zróżnicowanych wariantach, a poszczególne produkty swoim wyglądem przypominają nieco jednorazowe naczynia tworzone z materiałów syntetycznych.

Partnerem artykułu jest strona ekoparty.pl

Podobne artykuły