Wypróbuj ten domowy środek, a problem pleśni na oknach zniknie

Porady Data publikacji: 11 października 2023 / Aktualizacja: 2023-12-19

W okresie jesienno-zimowym, gdy za oknami temperatura znacząco spada, a w naszych domach robi się coraz zimniej, zdarza się, że zapominamy o regularnym wietrzeniu pomieszczeń. Takie zachowanie może nieść za sobą jednak bardzo nieprzyjemne skutki, takie jak wilgoć, czy pleśń.

Czym jest pleśń?

Pleśń istnieje na Ziemi od setek milionow lat, co czyni ją jednym z najstarszych żyjących organizmów. Pleśń długotrwale przebywająca na materiałach może wpływać na proces ich niszczenia, a także stanowić poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia. Dlatego najlepiej jest zapobiegać powstawaniu grzyba, a jeśli zauważysz, że w twoich pomieszczeniach zaczyna rozwijać się pleśń, nie zwlekaj z jej zwalczaniem.

Dlaczego pojawia się problem z grzybem w pomieszczeniach?

Zastanawiasz się, dlaczego to akurat na okres jesieni i zimy przypada czas największej walki z pleśnią na ścianach i ramach okiennych? Wiąże się to najczęściej z brakiem wystarczającego wietrzenia pomieszczeń, podczas niskich temperatur za oknem. A także z powodu suszenia prania wewnątrz oraz produkowania dużej ilości gorącej pary w procesie gotowania czy kąpieli. Jeśli takie masy ciepłego, wilgotnego powietrza będą stale utrzymywane w zamkniętych pomieszczeniach, sprawi to, że grzyb będzie miał idealne miejsce do rozwoju.

Jak zapobiegać pojawianiu się pleśni?

Zakup drogiej i szkodliwej dla zdrowia chemii stanie się już tylko niemiłym wspomnieniem, a w pomieszczeniach nie znajdziesz ani odrobiny pleśni, jeśli oprócz regularnego wietrzenia pomieszczeń zaczniesz regularnie przecierać ramy okienne octem z wodą w proporcjach 1:1. Wystarczy spryskać okna taką miksturą, np. za pomocą atomizera i przetrzeć ściereczką. Profilaktycznie warto powtarzać czynność co ok. 2-3 tygodnie.

Jak pożegnać się z już istniejącą pleśnią domowymi sposobami?

W tej sytuacji najlepiej sprawdzi się zestaw do zadań specjalnych, czyli ocet w połączeniu z sodą oczyszczoną. Mieszankę należy przygotować, łącząc opakowanie sody z octem w takiej ilości, aby uzyskać konsystencję gęstej papki. Tak przygotowaną pastę należy nałożyć na waciki i ułożyć w miejscach występowania pleśni, a następnie pozostawić na około 30 minut. Po tym czasie wystarczy zdjąć waciki, a powierzchnie ramy okiennej dodatkowo wyszorować twardą szczoteczką. Sposób ten skuteczny jest również z walką z grzybem na ścianie. Mieszanka octu z sodą jest bezpieczna dla farb i nie przyniesie ścianom żadnej szkody. Po usunięciu wacika delikatnie przetrzyj powierzchnię ścierką.

Podobne artykuły