Jak uniknąć problemów z fachowcami podczas remontu? PRAKTYCZNE PORADY!

Porady Data publikacji: 03 marca 2019 / Aktualizacja: 2021-07-29

Jak uniknąć problemów z fachowcami podczas remontu? Zastosuj się do tych porad, a zmniejszysz ryzyko niewłaściwie wykonanej pracy i braku możliwości wyegzekwowania swoich praw. Codziennie na Facebooku w grupach remontowych pojawiają się wpisy osób, które są niezadowolone z pracy fachowców, spotkały się z fuszerką lub wręcz po prostu z niewykonaną pracą mimo wpłaty zaliczki. Dlatego warto być ostrożnym i zabezpieczyć odpowiednio swoje interesy. Pamiętaj o tym, że to Twoje ciężko zarobione pieniądze. Dopilnuj więc by zostały wydane jak najlepiej.

Skorzystaj z rekomendacji

Dobry fachowiec to skarb, ale jak takiego znaleźć? Możemy skorzystać z ogłoszeń i zadzwonić do kogoś, ale nie wiele tak naprawdę o nim wiemy. Najlepsze są więc rekomendację. Nikt przecież nie poleci kogoś z kogo nie był zadowolony. Na Facebooku funkcjonuje sporo grup związanych z remontami, budową i urządzaniem domu. Są w nich setki tysięcy ludzi, dlatego znalezienie kogoś z naszej okolicy wcale nie jest trudne. Dlatego warto zapytać o rekomendację i kontakt do fachowca, który sprawdził się w powierzonej mu pracy i wykonał ją starannie. Dzięki temu zmniejszacie ryzyko natrafienia na oszusta lub partacza. Niestety na rynku znajdują się też osoby, które nie mają doświadczenia, okazuje to często dopiero gdy praca została wykonana lub w jej trakcie. Później wyegzekwowanie poprawek staje się praktycznie niemożliwe, bo jeśli ktoś nie jest dobry w tym co robi to i poprawek nie zrobi dobrze. Zatrudnienie kolejnego fachowca do poprawek wiąże się z kolejnymi wydatkami, a obciążenie kosztami poprzedniego wykonawcy może być bardzo trudne. Dlatego warto poradzić się innych i zdobyć kontakty do osób, które już się sprawdziły.

Zobacz również: Remont mieszkania – czy warto przeprowadzić do latem?

Poproś o wyceny i nie wybieraj najtańszej

Warto poprosić kilku fachowców o wycenę. Gdy mamy kogoś z polecenia kogo jesteśmy pewni możemy faktycznie to pominąć. Jednak gdy szukamy ludzi i niewiele o nich wiemy taka rzecz jest bardzo dobrą praktyką. Nie zawsze opłaca się brać najtańszego fachowca. Rynek dzisiaj wygląda tak, że fachowcy mają pełne ręce roboty. Jeśli wykonują ją dobrze to również wysoko cenią swoją pracę, a i terminy nie są dostępne od ręki. Dlatego gdy znajdzie się ktoś wyjątkowo tani na tle innych i do tego z dostępnym od zaraz terminem, to może okazać się, że nie jest to osoba warta powierzenia tego zadania. Oczywiście nie musi to być regułą, ale w wielu przypadkach tak właśnie może być.

Zrób z fachowcem wywiad

Podczas rozmowy z fachowcem postaraj się wpleść parę pytań, które dadzą Ci pewien pogląd sytuacji. Warto dowiedzieć się tego od jak dawna jest w zawodzie, gdzie wykonał ostatni remont. Gdy już to zdradzi możesz zagadnąć i poprosić by pochwalił się zdjęciami. Znam wielu fachowców i wielu z nich chętnie robi zdjęcia wykonanych przez siebie robót. Zazwyczaj mają je w swoim telefonie. Jeśli byliby z nich niezadowoleni z pewnością Ci ich nie pokażą. Jeśli jest to firma możesz bardzo łatwo sprawdzić jak długo jest na rynku. Wystarczy znać nazwę firmy, nip lub imię i nazwisko właściciela, a następnie sprawdzić ją w rejestrze firm CEIDG. Dzięki temu dowiesz się jak długo funkcjonuje na rynku i czy jest to firma z doświadczeniem. Oczywiście osoba ta mogła wcześniej pracować gdzieś indziej i mieć doświadczenie. Jednak jeśli będziesz porównywać kilka ofert możesz zasugerować się tym i wybrać firmę ze zweryfikowanym doświadczeniem na rynku.

Gdy masz już nazwę firmy możesz postarać się wyszukać ją w Internecie i znaleźć opinie. Często gdy ktoś jest niezadowolony lub miał jakieś problemy z firmą podzieli się tym gdzieś w sieci. Napisze na forum zdenerwowany, że firma go oszukała lub wykonała źle swoją pracę. Wtedy takie wpisy można odnaleźć i skreślić firmę ze swojej listy wykonawców do rozpatrzenia.

Spisz umowę

To absolutna podstawa. Jeśli ktoś jest uczciwy bez problemu zgodzi się na spisanie umowy. Fachowiec wie, że jest to dla niego również zabezpieczenie. Do umowy powinien być dołączony również zakres prac i kosztorys. Unikniecie w ten sposób sytuacji, że „panie tu było więcej roboty więc jest więcej”. Co ważniejsze, fachowiec też wtedy chroni swoje interesy bo za dodatkowe zadania będziemy musieli mu zapłacić i osoba posiadająca doświadczenie w branży doskonale zdaje sobie o tym sprawę. Pamiętaj by podczas spisywania umowy sprawdzić czy osoba legitymuje się dowodem i tymi samymi danymi, które zawarte są w umowie.

Przeczytaj również: Malujemy mieszkanie! Jak prawidłowo używać farby do malowania ścian i sufitów?

Nie dawaj pieniędzy bez pokwitowania

Każde pieniądze przekazane fachowcowi czy to w formie części zapłaty, zaliczki czy na materiały powinny być przez niego pokwitowane. Zadbajcie o swoją gotówkę, na którą ciężko pracowaliście. Nie wręczajcie jej osobie, której praktycznie nie znacie. Zdarzają się sytuacje, że fachowiec obieca zniżki w hurtowni, weźmie zaliczkę i pieniądze na materiały, a potem znika i kontakt z nim się urywa. Niektórzy to wręcz po prostu oszuści, którzy działają w ten sposób. Dlatego nie wręczaj żadnych pieniędzy bez pokwitowania.

Lepsza zaliczka niż zadatek

Skoro jesteśmy już przy gotówce i zaliczkach to warto o tym wiedzieć. Podczas spisywania umowy lepiej jest umówić się na zaliczkę. Gdy kogoś nie znamy i mu nie ufamy do końca jest to lepsza forma przekazania pieniędzy na poczet wykonania pracy. Niektórzy mogą chcieć to wykorzystać i naszą nieznajomość nomenklatury. Różnica jest taka, że gdy nie dojdzie do zrealizowania umowy zaliczka podlega zwrotowi, a zadatek już nie.

Bądź przy pracach

Nie chodzi o to by ciągle siedzieć i patrzeć fachowcowi na ręce, nikt przecież tego nie lubi. Warto jednak być przy kluczowych momentach pracy np. gdy zostaną zalane instalacje posadzką nie będziemy już mogli zweryfikować jakości wykonanej pracy. Warto też być na początku by sprawdzić w jaki sposób fachowiec wykonuje swoją pracę. Czy robi to dokładnie, czy posiada odpowiednie do tego zadania narzędzia i czy zachowuje po sobie czystość.

Podobne artykuły