Jak wybielić pożółkły plastik?

Porady Data publikacji: 26 stycznia 2022

Zastanawiasz się, jak wybielić pożółkły plastik? W naszym domu znajduje się wiele plastikowych białych elementów, które z biegiem czasu zaczynają żółknąć. Kratki wentylacyjne, pokrętła od kuchenki gazowej, klamki przy oknach i inne elementy z białego plastiku wyglądają pięknie, gdy są nowe. Niestety po latach użytkowania zmieniają kolor na żółty. Na szczęście są sposoby, które pozwolą nam je odświeżyć.

Przywracanie białego koloru pożółkłemu plastikowi

Istnieje wiele domowych sposobów na wybielenie starego plastiku, które możecie wykorzystać. W tym artykule przedstawimy Wam kilka z nich. Pamiętajcie jednak, aby robić to uważnie. Zwłaszcza, gdy macie do czynienia z urządzeniami elektronicznymi. W takiej sytuacji bezwzględnie musimy najpierw odłączyć je od prądu. Nie podłączamy ich również tuż po wyczyszczeniu. Nawet jeśli robimy to bardzo ostrożnie, może zebrać się w nich wilgoć, która doprowadzi do zwarcia. Zależy, to również od sposobu, który wybierzemy. Warto jednak uważać, bo oprócz uszkodzenia elektroniki możemy zagrozić również swojemu zdrowiu. Dlatego urządzenie takie powinno zostać najpierw odstawione na dłuższy czas, aby mogło wyschnąć.

Jeśli to tylko możliwe najlepiej jest je rozebrać, tak by oddzielić od siebie plastikową obudowę i elektronikę. Wtedy bezpiecznie możemy wybielić obudowę, osuszyć ją dokładnie i ponownie złożyć urządzenie.

W przypadku mocniejszych środków warto najpierw przeprowadzić test jego działania na powierzchni, która nie jest widoczna na pierwszy rzut oka. Dzięki temu unikniemy zniszczeniu ich, co również mogłoby wyglądać nieestetycznie, a uszkodzenia mogłyby być nieodwracalne.

Sok z cytryny wybieli pożółkłe plastiki

Jednym z naturalnych środków, który może nam pomóc z pożółkłymi plastikami jest sok z cytryny. Wystarczy wycisnąć cytrynę, a następnie za pomocą wacika pokryć nim przedmiot, który zamierzamy odświeżyć.

Sok pozostawiamy na kilka minut, a następnie ścieramy go wilgotną ściereczką. Oczywiście zabieg możemy powtórzyć w razie potrzeby. Sposób ten nie zawsze przyniesie zadowalające efekty, ale w niektórych przypadkach w zupełności może wystarczyć i nie ma potrzeby stosowania żadnych mocniejszych specyfików.

Wybielająca pasta do zębów do odnowienia pożółkłego plastiku

Okazuje się, że pasta do zębów może przydać nam się na wiele sposobów. Już kiedyś informowaliśmy Was, iż za jej pomocą możecie wyczyścić białe podeszwy tenisówek. Teraz wykorzystamy ją do wybielenia pożółkłych plastików. Wystarczy nanieść pastę na plastik, wypolerować ściereczką i spłukać wodą.

Pamiętajcie jednak, że pasta tego typu zawiera mikrogranulki, które mogą powodować widoczne zarysowania. O ile plastik jest matowy, to nie powinny być one widoczne. Zwłaszcza, gdy jest to element, na który nie patrzymy z bliska (np. kratka wentylacyjna). W przypadku plastiku z połyskiem rysy mogą już wpłynąć na jego estetykę.

Mleczko wybielające

Jeśli wśród środków czystości posiadamy mleczko wybielające, to sprawdzi się ono bardzo dobrze i pomoże skuteczniej uporać się z żółtym nalotem na plastiku niż pasta do zębów. Jest jednak mały haczyk. Posiada bardzo szorstkie mikrodrobinki. Jest dzięki temu skuteczne, ale na delikatnym plastiku po jego zastosowaniu widoczne mogą być liczne rysy. Dlatego nie należy w ten sposób czyścić błyszczących plastików.

Szare mydło wybieli zżółknięty plastik

Warto mieć w domu szare mydło. Nie uczula, pomaga usuwać plamy z ubrań, a także pomoże nam w renowacji pożółkłych plastików. Wystarczy część kostki mydła zetrzeć na tarce i zalać gorącą wodą. Wody nie dodajemy zbyt wiele, tak by nie powstał roztwór, a coś na wzór pasty. Następnie nanosimy ją na pożółkłe plastiki i pozostawiamy na kwadrans. Po tym czasie polerujemy i spłukujemy.

Woda utleniona w kremie sposobem na pożółkłe plastiki

Panie, które farbują i rozjaśniają włosy z pewnością znają wodę utlenioną w kremie. Jeśli posiadacie w swojej kosmetyczce tego typu produkt, to możecie wykorzystać go do wyczyszczenia zżółkniętych plastików. Wystarczy nanieść ją na powierzchnię dokładnie w całością pokrywając ją roztworem. Zawijamy przedmiot folią spożywczą i stawiamy na słońcu. Następnie po godzinie wracamy i sprawdzamy efekt naszego zabiegu. Pamiętajcie tylko, że metalowe elementy pod jego wpływem mogą korodować.

Podobne artykuły