Masz w swojej kuchni butelkę octu? Przelej go do butelki z atomizerem, a następnie wykorzystaj w swoim domu jako uniwersalny środek sprzątający. Możesz wyczyścić nim praktycznie wszystko. Dodatkowo zabijesz bakterie, wirusy i grzyby.
Nie wszyscy przepadają za zapachem jaki ma ocet. Można jednak do niego przywyknąć, a porządki połączyć z wietrzeniem mieszkania. Jeśli jednak jesteś jedną z tych osób, którym ocet nie przeszkadza, to będzie on świetnym pomocnikiem w domowych porządkach.
Ocet sam w sobie jest dość mocny, dlatego najlepiej jest rozcieńczyć go w wodzie zanim zaczniemy stosować go przy różnych powierzchniach w naszym domu. Dlatego wlej do butelki jedną część octu, a następnie jedną część wody. Zakręć butelkę i energicznie nią wstrząśnij, aby oba płyny wymieszały się ze sobą.
Za pomocą octu możesz czyścić drewniane powietrze. Wystarczy rozpylić na nie trochę octu, a następnie wypolerować je miękką ściereczką, która nie zarysuje powierzchni. Najlepiej aby była wykonana z mikrofibry.
Ocet świetnie sprawdza się podczas czyszczenia kuchni bo przy okazji dezynfekuje ją. Możemy myć nim zarówno blaty jak i metalowe powierzchnie. Świetnie usuwa kamień i osady z mydła na baterii kuchennej.
Za pomocą octu możesz odkamienić czajnik, wyczyścić piekarnik czy kuchenkę mikrofalową. Radzi sobie z rozpuszczaniem zaschniętych starych tłustych plam.
Mycie okien za pomocą octu jest również bardzo proste, a do tego nie zostawia on po sobie smug. Tutaj warto jednak ocet dodać do gorącej wody, również w proporcjach 1:1. Taką mieszanką usuniesz bez problemu nawet najgorsze zabrudzenia z ram okiennych. Trudno dostępne miejsca warto wyczyścić szczoteczką.
Czyszczenie odpływów jest również bardzo proste, jeśli wykorzystamy do tego ocet. Wystarczy do odpływu wsypać sody oczyszczonej, a następnie zalać ją szklanką octu. Zacznie się pienić, a rura zrobi się ciepła. Nie martwcie się tym. Za to gdy spłuczecie potem zawartość, odpływ będzie drożny i nie będą wydobywały się z niego przykre zapachy.
Ocet to wodny roztwór kwasu octowego. Dlatego właśnie ma swój charakterystyczny ostro-kwaśny zapach. Ocet, który kupujemy w sklepie zwykle nie ma 10%. Powstaje w procesie fermentacji.
Ze względu na to, że mamy do czynienia z kwasem, to octu nie powinniśmy stosować podczas czyszczenia powierzchni z naturalnego kamienia.
Gdy zamierzasz użyć go przy meblach tapicerowanych lub skórzanych, warto spróbować w miejscu niewidocznym, jak dany materiał się zachowa i czy czasem nie odbarwi się po użyciu octu.