Wygląd Twoich paznokci może wskazywać na problemy ze zdrowiem

Zdrowie Data publikacji: 17 kwietnia 2017

Wygląd naszych paznokci może wskazywać na pewne problemy zdrowotne. Paznokcie mogą być łamliwe, elastyczne lub nawet przebarwione. Każdy z problemów z paznokciami może sygnalizować inny problem ze zdrowiem.

1. Łuszczące się paznokcie

Paznokcie mogą się rozwarstwiać. Jest to problem spowodowany zbyt częstym kontaktem paznokci z gorącą wodą. Może jednak oznaczać problemy z funkcjonowaniem tarczycy, a gdy do tego dojdą takie problemy jak wypadanie włosów czy zmęczenie i przybieranie masy ciała to mamy poważny powód do konsultacji z lekarzem.

2. Zadarte paznokcie

Jeśli paznokcie zadzierają się to oznacza zazwyczaj, że w organizmie jest za mało tlenu. Tlen rozprowadzany jest wraz z krwią dlatego może to oznaczać problemy z układem krwionośnym.

3. Bruzdy na paznokciach

Płytka paznokcia powinna być równa. Gdy pojawiają się na nich bruzdy może to oznaczać różne problemy. Zazwyczaj towarzyszy to po prostu wiekowi. Drugą przyczyną może być jednak łuszczyca i w tym przypadku należy szukać pomocy. Ostatecznością może nawet być problem nowotworowy, ale nie należy od razu panikować jeśli macie problem z bruzdami.

4. Białe plamki

To bardzo powszechny problem i najczęściej jest to po prostu wynikiem naszej złej diety lub mechanicznego uszkodzenia paznokcia. W takim przypadku należy wzbogacić swoją dietę o produkty bogate w cynk i żelazo.

5. Blady kolor

Jeśli zauważysz, że Twoje paznokcie staja się coraz bledsze i jasne to może to być oznaką anemii. Problem ten też często mają osoby palące lub diabetycy. Warto wtedy zrobić badanie krwi pod kierunkiem występowania anemii.

6. Żółte i łamliwe

fot. Wikipedia 

Zespół żółtych paznokci jest częstym objawem problemów z oskrzelami i innymi problemami z układem oddechowym. Może to być również oznaką retencji płynów lub po prostu grzybicy paznokci.

7. Zadziory

fot. Wikipedia 

Zadziory, które powodują zapalenie skóry są zazwyczaj objawem zapalenia łożyska paznokcia. Może to być również objaw cukrzycy lub problemu z tarczycą i niedoboru żelaza. W bardzo rzadkich przypadkach może to być nowotwór paznokci, ale zdarza się to niezwykle rzadko.

Źródło artykułu: http://www.perdavvero.com/unghie/

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły