Ibuprofen i inne środki przeciwbólowe wiążą się z ryzykiem wystąpienia choroby serca

Kategoria: Zdrowie
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2017-03-16

Magazyn TIME wczoraj opublikował bardzo niepokojący raport. Według niego Ibuprofen i pokrewne środki przeciwbólowe wiążą się ze zwiększonym ryzykiem zatrzymania krążenia. Potwierdzają to nowe duńskie badania opublikowane w European Heart Journal—Cardiovascular Pharmacotherapy.

Autorzy tego raportu twierdzą, że leki te stosowane muszą być bardzo ostrożnie, a osoby z chorobami serca powinny ich unikać. We wcześniejszych badania powiązano je również z ryzykiem udaru mózgu, niewydolności serca czy wręcz nawet zawałem.

Zaobserwuj nas na Facebooku

Mogą powodować również wyższe ciśnienie krwi. Ponieważ są one często sprzedawane bez recepty, eksperci wyrażają swoje obawy, że ludzie mogą je stosować lekkomyślnie i bardzo sobie zaszkodzić.

Badania dotyczyły leków, które można w Danii kupić bez recepty czyli Ibuprofen i Naproxen. Z tego co udało mi się sprawdzić to obydwa leki również u nas są dostępne bez recepty. Okazało się, że w grupie badanych osób ryzyko zawału przy kuracji tymi lekami wzrosło o 31%. Badanie nie było w stanie jednak określić jak długo ludzie spożywali te leki. Średnia kuracja nimi trwa od 13 do 29 dni.

Autor badania dr Gunnar Gislason, profesor kardiologii w szpitalu w Kopenhadze informuje w komunikacie prasowym, że badania podkreślają, że leki te nie są szkodliwe. Jedynie z ich używaniem powinna się wiązać szczególna ostrożność. Dlatego jeśli macie problemy z sercem, jesteście po zawale lub macie wysokie ciśnienie to skonsultujcie ich zażywanie z własnym lekarzem.

Źródło artykułu: http://time.com/4701441/ibuprofen-nsaids-cardiac-arrest

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły