Włókniak (fibroma) jak go usunąć i czy należy się nim martwić?

Zdrowie Data publikacji: 27 czerwca 2018

Włókniak, z łacińskiego fibroma to łagodny nowotwór. Czy należy się go bać? Jak usunąć włókniaka? Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć Wam na te pytania.

Włókniak (fibroma) – czym jest?

Jest to łagodna zmiana nowotworowa tkanki łącznej. Możemy podzielić je na włókniaki miękkie oraz twarde. Włókniaki miękkie często mają charakter workowatych kawałków skóry, które zwisają. Pojawiają się często na karku, pod pachami. możemy zauważyć je na powiecie. Zazwyczaj są dosyć liczne, ale nie są niebezpieczne. Nie wykazują również skłonności do samoistnego wchłaniania się. Są zazwyczaj domeną osób starszych, głównie kobiet.

fot. By User:Oliver Riesen – photo taken by User:Oliver Riesen, Domena publiczna, Link

Włókniaki twarde powstają niezależnie od wieku i zwykle występują pojedynczo. Są mniejsze od włókniaków miękkich. Najczęściej pojawiają się na kończynach, a wraz z wiekiem częstotliwość ich występowania wzrasta. Mogą również pojawić się w przypadku uszkodzeń skóry i późniejszego zabliźniania. Nie da się ich również wcisnąć pod skórę naciskając na nie palcem, w przypadku włókniaków miękkich jest to możliwe. W ten sposób łatwo je odróżnić.

Czy należy martwić się włókniakiem?

Wcześniej już napisaliśmy, że są to zmiany o charakterze łagodnym dlatego nie trzeba się nimi przejmować. Nie zagrażają naszemu zdrowiu, a usuwane są jedynie ze względów estetycznych. Czasami występując w takich miejscach jak na twarzy, powodują, że czujemy się z nimi po prostu źle. Chcąc poprawić więc swoją urodę możemy je usunąć chirurgicznie lub spróbować zrobić to samodzielnie jedną z domowych metod.

Warto jednak pamiętać o tym, że gdy nie mamy pewności co do tego, że jest to na pewno włókniak, warto skonsultować to z lekarzem. Zwłaszcza gdy zmiana wygląda nienaturalnie lub w trakcie zmienia się w jakiś sposób. Czasami może on ukrywać pod sobą poważniejszą zmianę, nie warto więc ryzykować. I przed usunięciem poddać go diagnozie.

Jak usunąć włókniaka

Najlepiej jest to zrobić u dermatologa. Robi się to chirurgicznie po prostu wycinając go. Wtedy można poddać go jeszcze późniejszemu badaniu histopatologicznemu i sprawdzić czy zmiana była na pewno łagodna. Włókniaki usuwa się również metodą kriochirurgii. Przypomina to usuwanie kurzajek. Najpierw włókniak jest zamrażany ciekłym azotem, a następnie po kilku dniach sam odpada.

Włókniaki można również usunąć laserem, co jest najmniej inwazyjne czy prądem. Jednak w przypadku dużych włókniaków i tak najczęściej wybierana jest metoda chirurgiczna. Jednak nie trzeba się obawiać tego zabiegu, bo odbywa się on przy miejscowym znieczuleniu więc niczego podczas niego czuć nie będziemy.

Koszt jest zróżnicowany i zależny od kliniki i miejscowości. Zwykle ceny zaczynają się o 100 zł. Jeśli zmian jest więcej, np. są to włókniaki miękkie to zwykle kolejne są już dużo tańsze, dlatego warto indywidualnie zasięgnąć informacji bo koszt może być różny w zależności od miejsca wykonywania zabiegu.

Domowy sposób na usunięcie włókniaka

Jeśli zdecydujecie się usunąć go samodzielnie, pamiętajcie o tym, że najpierw najlepiej jest skonsultować zmianę z dermatologiem i ocenić czy jest to na pewno łagodna zmiana nowotworowa. Oprócz ego kuracja wykonywana w domu nie będzie tak skuteczna i może potrwać dłużej.

Wiele źródeł twierdzi, że skutecznym środkiem, który pomoże usunąć włókniaka jest ocet jabłkowy. Zabieg jest prosty do wykonania, ale może potrwać kilka tygodni. Najpierw oczyszczamy skórę myjąc ją mydłem i osuszamy. Następnie przykładamy do włókniaka wacik nasączony ocet jabłkowym i pozostawiamy na 15 minut. Po tym czasie znów przemywamy skórę. Zabieg należy stosować trzy razy dziennie. Włókniak w końcu sam ma nam odpaść, w trakcie będzie robił się coraz ciemniejszy.

Źródła

  1. wikipedia.org
  2. zdrowie.gazeta.pl
  3. dermatolog.pl
  4. sekrety-zdrowia.org

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły