Naukowcy twierdzą, że używanie gazowych kuchenek szkodzi naszemu zdrowiu!

Kategoria: Zdrowie
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2020-11-16

Naukowcy z UCLA Fielding School of Public HealthDepartment of Environmental Health Sciences przeprowadzili pod wodza Dr. Yifang Zhu badania, z których wywnioskowali, że korzystanie z kuchenki gazowej szkodzi zdrowiu. Badania dostępne są na tej stronie.

Korzystanie z kuchenki gazowej szkodzi zdrowiu

Naukowcy twierdzą, że nowe dowody wskazują na to, że niewielki wzrost długoterminowego narażenia na pył zawieszony (PM2,5) prowadzi do dużego wzrostu śmiertelności z powodu COVID-19. Dlatego ważne jest to by dbać o jakość powietrza.

Dochodzą oni w swoich badaniach do wniosku, że narażenie na zanieczyszczenia wytwarzane przez urządzenia gazowe może być szkodliwe dla zdrowia. Dlatego rekomendują oni wymianę takich urządzeń na elektryczne. Dzięki temu można obniżyć poziom zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach, które pochodzi ze spełnia gazów.

Zaobserwuj nas na Facebooku

Twierdzą oni, że urządzenia gazowe emitują wiele zanieczyszczeń powietrza. Jest wśród nich tlenek węgla (CO), tlenek azotu (NOx), dwutlenek azotu (NO2) czy pył zawieszony (PM) oraz formaldehyd. Te substancje są szkodliwe i długotrwale narażenie na nie może skutkować problemami zdrowotnymi układu oddechowego, chorobami układu krążenia czy nawet przedwczesną śmiercią.

Naukowcy zwracają uwagę, że wzrost stężenia zanieczyszczeń w powietrzu jest też wynikiem niewłaściwej wentylacji.

Dodamy tutaj od siebie, że większość domów w Polsce nadal posiada wentylację grawitacyjną. Oczywiście kanały wentylacyjne w kuchni powinny być drożne i warto zamontować wyciąg nad kuchenką gazową i z niego korzystać. Pamiętajmy jednak, że wentylacja grawitacyjna nie jest pozbawiona wad i aby dobrze funkcjonowała musimy dostarczyć świeżego powietrza z zewnątrz. Dlatego podczas gotowania warto uchylić okno w kuchni, aby poprawić wentylację i pozbyć się z powietrza zanieczyszczeń.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły