Wiązary dachowe – dlaczego warto je wykorzystać przy budowie domu?

Mój dom Data publikacji: 31 stycznia 2023 / Aktualizacja: 2023-10-04

Zastosowanie nowoczesnych technologii w budownictwie umożliwia konstruowanie bezpiecznych budowli przy mniejszym zużyciu materiałów. Dobrym przykładem jest użycie wiązarów dachowych przy budowie dachu. Wykorzystanie prefabrykatów staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem, zwłaszcza gdy chcemy skonstruować prosty dach. Sprawdźmy, jakie jeszcze zalety mają dźwigary dachowe, w jakich konstrukcjach zwykle są używane oraz czy ich wykorzystanie niesie ze sobą jakieś ograniczenia.

Zastosowanie nowoczesnych technologii w budownictwie umożliwia konstruowanie bezpiecznych budowli przy mniejszym zużyciu materiałów. Dobrym przykładem jest użycie wiązarów dachowych przy budowie dachu. Wykorzystanie prefabrykatów staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem, zwłaszcza gdy chcemy skonstruować prosty dach.  Sprawdźmy, jakie jeszcze zalety mają dźwigary dachowe, w jakich konstrukcjach zwykle są używane oraz czy ich wykorzystanie niesie ze sobą jakieś ograniczenia.

Wiązary dachowe – co warto o nich wiedzieć?

Wiązary dachowe powstaje w fabrykach, skąd są transportowane na miejsce budowy. Ekipa odpowiadająca za ich montaż umieszcza dźwigary dachowe na ścianach budynku. Jeżeli praca odbywa się na wysokości większej niż 9 m, to pracownicy muszą korzystać z pomocy dźwiga. Elementy drewniane wiązarów dachowych są łączone ze sobą za pomocą płytek kolczastych.

Wiązary dachowe odpowiadają za przenoszenie obciążeń z dachu na ściany nośne budynku. Dzięki ich wyjątkowej kratowej budowie dach jest w stanie wytrzymać większy ciężar przy mniejszej ilości podpór niż w przypadku tradycyjnej więźby dachowej. Tego typu rozwiązania są szczególnie chętnie stosowana w krajach, w których opady śniegu są duże, a wiatr intensywny. Wiązary dachowe bardzo często są wykorzystywane do budowy dużych powierzchni dachowych (np. hali przemysłowych), ale także w domach jednorodzinnych. Kratowa konstrukcja dźwigarów dachowych umożliwia zmniejszenie ilości ścian nośnych w budynku, dzięki czemu uzyskujemy bardziej przestronne pomieszczenia (również w przypadku, gdy chcemy zagospodarować przestrzeń poddasza). Dach wykonany z wiązarów jest lżejszy niż tradycyjna więźba dachowa.

Bezpieczeństwo, szybki montaż, oszczędność materiału – poznaj zalety wiązarów dachowych

Konstruowanie dachu przez cieślów w tradycyjny sposób zajmuje sporo czasu oraz powoduje duże zużycie materiałów. Fachowcy muszą na miejscu budowy docinać elementy konstrukcyjne, co nie tylko spowalnia pracę, ale także powoduje powstanie wielu niepotrzebnych ścinków drewna, których nie będzie się już dało w żaden sposób wykorzystać.  Drewno, z którego powstaje więźba dachowa, powinno być odpowiednio wysuszone i zaimpregnowane. To ważne, aby drewniana konstrukcja dachu nie była w przyszłości narażona na niekorzystne działanie wilgoci, pleśni oraz szkodników.

W przypadku wiązarów dachowych sięga się po drewno suszone komorowo. Tym razem impregnowanie nie jest konieczne, gdyż wszystkie drewniane elementy są czterokrotnie strugane i fazowane, co stanowi idealną ochronę przed owadami oraz niekorzystnymi czynnikami środowiskowymi. Kratowa konstrukcja wiązarów dachowych sprawia, że można budować wytrzymałe konstrukcje przy jednoczesnym mniejszym zużyciu materiałów budowlanych. Przyjmuje się, że do produkcji dźwigarów dachowych zużywa się około 20-30% mniej tarcicy niż w klasycznej więźbie dachowej. Ponadto cały proces wytwarzania wiązarów dachowych jest udokumentowany oraz nadzorowany przez ekspertów, tak aby wykluczyć jakiekolwiek pomyłki ze strony człowieka.

Konstrukcja dachowa może być wykonana z drewna, stali lub żelbetonu. Warto pamiętać o tym, że wysokiej klasy tarcica wykorzystywana do produkcji wiązarów dachowych, jest wytrzymałym materiałem, a dodatkowo koszt takiej konstrukcji jest o 50% mniejszy, niż przy wykorzystaniu innych materiałów. Możemy także pominąć budowanie stropu z betonu (co jest dość kosztowne), ponieważ dolne wiązary stanowią konstrukcję, która może go całkowicie zastąpić. 

Kolejną zaletą wiązarów dachowych jest bardzo szybki montaż. Specjaliści są w stanie zbudować całą konstrukcję dachową w ciągu jednego lub kilku dni (w zależności od wielkości dachu). Szacuje się, że czas montażu dźwigarów dachowych jest o 50% krótszy niż podczas konstruowania tradycyjnej więźby. Jest to szczególnie ważne zimą, gdyż nieprzykryte ściany powstającego budynku, mogą ulec zawilgoceniu przez śnieg.

Wiązary dachowe – kiedy opłaca się je zastosować?

W przypadku prostych konstrukcji dachowych wiązary są rozwiązaniem znacznie tańszym niż tradycyjnie budowane więźby dachowe. Umożliwiają zaoszczędzenie nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych w porównaniu z więźbą dachową budowaną przez cieślów. Dlatego bardzo często są wykorzystywane do budowania magazynów, hali przemysłowych, budynków rolniczych, ale także jednorodzinnych domów odznaczających się energooszczędną konstrukcją. 

Jeżeli jednak bryła budynku jest skomplikowana, to przygotowanie wiązarów dachowych jest droższe, ponieważ wymaga bardziej zaawansowanego projektu oraz większego zużycia drewna. W tych szczególnych przypadkach korzystniejszym rozwiązaniem dla inwestora jest zlecenie wykonania więźby dachowej rzemieślnikom.

Warto postarać się także o utwardzenie drogi dojazdowej prowadzącej do miejsca budowy, tak aby transport wiązarów dachowych przebiegał bez utrudnień. Dźwigary dachowe są lekką konstrukcją, dlatego nawet poruszając się po trudnym gruncie, powinny dotrzeć do celu (choć może to powodować zbędne opóźnienia).

Podobne artykuły