Zmiękczacz wody to urządzenie, które każdy z nas może zainstalować w swoim domu. Ile kosztuje zmiękczacz wody, jakie płyną korzyści z jego wykorzystania w naszym gospodarstwie domowym i czy po prostu warto go mieć?
Pozostaje nam jeszcze kwestia nazewnictwa. Często ludzie mówią uzdatniacz wody, odkamieniacz wody czy zmiękczacz wody. Tak naprawdę pod tymi wszystkimi nazwami kryje się jedno urządzenie. Najczęściej producenci używają nazwy zmiękczacz wody.
Uzdatnianie wody to proces, który ma zadanie doprowadzenie wody zanieczyszczonej do stanu odpowiedniego do jej przeznaczenia. Woda pitna będzie zatem uzdatniana w innym zakresie niż woda np. do sprzątania. W domu jednak posiadamy jedno ujęcie wody i woda musi być zdatna do picia, a przy okazji wykorzystywana jest do innych celów.
Woda uzdatniana jest przez zakłady wodociągowe. Dzisiaj jednak coraz modniejsze staje się kupowanie i montowanie zmiękczaczy wody w domu. Jak ma to sens, ile to kosztuje i czy warto zainstalować u siebie takie urządzenie?
Problem wody w domu znają na pewno osoby, które już mieszkają u siebie kilka lat. Gdy kupujemy działkę i budujemy dom często nad tym się nie zastanawiamy. Doprowadzamy wodę na naszą działkę, a następnie do domu i z niej korzystamy. Jednak z biegiem czasu zauważycie różne niuanse i przykładowo woda z kranu nie będzie Wam smakować, lub będzie dziwnie pachnieć. Sprzęty takie jak pralka czy zmywarka będą zanieczyszczone i ich przydatność skróci się co wymusi szybszą ich zmianę. Na wannie czy w prysznicu pojawiają się osady z kamienia. Te wszystkie problemy związane z wodą w domu można rozwiązać montując zmiękczacz wody. Filtruje on wodę i zmiękcza powodując, że jest lepsza jakościowo.
Sama mieszkam w miejscowości gdzie woda nie jest zbyt apetyczna. Wodę do przygotowania obiadów np. zup czy po prostu do picia filtruję. Zauważyłam też jak negatywnie wpływa na sprzęty w moim domu, waż od pralki cały zarośnięty był kamieniem. Musiałam go wymienić by pralka znów mogła dobrze chodzić. Na pewno spotkaliście się z różnymi problemami wynikającymi z uzdatniania wody. Jeśli chcecie je rozwiązać warto zainteresować się urządzeniem, którym jest domowy zmiękczacz wody.
Oczywiście możemy urządzenie takie zamontować w już stojącym domu, ale najkorzystniejszym wyjściem jest przemyślenie jego instalacji już na etapie projektu domu. Wtedy nie będziemy musieli niczego przerabiać, a domowa stacja zmiękczania będzie od samego początku dbała o nasze zdrowie i kondycję sprzętów domowych.
Być może wydaje się Wam, że zmiękczacz wody to olbrzymie urządzenie montowane w ogrodzie. Tak nie jest, jest to bardzo proste i stosunkowo nieduże urządzenie montowane wewnątrz budynku za licznikiem wody. Zazwyczaj zmiękczacze wody pełnią trzy funkcje:
Zmiękczacz wody to urządzenie elektryczne dlatego do działania potrzebuje prądu. Dlatego montując je polecam przemyśleć sprawę założenia niedużego UPSa, czyli zasilacza awaryjnego w przypadku awarii dostaw prądu.
Co właściwie daje nam domowy zmiękczacz wody? Przede wszystkim sprawia, że woda jest lepsza do spożycia. W głównej mierze chodzi nam przecież o nasze zdrowie, ale także walory smakowe wody z kranu. Wiele zmiękczaczy dostępnych na rynku usuwa z wody żelazo, mangan, siarkowodór, odmętnia wodę, nadaje jej zdrowy kolor i ogranicza dostawanie się do niej wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń.
Miękka woda ogranicza też zużycie środków piorących, nawet o 50% mniej możesz użyć ich podczas gdy woda, którą czyścisz jest lepszej jakości. Wszystko dzieje się dzięki procesowi uzdatniania wody, który polega na zamianie jonów związków szkodliwych na bezpieczne jony sodu. Dzieje się to w momencie gdy woda przepływa przez urządzenie, a wszystko dzieje się automatycznie. Musimy jedynie pamiętać o tym, że urządzenie samo w sobie wymaga regeneracji i zależne jest to właściwie od jakości wody w naszym regionie. Im woda jest brudniejsza tym częściej urządzenie trzeba konserwować.
Znacie „rudą wodę”, która spływa z rur podczas wyłączenia jej na jakiś czas np. gdy zmieniamy baterię w łazience? Gdy założycie zmiękczacz wody problem ten minie. Pamiętajcie, że ta sama woda trafia również do Waszych urządzeń np. pralki czy zmywarki, w której myte są wasze naczynia.
Jeśli posiadasz chociaż minimalną smykałkę do robót technicznych to z pewnością poradzisz sobie z założeniem zmiękczacza wody. Montuje się go na głównym ujęciu wody w budynku na bardzo prostym podłączeniu hydraulicznym. Wystarczy posiadać uniwersalne klucze. Wielu producentów dopuszcza możliwość samodzielnego montażu i nie wiąże się to z utratą gwarancji.
Kolejną rzeczą jest podłączenie prądu i czasami odpływu kanalizacji. Dlatego też wcześniej zwróciliśmy uwagę, że najlepiej jest zaplanować montaż urządzenia na fazie projektu domu by nie dokonywać przeróbek. Urządzenie pracuje na normalnym zasilaniu 230V.
Ceny wahają się od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Musimy jednak przyjąć, że na dobrej jakości zmiękczacz musimy wydać przynajmniej 2-3 tysiące złotych. Kosztem jego utrzymania będzie prąd, ale urządzenia te charakteryzują się niskim poborem mocy rzędu 5W. Koszty eksploatacyjne urządzenia nie są również duże. Urządzenie będzie zużywało sól na regenerację, ale nie są to wielkie koszta w skali roku.