Wynajem podnośników koszowych – do jakich prac budowlanych się sprawdzą? Odpowiadamy

Mój dom Data publikacji: 07 grudnia 2022

Podnośniki należą do maszyn powszechnie wykorzystywanych na budowach. Jednak w jakich konkretnie okolicznościach wynajem podnośników będzie dobrą opcją? Czemu jest to rozwiązanie tak popularne i cenione przez firmy budowlane? Dlaczego właśnie wynajem, a nie zakup sprzętu? Sprawdź odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

Wynajem podnośników, czyli czego?

Zanim wyjaśnimy, kiedy i czemu warto korzystać z podnośników, powinniśmy wytłumaczyć, czym one właściwie są. Mówiąc o podnośnikach, najczęściej mamy na myśli wysięgniki koszowe. To maszyny jezdne z wysięgnikami, sięgającymi nawet do 8-9 metrów. W przypadku tego typu urządzeń wysięgnik jest zakończony ogrodzoną platformą – tak zwanym koszem.

Wykorzystuje się go do transportu przedmiotów lub ludzi. W przypadku specjalistycznych firm wynajem podnośników może dotyczyć urządzeń o różnej specyfice. Różnice dotyczą między innymi zastosowanego mechanizmu. Wysięgnik nożycowy koszowy to maszyna z wysięgnikiem podwójnym, którego praca przypomina nieco ruch nożycami. Zupełnie inaczej działa na przykład podnośnik masztowy, z pojedynczym, wysuwanym wysięgnikiem.

Ponadto warto rozróżnić jeszcze napęd stosowany w podnośnikach. Jak wspomniano, są to maszyny jezdne. Sam ruch wysięgnika również odbywa się dzięki pracy silnika. Na rynku dostępne są modele spalinowe oraz elektryczne. Wynajem podnośników elektrycznych zwykle jest lepszą opcją. Urządzenia te pracują ciszej i nie emitują spalin. W przestrzeniach zamkniętych to w zasadzie jedyny dobry wybór. Na budowie też jest lepszy, choć modele spalinowe stanowią tam dopuszczalną alternatywę.

Wysięgniki koszowe, czyli proste prace na wysokości

Wynajem wysięgników koszowych to usługa, z której chętnie korzystają firmy realizujące projekty budowlane. Budowa sprzętu predysponuje go do wykonywania prostych prac. Między innymi są to prace wykończeniowe. Platforma pozwala na jednoczesny transport na wysokość człowieka i materiałów.

Ponadto uruchomienie sprzętu trwa krócej niż przypadku klasycznego żurawia. Co więcej, w wielu przypadkach to bardziej opłacalne lub też jedyne możliwe rozwiązanie. Wysokie żurawie nie sprawdzą się przy realizacji mniejszych projektów budowlanych.

Wynajem podnośników elektrycznych czy spalinowych to też propozycja dla wykonawców oświetlenia na budynkach. Tego typu praca nie wymaga zwykle dotarcia do trudno dostępnych miejsc. Nie trzeba też wykorzystywać zbyt wielu urządzeń i materiałów. Tym samym wszystko powinno bez trudu zmieścić się na platformie. Podobnie proste prace demontażowe można wykonywać z użyciem wysięgników koszowych.

Dlaczego właśnie wynajem?

Powyżej wskazaliśmy przykładowe zastosowania wysięgników koszowych. Oczywiście w praktyce jest ich więcej. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że sprzęt ten sprawdza się nie tylko na budowie. Doskonale spisuje się między innymi w pracach pielęgnacyjnych na wysokości. Często wykorzystuje się go podczas przycinania drzew. Również mycie okien w wieżowcach czy umieszczanie reklam na billboardach to działania, których wykonanie ułatwia wysięgnik.

Zastanawiasz się, czemu zdecydować się na wynajem podnośnika od Drial, a nie jego zakup? Przede wszystkim jest to o wiele tańsze rozwiązanie. Przeważnie sprzęt jest potrzebny firmie tylko sporadycznie. Tym samym zakupiony, przez większą część czasu stałby nieużywany. W przypadku wynajmu płaci się jedynie za czas użytkowania. Co więcej, wybierając dobrą firmę, otrzymujemy nową maszynę, o świetnych parametrach technicznych!

Podobne artykuły