Wyłazy dachowe – czy należy je montować?

Mój dom Data publikacji: 04 października 2023

Na dach domu można dostać się nie tylko od strony zewnętrznej. Montaż wyłazów dachowych jest w stanie sprawić, że możliwe będzie to od strony wewnętrznej. Są to elementy, które powinny zostać zaplanowane na etapie projektu domu. Ewentualnie, montaż możliwy jest w trakcie wymiany poszycia dachowego.

Wyłaz dachowy – specjalna konstrukcja na dachu domu

Jest to specjalna konstrukcja, którą umieszcza się w dachu. Nie należy jej jednak mylić ich z oknem dachowych, które nie zawsze umożliwia przedostanie się na zewnątrz. Osoby, które chcą poznać tego typu elementy, mogą wejść na stronę https://portalokienny.pl/pol_m_okna-dachowe_Wylazy-dachowe-1619.html, gdzie również istnieje możliwość ich kupienia. Jest to element, którego konstrukcja opiera się na ramie oraz klapie, jaką najczęściej otwierana jest w różnych stronach.

Wyłazy dachowe – dlaczego są potrzebne?

Połać dachowa to jeden z elementów, który musi być na bieżąco kontrolowany. Aby ułatwić przedostanie się do niej, potrzebny okazać się może wyłaz dachowy. Z tego przejścia od wewnątrz korzystać mogą:

  • ekipy, jakie odpowiedzialne są za odśnieżanie dachu;
  • kominiarze, którzy kontrolują stan techniczny kominów;
  • dekarze, którzy zajmą się naprawą dachów;
  • instalatorzy, którzy na dachu mogą chcieć zamontować m.in. panele fotowoltaiczne lub anteny satelitarne.

Wyłazy dachowe przydać mogą się również samym mieszkańcom przy zainstalowaniu dodatkowych akcesoriów dachowych. Niekiedy przejście na dach staje się również miejscem, które pozwala na ucieczkę z budynku, jaki został dotknięty pożarem. Takie bezpieczne wyjście na dach może przydać się w najmniej oczekiwanym momencie.

Montaż wyłazów dachowych – jakie są zasady?

Wyłazy montuje się na dachach spadzistych i płaskich. Warto wziąć to pod uwagę, aby móc wybrać właściwy model, który będzie w stanie pomóc, jeżeli chodzi m.in. o przewietrzenie pomieszczenia.

Na dachach płaskich montuje się wyłazy, jakie w swojej budowie przypominać mogą okna dachowe. Ich budowa to ościeżnica wykonana z drewna oraz klapa. Zawiera ona szybę hartowaną, jaka oparta jest na solidnej ramie aluminiowej. To właśnie dzięki nim będzie można zapewnić sobie doświetlenie pomieszczenia – co jest w szczególności ważne na strychu. Tym bardziej że właśnie w tych miejscach coraz częściej urządza się część mieszkalną.

Dachy płaskie wymagają zastosowania wyłazów, jakie mają budowę kopułową. Najlepiej, jeśli całość będzie wykonana z poliwęglanu komorowego. Ewentualnie dopuszcza się akryl lub poliwęglan lity. Sama rama może być wykonana z drewna, tworzywa sztucznego lub aluminium. Są to bowiem materiały solidne, jakie są w stanie zapewnić długi okres użytkowania.

Wyłaz dachowy – o czym nie można zapomnieć?

Jak już było wspomniane – strych coraz częściej staje się miejscem, gdzie społeczeństwo urządza dodatkowe pomieszczenia mieszkalne. Może znaleźć się tam sypialnia osób dorosłych, pokój dziecka lub też inne pomieszczenie. Niezależnie od tego, jakie dokładnie przeznaczenie będzie miało poddasze, należy pamiętać o tym, że musi być tu ciepło. Z reguły są to pomieszczenia nieogrzewane. Zastosowane tutaj wyłazy dachowe musi mieć dobre parametry cieplne, jakie skrupulatnie należy sprawdzić przez zakupem. Tylko dzięki temu można zyskać pewność, że ciepło nie będzie „uciekało” przez dach. Przyda się więc zintegrowany kołnierz uszczelniający.

Wyłaz dachowy będzie w stanie poprawić wentylację poddasza w okresie wiosenno-letnim. Jego zastosowanie jest konieczne w budynkach, jakie mają co najmniej dwie kondygnacje – o czym mówią przepisy, jakie znaleźć można w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2012 r.

Podobne artykuły