Uważajcie na nowe oszustwo na OLX! Nie zgadzajcie się na Paczkomaty i opłatę przesyłki jeśli nie jesteście pewni!

Technologie Data publikacji: 09 marca 2018

Co chwilę jesteśmy narażeni na nowe sposoby osób, które chcą nas oszukać. Oszuści atakują ponownie tym razem wykorzystując popularny portal z ogłoszeniami OLX. Chcielibyśmy Was przestrzec i opowiedzieć na czym polega oszustwo.

Oszuści na OLX

Oszust podszywa się pod normalnego użytkownika serwisu. Oferuje sprzedaż jakiś rzeczy, na których może nam zależeć. Jednak stawia jeden warunek, oczekuje, że pokryjemy koszt transportu rzeczy. Oczywiście jest to zrozumiałe, ale teraz rozpoczyna się właściwe oszustwo.

Proponuje on wysyłkę rzeczy Paczkomatem i podaje cenę usługi 9.99zł. Nie drogo, prawda? Następnie podaje nam link do płatności Przelewy24 do rzekomo już wypełnionego nadania przesyłki, które wystarczy już tylko opłacić. Nie jest to jednak oryginalna strona, jest to doskonale spreparowana strona.

W tej chwili oszust widzi jaki bank wybieramy i jakie dane podajemy do panelu logowania. Wie nawet jaki kod SMS podamy aby potwierdzić transakcję. Jednocześnie wykorzystując te dane włamuje się na konto ofiary i zleca przelew, jeśli nie będziemy czujni przepiszemy do pola w oszukanej stronie właśnie ten kod SMS. Wtedy możemy stracić wszystkie pieniądze z naszego konta.

Rasumując

  1. Oszust wystawia ofertę na OLX
  2. Proponuje wysyłkę Paczkomatem, ale chce byśmy pokryli koszt
  3. Podaje nam link do płatności Przelewy24 abyśmy opłacili przesyłkę
  4. W tym samym czasie włamuje się na nasze konto korzystając z danych, które widzi jak wpisujemy
  5. Zleca przelew i podaje SMS kod, który my używamy myśląc, że opłacamy Paczkomaty
  6. W ten sposób może ukraść wszystkie nasze pieniądze z konta

Podobne artykuły