Jak zeskanować dokument za pomocą telefonu tak by był czytelny i nie wyglądał jak zdjęcie zrobione aparatem tylko prawdziwy skan dokumentu? Można wykorzystać w tym celu specjalne aplikacje do skanowania dokumentów na Androida. Czasami przychodzi potrzeba zeskanowania czegoś i przesłania e-mailem bezpośrednio z naszego telefonu. Wtedy z pomocą przyjdzie ten poradnik.
Office Lens to aplikacja, która jest prosta – nie posiada złożonej funkcjonalności, ale to stanowi jej największą zaletę. Praktycznie wszystko robi za nas. Przycina obraz by ograniczyć go tylko do kartki papieru, który skanujemy, a nie np. biurka. Usuwa odblaski i cienie oraz zwiększa ich czytelność.
Aplikacja posiada klika kluczowych funkcji. W trybie tablicy aplikacja przycina obraz i usuwa odbłyski i cienie. W trybie dokumentu przycina obraz i wzbogaca kolory, dokument wygląda jak by był naprawdę zeskanowany. Obraz ten można zapisać w chmurze lub udostępnić innym. W trybie wizytówki aplikacja potrafi nawet rozpoznać informacje zawarte na wizytówce i automatycznie dodać kontakt do naszej książki kontaktowej w telefonie. Co ciekawe obrazy można przekonwertować do plików .docx programu Word czy PDF, a nawet do prezentacji PowerPoint.
Aplikacja jest też całkowicie darmowa. Wiele aplikacji posiada wersje PRO, które odblokowują dodatkowe opcje za zapłatą. W tym przypadku nie musimy się tym martwić. Aplikacja nie będzie nas nic kosztowała.
Aplikację Microsoft Office Lens pobierzesz ze sklepu Google Play. Po pobraniu i zainstalowaniu aplikacji możemy przejść do skanowania pierwszego dokumentu. Wystarczy włączyć aplikacje i zobaczymy tryb aparatu. Teraz należy skierować aparat na nasz dokument, który chcemy zeskanować. Aplikacja sama rozpozna na nim kartkę i zaznaczy ją pomarańczową ramką. Na dole ekranu mamy jeszcze możliwość zmiany trybu na jeden z wyżej opisanych.
Klikamy środowy przycisk tak jakbyśmy chcieli zrobić zdjęcie. Pokaże nam się podgląd zeskanowanego dokumentu. W przypadku gdy aplikacja go dobrze nie rozpozna i nie wydzieli z tła możemy go jeszcze poprawić ręcznie. Aby to zrobić klikamy ikonkę dwóch nachodzących na siebie kółek i chwytając za brzegi siatki dokumentu możemy ją przesuwać.
Przejdziemy do kolejnego widoku, w którym możemy obraz obrócić, ponownie przyciąć jeśli wcześniej nie udało nam się tego zrobić dokładnie, a nawet dopisać notatkę czy zaznaczyć fragment tekstu. Jeśli wszystko jest w porządku akceptujemy obraz klikając ikonkę „ok” w prawym dolnym rogu.
Teraz możemy zdecydować w jaki sposób obraz zostanie zapisany. W tym przypadku zdjęcie w formacie graficznym zapisze się w galerii zdjęć, a dodatkowo zostanie wygenerowany plik PDF, który potem bez problemu możemy wysłać do kogoś mailem.
Zdjęcie możemy też wgrać na naszą chmurę OneDrive, dodać jako notatkę do OneNote czy zapisać jako prezentację PowerPoint lub plik Word. OCR oznacza, że automatycznie zostaną rozpoznane znaki i z dokumentu, który jest zdjęciem powstanie edytowalny plik Worda.