Tak oszukują na Facebooku. Uważaj na wiadomości od znajomych proszących o ten kod

Technologie Data publikacji: 12 marca 2023

Oszustwa na Facebooku stały się niestety powszechnym problemem, dotykającym miliony użytkowników na całym świecie. Choć Facebook dokłada wszelkich starań, aby zapobiegać takim praktykom, oszuści potrafią być bardzo przebiegli i znajdują sposoby na omijanie zabezpieczeń platformy społecznościowej.

W efekcie, wielu użytkowników pada ofiarą różnego rodzaju oszustw, które w skrajnych przypadkach mogą skutkować poważnymi konsekwencjami finansowymi czy też kradzieżą tożsamości. W niniejszym artykule przedstawimy najpopularniejsze sposoby oszustw na Facebooku oraz podpowiemy, jak możemy uchronić się przed nimi.

Metoda na zablokowane konto

Jak działa ten sposób oszustwa? Znajomy pisze do Ciebie wiadomość, w której prosi o podanie 8 cyfrowego kodu, który przyjdzie na Twój adres e-mail. Kod ten rzekomo ma pomóc mu odzyskać konto na Facebooku, które zostało zablokowane. Mieliśmy znaleźć się wśród 5 znajomych, którzy mogą pomóc uzyskać kod.

Faktycznie, taki podobny mechanizm na Facebooku funkcjonował, lub nawet nadal jest aktywny. Ale tutaj chodzi o coś innego.

Tak naprawdę, kod który przyjdzie to kod do naszego własnego konta. Jeśli podamy mu ten kod, będzie mógł zmienić nasze hasło na Facebooku i jednocześnie przejąć nasze konto. Dlatego uważajcie i nie dajcie się nabrać na tego typu oszustwo.

Pamiętajcie, aby weryfikować znajomych

Jeśli znajomy napisze do nas z dziwną prośbą, to warto zweryfikować czy to na pewno on. Może jego konto również padło łupem oszustów, którzy wykorzystują je do dalszego procederu. Warto do takiego znajomego zadzwonić i zapytać, czy to on do nas pisał. Możemy też poprosić o podanie jakiejś informacji, która tylko nam jest znana np. kiedy ostatni raz widzieliśmy się na żywo.

Podobne artykuły