Jak przypiąć stronę z Chrome do paska zadań Windows 10

Technologie Data publikacji: 16 czerwca 2019

Jak przypiąć stronę otwieraną w przeglądarce Chrome do paska zadań w Windows 10? Dzisiaj przedstawimy Wam krótki poradnik na ten temat. Dzięki temu będziecie mogli utworzyć w ten sposób skróty do najważniejszych stron, które są Wam potrzebne np. do pracy.

Jak przypiąć stronę do paska zadań w Windows 10

W przeglądarce Microsoft Edge jest to proste bo posiada ona taką opcję. Gdy jesteśmy na jakiejś stronie wystarczy rozwinąć menu i wybrać opcję „Przypnij tę stronę do paska zadań.”. Gdy jednak korzystamy z innej przeglądarki np. Chrome musimy zrobić nieco więcej by uzyskać taki sam efekt i dzisiaj powiemy Wam jak to zrobić.

Utwórz skrót na pulpicie

Musimy zacząć od utworzenia skrótu. W tym celu prawym przyciskiem myszy klikamy w dowolne miejsce na pulpicie, a następnie wybieramy opcję „Nowy” i „Skrót”.

Pojawi nam się okno, w którym musimy podać lokalizację elementu. To co musimy zrobić to w cudzysłowie wpisać ścieżkę gdzie zainstalowana jest przeglądarka Chrome, a po niej adres strony, do której chcemy odnieść. U mnie Chrome zainstalowany jest w domyślnej lokalizacji czyli C:\Program Files (x86)\Google\Chrome\Application\chrome.exe. Dlatego to co musimy wpisać w okno powinno wyglądać tak:

„C:\Program Files (x86)\Google\Chrome\Application\chrome.exe” https://dompelenpomyslow.pl

 

PS. Jeśli skopiowana ścieżka Wam nie działa po prostu wybierzcie „Przeglądaj…”. Znajdźcie folder gdzie zainstalowany jest chrome i wybierzcie program klikając chrome.exe. Ścieżka uzupełni się sama, a na końcu po zamkniętym cudzysłowie dodajcie nazwę strony.

Następnie nadajemy nazwę skrótu jaka chcemy aby była wyświetlana. Ja w skrócie podaję „DPP”.

Teraz na pulpicie pojawi nam się skrót z logiem Chrome i podpisem DPP.

Ustawienie ikony skrótu

Na pewno chcielibyście aby skrót posiadał ikonę do strony, którą podaliście. Możemy to zrobić, wystarczy ją pobrać. Jeśli strona posiada ikonkę to będzie ona umieszczona w głównym folderze na serwerze. Można to sprawdzić. Wystarczy, że wejdziesz na stronę i klikniesz w puste miejsce prawym przyciskiem myszy. Następnie wybierz opcję „Wyświetl źródło strony”. Kliknij CTR + F i wyszukaj type=”image/x-icon. Wystarczy teraz skopiować adres do grafiki i wkleić w pasek adresu przeglądarki. Powinno to wyglądać mniej więcej tak, a pogrubiony jest sam adres pliku z ikoną.

<link rel=”shortcut iconhref=”https://dompelenpomyslow.pl/favicon.icotype=”image/x-icon” />

Po wklejeniu tego adresu w pasek adresu powinna wyświetlić Ci się tylko jedna grafika. Zapisz ją na komputerze w dowolnym miejscu kliając na nią i wybierając opcję „Zapisz grafikę jako…”.

Wracamy teraz do naszego skrótu. Klikamy na niego prawym przyciskiem myszy i wybieramy opcję „Właściwości”. Pojawi nam się okno, w którym wybieramy opcję „Zmień ikonę…”.

Następnie klikamy „Przeglądaj” i wybieramy obrazek, który pobraliśmy wcześniej. Na koniec klikamy „Zastosuj” i ikona zostanie podmieniona. Ikonki nie możemy usunać z dysku. Musi zostać w lokalizacji, w którą ją pobraliśmy. Dlatego przed ustawieniem jej warto ją wcześniej przenieść w jakieś miejsce gdzie nie będzie nam zawadzać. Ja na te skróty wraz z ikonami mam utworzony osobny folder w Dokumenty.

Plik PNG lub JPG zamiast ICO

Może się zdarzyć tak, że strona zamiast pliku ikony wyświetla plik graficzny PNG lub JPG. Wtedy system Windows nie będzie mógł go użyć jako ikony. To nie jest jednak żaden problem. Wystarczy, że użyjecie strony icoconvert.com i zmienicie plik graficzny na ikonę. Wystarczy wejść na tę stronę. Kliknąć „Wybierz plik” i wybrać ikonę, którą chcemy zamienić. Klikamy upload. Następnie na dole wybieramy „Conver ICO” i na koniec „Download your icon”. Gotowe :) Teraz bez problemu zmienimy ikonę.

Tworzenie skrótu na pasku zadań

Teraz przeciągnij skrót na pasek zadań Windows. Pojawi się napis „Przypnij do: Pasek zadań”. Upuszczamy skrót i gotowe. Jest już na naszym pasku zadań i mamy do niego łatwy dostęp.

W ten sposób możemy postąpić z każdą stroną Internetową, z której często korzystamy i potrzebujemy mieć do niej bardzo łatwy dostęp. Jeśli już go nie chcemy wystarczy kliknąć na niego prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję „Odepnij od paska zadań„.

Podobne artykuły