Wygodny monitor do Home Office – na co zwrócić uwagę?

Technologie Data publikacji: 15 lutego 2021

Pracujesz zdalnie? Dobierz koniecznie monitor, który spełni Twoje oczekiwania.

Dlaczego wybór monitora jest tak kluczowy?

Od parametrów monitora zależy m.in. to, jak będziemy czuć się w trakcie pracy. Nadmierne zmęczenie może być rezultatem niezbyt dobrej specyfikacji, migotania, nieprawidłowej kalibracji, złej odległości ekranu od naszych oczu czy innych problemów. Nowoczesny monitor powinien być dostosowany do Twoich potrzeb. By więc wybrać odpowiednie rozwiązanie, należy zacząć od przekątnej. Tu wkraczają Twoje własne oczekiwania – jeśli potrzebujesz dużej przestrzeni roboczej, postaw na monitor 27- lub 32-calowy. Ten rozmiar oferuje naprawdę dużo miejsca. Jeśli obawiasz się, że jest to zbyt wiele – oferta monitorów 23,5- i 24-calowych jest równie bogata. Mniejsze modele również są warte zainteresowania – szczególnie gdy nie dysponujesz przestronnym, głębokim biurkiem.

Kolejna kwestia skutecznej pracy – dobór portów. Staraj się, aby Twój monitor był wyposażony w przynajmniej kilka portów z najnowszej (lub najpopularniejszej) generacji. Dzięki temu masz sporą szansę na szybkie znalezienie kolejnego kabla, kiedy aktualny odmówi posłuszeństwa lub się zgubi. Nie będzie konieczne wyposażanie się w przejściówki. Każdy współcześnie produkowany komputer stacjonarny posiada na pokładzie wiele różnych portów – wybór odpowiedniego monitora, nawet gdy jego złącza nie należą do standardowych, nie powinien być problematyczny.

Higiena stanowiska pracy przy komputerze – pamiętaj o tym, że warto wybierać monitory ergonomiczne, których wysokość i odchylenie może być regulowane manualnie. To szansa na jeszcze skuteczniejsze korzystanie ze sprzętu komputerowego i ograniczenie ryzyka wystąpienia wad kręgosłupa czy bólów pleców. Pamiętaj, że monitor powinien być na poziomie oczu, ewentualnie nieco niżej.

Czy do biura potrzebny mi jest monitor 4K?

Nowoczesny standard rozdzielczości jest coraz popularniejszy. Każdy chce mieć monitor 4K – nic w tym dziwnego, zapewnia on niesamowity poziom odwzorowania detali i precyzję, z jaką do niedawna nie mieliśmy styczności. W przypadku pracy nad projektami graficznymi – to zdecydowanie znakomity i najlepszy wybór. Możliwość podglądu każdego, najmniejszego elementu zapewnia ogromną funkcjonalność w trakcie pracy z plikami wizualnymi. Monitor 4K to niekoniecznie propozycja dla osoby, która ciągle uzupełnia dokumentację i pracuje na pakiecie biurowym. Nie ma oczywiście żadnych przeciwwskazań wobec nabycia takiego urządzenia, jednak może to być lekki tzw. overkill. Choć z drugiej strony, monitor rzadko kiedy służy wyłącznie do pracy – rozrywka w 4K wygląda dużo lepiej i ciekawiej. Jeśli więc myślisz o wszechstronnym urządzeniu, które będzie służyć Ci w godzinach pracy i poza nimi – monitor 4K to zdecydowanie propozycja dla Ciebie.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze monitora do Home Office?

Głównym parametrem, na który należy zwracać uwagę, jest rodzaj matrycy. Jednak niestety nie jest tak, że jedna z nich jest absolutnie najlepsza w zastosowaniach biurowych. Zarówno TN, VA, IPS, jak i OLED mogą oferować znakomity standard obrazu. W nowoczesnych monitorach często montowane są głośniki – warto zwrócić uwagę na ich dostępność, przeważnie ich dźwięk nie jest na świetnym poziomie, ale do codziennego użytkowania to w zupełności wystarcza.

Podobne artykuły