Jak usunąć plamy po żelazku – przypalony materiał żelazkiem

Lifestyle Data publikacji: 23 stycznia 2018

Plamy po przypaleniu żelazkiem? Ubranie da się jeszcze uratować. Wystarczy wiedzieć jak usunąć plamy po żelazku i nasze ulubione ubrania nadal będą nam długo służyły. Dzisiaj podpowiemy Wam jak poradzić sobie z takimi plamami i co robić gdy przypalimy żelazkiem ubranie.

Zobacz również: Sposób na szybsze i łatwiejsze prasowanie

Boraks na plamy z przypalenia żelazkiem

Znacie boraks? Co prawda u nas nie jest tak popularny, ale w stanach jest to powszechnie używamy środek czyszczący. W Polsce również go kupimy, a najłatwiej dostać go w internecie. Jeśli chcecie użyć boraksu na plamy po przypalonym żelazku wystarczy 2 łyżeczki boraksu rozpuścić w szklance wody i polać oraz przetrzeć zabrudzenie. Wypłucz i przeprasuj aby osuszyć plamę.

Plamy po przypaleniu żelazkiem i woda utleniona

Skutecznym remedium na tego typu plamy jest również woda utleniona. Jest to nie tylko środek przydatny w domowej apteczce, ale również bardzo przydatny środek do sprzątania. Namocz gazę w wodzie utlenionej, a następnie wyszoruj nią plamę.

Bawełna przypalona żelazkiem

Jeśli masz bawełniane ubrania to nic jeszcze straconego gdy przypalisz je żelazkiem. Aby poradzić sobie z tego typu plamami wystarczy użyć kwaśnego mleka i wody. Wymieszaj je w proporcjach 1 do 1 i namocz w takim roztworze ubranie, a następnie włóż do pralki.

Sól na plamy po przypaleniu żelazkiem

Tym razem wykorzystamy sól, która również w tym przypadku się sprawdzi. Wymieszaj sól z wodą i spryskaj plamę, a następnie pozostaw ją na słońcu przez kilka godzin. Następnie włóż ubranie do pralki.

Cytryna i plamy po żelazku

Kolejnym skutecznym wywabiaczem plam, który pochodzi z natury jest cytryna. Wystarczy wytrzeć plamę sokiem z cytryny i wystawić na chwilę na słońce, a następnie wyprać. Uważaj na słabe barwniki w ubraniach, cytryna może je wybielić.

Błyszczące ślady po żelazku

Czasami po przeprasowaniu ubrań zauważamy błyszczące ślady. Czy to oznacza, że materiał został trwale uszkodzony? Nie! Wystarczy, że na materiale położysz wilgotną szmatkę z lnu i przeprasujesz jeszcze raz plamę na mokro. Dzięki temu „połyskiwanie” zniknie, a materiał będzie miał swój pierwotny odcień.

Zobacz również: 10 trików, które uratują Twoje ubrania

Podobne artykuły