Chcesz zostawić dla zwierząt dynię w lesie? Nie rób tego!

Lifestyle Data publikacji: 02 listopada 2021

W ostatnie dni w sieci bardzo popularny stał się pomysł, aby dynię po Halloween wynieść do lasu. Miałaby stać się ona ucztą dla jeleni lub saren, a także innych żyjących w lesie zwierząt. Okazuje się, że nie jest to zbyt dobry pomysł.

Zapytaliśmy Lasy Państwowe o to, czy pozostawienie dla zwierząt dyń po Halloween w lesie jest dobrym pomysłem. W odpowiedzi dowiedzieliśmy się o tym, że w lesie nie wolno niczego rozrzucać. Dotyczy to nie tylko dyni, ale również choinek po świętach Bożego Narodzenia, a także wszystkich innych rzeczy.

Zwierzęta bardzo dobrze radzą sobie z tym, co mają w lesie, a dyń w nim nie znajdą i dlatego zwykle ich nie jadają. Do tego często dynie takie pochodzą z przemysłowych hodowli i mogą być nawet specjalnie malowane. Nie jest więc najlepszym pomysłem, by dokarmiać nimi zwierzęta w lesie. W domu natomiast możemy zrobić z nich pyszną zupę, na którą przepis poznacie tutaj.

Czy za pozostawienie dyni w lesie grozi nam mandat?

W lesie nie należy niczego rozrzucać. Oznacza to, że pozostawiając w lesie dynię po Halloween możemy nawet dostać za to mandat.

Kto w lasach zanieczyszcza glebę lub wodę albo wyrzuca do lasu kamienie, śmieci, złom, padlinę lub inne nieczystości, albo w inny sposób zaśmieca las, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Art. 162. – Zanieczyszczenie lasu – Kodeks wykroczeń

Pamiętajmy, że Lasy Państwowe oprócz patroli dysponują również fotopułapkami oraz dronami, które mogą monitorować las z powietrza. Za zaśmiecanie lasu możemy dostać mandat w wysokości nawet 500 zł.

Podobne artykuły