Trzy zioła, które stosowały jeszcze nasze babcie!

Zdrowie Data publikacji: 30 sierpnia 2019

Medycyna ludowa to coś co dzisiaj znów wraca do łask. Jeszcze nie dawno zapomnieliśmy o babcinych sposobach na różne problemy zdrowotne. Gdy mamy biegunkę po prostu sięgamy po tabletkę. Gdy boli nas głowa łykamy kolejną. Nasze babcie nie miały takiej możliwości. Z wszelkimi problemami musiały radzić sobie dostępnymi sposobami, a najczęściej były nimi zioła, które je otaczały. Dzisiaj możemy sięgnąć po nie ponownie. Dzięki temu rozwiążemy problemy, a jednocześnie nie będziemy faszerować się tabletkami.

Krwawnik

To ziele jest znane od tysięcy lat. Od dawien dawna wykorzystywano je choćby do leczenia hemoroidów. Kobiety natomiast stosowały je na obfite miesiączki. Sprawdza się również podczas przeziębień, przy słabym łaknieniu oraz problemach w żołądka. Wystarczy przygotować napar z suszonego ziela. Młode listki krwawnika możemy spożywać dodając je np. do sałatek. Lepiej jednak nie podawać go dzieciom do lat 12. W aptekach można kupić gotowe zioła do zaparzenia z krwawnika.

 1. Na obfite miesiączki
 2. Przy schorzeniach przewodu pokarmowego
 3. Na pobudzenie apetytu
 4. Jako płukanka przy zapaleniu gardła
 5. Jako tonik na problemy skórne

Przywrotnik

Bardzo dobrze znane ziele w medycynie ludowej. Podobnie jak krwawnik zmniejsza obfite krwawienie podczas miesiączki. Pomaga również podczas problemów z żołądkiem oraz łagodzi poranne mdłości. Przygotowanie naparu jest proste i również możemy kupić gotowy susz. Na szklankę dajemy łyżkę ziół, którą zalewamy wrzątkiem i odstawiamy na 10 minut pod przykryciem do zaparzenia. Przy ziołach polecam stosować zaparzacz, aby pozbyć się łatwo suszu z naparu.

 1. Reguluje miesiączki
 2. Poprawia metabolizm
 3. Wzmacnia serce
 4. Działa przeciwzapalnie
 5. Poprawia trawienie
 6. Łagodzi wzdęcia
 7. Pomaga przy biegunce
 8. Zalecany jest kobietom w ciąży – chroni przed poronieniem
 9. Można leczyć nim stany zapalne pochwy

Rumianek

Rumianek znany jest wszystkim. Ma działanie przeciwzapalne, przeciwalergicne i przeciwobrzękowe. Pomaga w wielu różnych dolegliwościach i napar z niego może być podawany również dzieciom. W każdym sklepu bez problemu kupicie herbatę rumiankową do zaparzenia.

 1. Na kolkę u niemowląt
 2. Na uśnieżenie nerwobóli
 3. Na uspokojenie
 4. W formie inhalacji na przeziębienia
 5. Łagodzi wzdęcia
 6. Stosowany na skórę łagodzi stany zapalne
 7. Przyśpiesza trawienie, świetny towarzysz ciężkostrawnych posiłków

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły