Dermatolog radzi jak się bezpiecznie opalać

Zdrowie Data publikacji: 29 czerwca 2022

Ryszard Szcząchor, dermatolog z Centrum medycznego Aldemed w Zielonej Górze dla Radio Index udzielił cennych dla nas wszystkich rad, które dotyczą opalania się. Sezon letni już się zaczął. Chcemy złapać piękną brązową opaleniznę. Zanim jednak wystawimy swoją skórę na słońce, musimy pamiętać o kilku rzeczach.

O czym należy pamiętać?

  • nie opalajmy się w godzinach od 11 do 16
  • opalajmy się z rana od 9 do 11 lub wieczorem po godzinie 16
  • stosujmy filtry ochronne oraz kremy
  • uważajmy na małe dzieci – nie powinny przesiadywać na słońcu, muszą być chronione przed słońcem za pomocą ubrania i odpowiednich kremów

Więcej rad znajdziecie w filmie poniżej

Jak dobrać odpowiedni filtr do opalania?

Poradnik Apteki Gemini radzi, aby do delikatnej ceny używać filtrów mineralnych, te w przeciwieństwie do chemicznych nie pochłaniają promieni słonecznych, a rozpraszają je. Są to filtry UV. Takie właśnie stosuje się w przypadku dzieci i niemowląt. Co ważne, ich ochrona nie maleje z biegiem czasu, oczywiście pod warunkiem, iż nie usuniemy ich fizycznie.

Wybierając filtr zwracamy uwagę na SPF, ten parametr określa, jak mocno można wydłużyć czas bezpiecznego przebywania na słońcu. Osoby o bladej skórze powinny używać mocnych filtrów SPF 50+. Te, które mają jasny kolor skóry od 30 do 50+, a osoby o kremowej karnacji od 15. Im ciemniejsza karnacja skóry tym mniejsza wartość filtra potrzebna. Osoby o brązowej skórze według poradnika Apteki Gemini mogą używać filtrów od SPF 8, a osoby, których skóra jest ciemnobrązowa nawet poniżej tej wartości.

Jak wiemy z filmu, skóra małych dzieci jest niezwykle narażona na negatywne działanie promieni słonecznych. Dlatego dzieci do lat 3 powinny korzystać z filtrów SPF 50+. Starsze mogą zejść z tą wartością do 30. Pamiętajmy jednak, że żaden filtr nie daje 100% ochrony. Z czasem też zmywa się i ściera. Dlatego powinniśmy go nakładać regularnie, a dziecko powinno być chronione przed mocnym słońcem również w inny sposób np. ubranie UV na plażę, cień, namiot, parasol.

  • https://wiadomoscizg.pl/informacje/jak-sie-opalac-porady-zielonogorskiego-dermatologa-film
  • https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/bezpieczne-opalanie/

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły