Test ciążowy – kiedy warto go zrobić i jak go przeprowadzić

DomPelenPomyslow.pl Test ciążowy - kiedy warto go zrobić i jak go przeprowadzić

Zastanawiasz się kiedy warto zrobić test ciążowy? Każda kobieta staje kiedyś przed tym wyzwaniem. Dlatego warto wiedzieć wszystko o testach ciążowych oraz to jak zrobić test ciążowy.

Wczesne objawy ciąży

Istnieje kilka wczesnych objawów ciąży, które powinny Cię skłonić do przeprowadzenia testu ciążowego. Jeszcze możesz o niej nie wiedzieć, ale Twój organizm już zaczyna się przygotowywać. Dlatego w organizmie wzrasta poziom hormonów takich jak estrogen czy progesteron. Właśnie one są odpowiedzialne za wstrzymanie miesiączkowania, więc jeśli spóźnia Ci się okres może to być powodem do zrobienia testu ciążowego.

Zobacz również: Domowy sposób na rozstępy po ciaży

Do tego pojawiają się poranne mdłości, a wagina zaczyna robić się obrzmiała i bardzo wrażliwa na dotyk.  Dużo bardziej zaczynają się robić wrażliwe również piersi, zwłaszcza w okolicach brodawek.

DomPelenPomyslow.pl Test ciążowy - kiedy warto go zrobić i jak go przeprowadzić

Co jeszcze może być objawem ciąży? Mogą wystąpić bóle menstruacyjne mimo, że to nie ten termin. Do tego dochodzi częste chodzenie na siusiu, to dlatego, że organizm zaczyna produkować więcej krwi, więc nerki mają więcej pracy. Do tego zaczynasz robić się ospała i popołudniami mogłabyś zasnąć nawet na stojąco. Nawet zaparcia mogą być objawem ciąży czy ciągłe uczucie głodu.

Kiedy zrobić test ciążowy

Wielu producentów testów ciążowych chwali się na opakowaniach, że potrafią one wykryć ciążę nawet na 6 dni od zapłodnienia. Jednak warto nie brać tego na 100% pewności. Najlepszy i najbardziej pewny wynik otrzymamy dopiero po dwóch tygodniach od stosunku. Warto wiedzieć, że plemniki potrafią przeżyć w organizmie kobiety nawet 5 dni i tyle czasu mają na zapłodnienie.

Zobacz również: 12 wczesnych objawów ciąży

Jeśli więc przeprowadzisz test ciążowy po 6 dniach od stosunku może się okazać, że do zapłodnienia doszło właśnie tego 5 ostatniego dnia życia plemników, więc test pokaże Ci, że nie jesteś w ciąży chociaż może być całkowicie inaczej. Dlatego lepiej dla ostatecznej pewności powtórzyć test po dwóch tygodniach od stosunku, ten powinien dać już prawdziwy wynik.

DomPelenPomyslow.pl Test ciążowy - kiedy warto go zrobić i jak go przeprowadzić

Testy ciążowe też się mylą

Ostatecznie jednak bardzo ważne jest potwierdzenie ginekologa. Testy ciążowe mogą się mylić, nie uwzględniają bowiem wszystkich przypadków w tym zaburzeń hormonów czy życia plemników. Jeśli miesiączka dalej się spóźnia, a ty czujesz się inaczej powtórz test – możesz też zakupić produkt innej firmy. Pamiętaj, że objawy podobne do ciąży mogą mieć też inne choroby, dlatego warto wtedy skontaktować się ze swoim lekarzem.

Jak zrobić test ciążowy

Teraz najważniejsza rzecz czyli jak zrobić test ciążowy. Test ciążowy powinien być wykonywany rano bo wtedy stężenie hormonów w moczu jest największe. Wykonanie testu jest bardzo proste, wystarczy oddać na niego mocz. Test wykrywa obecność hormonu hCG i na tej podstawie przedstawia pozytywny lub negatywny wynik ciążowy. W instrukcji w opakowaniu znajdziesz informację jak odczytać z niego wynik.

Zobacz również: Zwiotczała skóra po ciąży na brzuchu? Domowa kuracja na jej ujędrnienie.

Jeśli będziesz kupować test w aptece poproś o nieco droższy, ale za to dużo bardziej czuły test, który da Ci bardziej wiarygodny wynik już we wczesnym etapie ciąży.

Zobacz również
Skomentuj

Test ciążowy – kiedy warto go zrobić i jak go przeprowadzić