Jak można zarazić się owsikami?

Zdrowie Data publikacji: 2021-08-04

Objawami owsicy jest przede wszystkim swędzenie w okolicy odbytu. Można wręcz zauważyć tam małe białe ruchliwe robaczki. Na owsicę chorują głównie małe dzieci, ale i również dorośli są na nią narażeni. Wszystko przez złe nawyki, przez które możemy się zarazić owsikami. Łatwo temu zapobiec, ale należy trzymać się kilku zasad.

Owsica – jak można się nią zarazić?

Podstawowym problemem, który powoduje zarażenie się owsikami jest niedostateczna higiena. Po prostu zbyt rzadko lub niedokładnie myjemy ręce. Owsiki żyją w naszych jelitach. Jaja składają w okolicach odbytu, stąd właśnie uczucie świądu. Dlatego należy często myć ręce, a na pewno robić to przed każdym posiłkiem.

Owsikami możemy również zarazić się od kogoś innego przed kontakt np. z brudną bielizną. Jednak wcale nie trzeba jej dotykać, bo osoba mająca owsiki drapie się, aby zaznać chwilowego uczucia ulgi. Wtedy na wszystkich przedmiotach, których dotknie mogą znajdować się owsiki, które następnie mogą być źródłem zarażenia.

Dlatego pamiętajmy o zachowywaniu zasad higieny. Myjmy sami ręce i zachęcajmy do tego dzieci, aby myły je zawsze przed jedzeniem. W przypadku zarażenia się owsicą należy skontaktować się z lekarzem, który przepisze nam odpowiednie leki przeciwpasożytnicze.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły