Zdrowie Data publikacji: 28 czerwca 2024

Bisfenol A (BPA), szeroko stosowany w produkcji plastikowych butelek i pojemników na żywność, może być bardziej niebezpieczny dla zdrowia, niż dotychczas sądzono. Onet informuje, że nowe badania z California Polytechnic State University wskazują, iż nawet niskie stężenia BPA mogą zakłócać funkcjonowanie hormonów i zwiększać ryzyko cukrzycy typu 2.

Bisfenol A, znany jako BPA, to związek chemiczny, który od lat jest integralną częścią naszej codzienności. Wykorzystuje się go głównie w produkcji plastikowych butelek na wodę i pojemników na żywność. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że ekspozycja na BPA może wiązać się z poważnymi zagrożeniami zdrowotnymi.

Naukowcy z California Polytechnic State University przeprowadzili badania, które dowiodły, że nawet niskie stężenia BPA, uważane dotąd za bezpieczne, mogą negatywnie wpływać na reakcje organizmu na insulinę. Taka insulinooporność może prowadzić do chronicznie podwyższonego poziomu cukru we krwi, co z kolei zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. „Nasze odkrycia sugerują, że obecne limity narażenia na BPA uznawane za bezpieczne przez EPA powinny zostać ponownie przemyślane” – mówi Todd Hagobian, starszy autor badania.

Hagobian podkreśla także, że kluczowe jest zrozumienie nawet najmniejszych czynników przyczyniających się do rozwoju cukrzycy – jednej z głównych przyczyn zgonów w USA.

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) nadal uznaje BPA za bezpieczny na niskich poziomach występujących w pojemnikach na żywność. Jednak niektórzy naukowcy, w tym Hagobian, twierdzą, że wytyczne FDA są przestarzałe. Wyniki badań podważają obecne standardy bezpieczeństwa dla BPA, co może doprowadzić do zmiany przepisów. W Europie Komisja Europejska proponuje zakaz stosowania BPA w produktach mających kontakt z żywnością do końca 2024 roku.

Potrzebne są dalsze badania nad wpływem BPA na nasze zdrowie. Tymczasem zrozumienie, jak substancje, z którymi stykamy się na co dzień, wpływają na nasze zdrowie, jest krokiem w stronę podejmowania lepszych decyzji dotyczących naszego stylu życia.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły