Szyba w samolocie – jak działa i po co są w niej małe dziurki?

Lifestyle Data publikacji: 22 października 2021

Samolot jest jednym z najchętniej wybieranych środków transportu na czas urlopu, na całym świecie. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ latanie otwiera możliwość podróży na drugi koniec półkuli w relatywnie krótkim czasie.

Być może podczas jednego z niedawnych lotów, ktoś z nas bliżej przyjrzał się budowie samolotowego okna i dostrzegł niewielkie dziurki w szybach. Biorąc pod uwagę zdrowy rozsądek, wydawać by się mogło, że to jakieś niedopatrzenie i defekt, który zagraża naszemu bezpieczeństwu. Nic bardziej mylnego. To właśnie te małe otworki, są tam by zapewnić pasażerom ochronę i spokojny lot. Na jakiej zasadzie działają i do czego tak naprawdę służą otwory w oknie samolotu?

Po co są otwory w oknie samolotu?

Wszystkie elementy w samolocie muszą być niezwykle szczelne, dlatego znajdujące się w nim okna mają potrójną szybę. Jednak tylko w środkowej warstwie znajduje się otwór. Dlaczego? Pomaga on wyrównać ciśnienie między dwiema zewnętrznymi szybami. Im wyżej wzniesie się samolot, tym powietrze znajduje się pod mniejszym ciśnieniem i zawiera w sobie mniej tlenu. Na pewno miłośnicy górskich wspinaczek często doświadczają tego uczucia. Na wysokości przelotowej samolotów ciśnienie obniża się jeszcze bardziej. Natomiast wewnątrz kabiny niezwykle istotne jest utrzymanie stałego ciśnienia, które uchroni pasażerów przed omdleniami podczas lotów. To wszystko sprawia, że na okna samolotu działają ogromne siły.

Wewnętrzna szyba to więc nic innego jak powłoka zabezpieczająca. Pozostałe dwie szyby: środkowa i zewnętrzna, przyjmują na siebie największe ciśnienie. Dlatego otworek w wewnętrznej szybie odpowiada za redukcję siły oddziaływania ciśnienia. Dodatkowo zapobiega ona zaparowaniu okna, co pozwala na bezproblemową obserwację zmieniających się widoków i zjawiskowych chmur.

Budowa okna w samolocie

Zapewne nie raz, podczas długich lotów część z nas zastanawiała się dlaczego samoloty posiadają okna o określonym rozmiarze i kształcie. Nikt nigdy nie widział samolotu z kwadratowymi czy prostokątnymi otworami. Wszystkie samoloty mają okrągłe, opływowe okna. Projektuje się je w ten sposób, aby w jak najmniejszym stopniu osłabiały konstrukcję samolotu. Z tego też powodu okna nie mogą być zbyt wielkich rozmiarów.

Podczas lotu na maszynę działa wiele przeróżnych sił, a kadłub poddawany jest zmiennym obciążeniom, powiązanym z różnicom w ciśnieniu podczas startu i lądowania. Z tej przyczyny inżynierowie i konstruktorzy wciąż poszukują nowatorskich rozwiązań, które pozwolą na ulepszenie wytrzymałości konstrukcji samolotów. Nie ulega wątpliwości, że najistotniejsze jest to, aby maszyny były trwałe i zapewniały bezpieczeństwo podróżującym oraz załodze.

Zagłębiając się jeszcze przez chwile w budowę samolotu, warto zaznaczyć fakt, że jego zewnętrzne poszycie wzmacniane jest od wewnątrz wręgami i podłużnicami, czyli inaczej stelażem. Mocowany jest on wzdłuż kadłuba, w dokładnie wyliczonych przez konstruktorów odstępach. Gdy samolot jest odpowiednio zabezpieczony, w ten sposób pozostają niewielkie przestrzenie, które wykorzystuje się na okna. Te wytyczne niejako dyktują i wymuszają ich potencjalną wielkość oraz kształt. Okna o ostrych narożnikach często prowadziły do awarii, a punkty te na tyle osłabiały konstrukcję kadłuba, że czasem dochodziło do pęknięć i rozerwania powłoki samolotu.

Odsłanianie okien w czasie startu i lądowania

Komunikaty z prośbą o odsłonięcie rolet w oknach samolotu nie są przesadzone. Nie chodzi tutaj o podziwianie widoków, a kolejny raz jest ściśle powiązane z naszym bezpieczeństwem w trakcie podróży.

Przede wszystkim zabieg ten ma na celu szybsze i łatwiejsze przyzwyczajenie wzroku do natężenia światła panującego na zewnątrz. Drugim, ważniejszym powodem są wymagania związane z ewentualną ewakuacją i zwróceniem uwagi na sytuację po drugiej stronie. Odsłonięte okna mają ułatwić załodze kontrolę wszystkiego co dzieje się na zewnątrz. Gdy dojdzie do sytuacji awaryjnej, szyby z podniesionymi roletami pozwolą na szybsze przyzwyczajenie się wzroku do światła i sprawniejsze opuszczenie samolotu.

Podobne artykuły