Jak działa hydraulika siłowa?

Lifestyle Data publikacji: 18 marca 2021

Hydraulika siłowa ma zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, a jednak niewielu z nas zdaje sobie z tego sprawę. Bez hydrauliki wiele potężnych maszyn czy urządzeń nie mogłoby poprawnie działać. Sprawdźmy, jak właściwie działa i gdzie możemy się z nią spotkać.

Hydraulika siłowa – co to takiego?

Niewielu z nas zdaje sobie z tego sprawę, ale hydraulika siłowa jest stosowana na bardzo szeroką skalę w rolnictwie, górnictwie, transporcie, mechanice czy budownictwie! Spotykamy się z nią praktycznie na każdym kroku, dlatego warto wiedzieć na czym polega jej działanie.

Hydraulika siłowa w swoim działaniu wykorzystuje ciśnienie sprężonej cieczy, dzięki któremu można napędzać nawet bardzo skomplikowane maszyny czy urządzenia. Stosuje się ją między innymi w napędach mobilnych urządzeń, podnośnikach siłowych, siłownikach, hamulcach, różnego rodzaju obrabiarkach, zaworach, cylindrach hydraulicznych, silnikach hydraulicznych, chłodnicach czy akumulatorach. Na hydraulice siłowej swoją pracę opierają między innymi koparki, ładowarki, dźwigi oraz wszelkiego rodzaju maszyny budowlane i rolnicze. Układy hydrauliczne są w stanie generować bardzo dużo mocy, dlatego są tak chętnie stosowane w różnych systemach.

Jak działa hydraulika siłowa?

Sam mechanizm działania hydrauliki siłowej jest dość prosty – pompa hydrauliczna wytwarza ciśnienie i daje moc, dzięki czemu ciecz (woda, olej) jest doprowadzana do siłowników, silników czy cylindrów i umożliwia ruch. W skład systemu hydraulicznego wchodzi oczywiście więcej elementów – wszystko zależy oczywiście od maszyny. W układach hydraulicznych najczęściej używa się olejów o dużej gęstości – to dzięki nim urządzenia mogą pracować znacznie wydajniej. Hydraulice siłowej zawdzięczamy wysuwanie podwozia w samolotach i działanie układu hamulcowego.

Podstawowymi elementami układy hydrauliki siłowej są: pompa hydrauliczna (służy do wytwarzania ciśnienia i przekazuje energię, która odbierają silnik lub siłownik), odbiorniki, zbiornik cieczy, olej, chłodnica, filtry, rozdzielacz (odpowiedzialny za kontrolę przepływu oleju), zawory, przewody i elementy sterujące.

Jeśli cała maszyna czy urządzenie ma pracować na najwyższych obrotach, wszystkie elementy układu hydraulicznego powinny być najwyższej jakości. Układy hydrauliczne są zwykle narażone na ogromne przeciążenia, dlatego każda część musi być solidnie wykonana, by nie narażać całego systemu na awarię. Kupując jakąkolwiek maszynę czy urządzenie, które opiera swoje działania na hydraulice siłowej warto postawić na jakość i solidne wykonanie. Przykładowo, jeśli części do przyczep zostaną słabo wykonane nie wróży to nic dobrego. W takim przypadku należy postawić na profesjonalny sklep z częściami do przyczep – to nie tylko gwarancja jakości, ale też fachowa obsługa.

Na hydraulice siłowej opiera swoje działanie większość maszyn. Mamy z nią do czynienia w transporcie, budownictwie czy rolnictwie – tego typu systemy otaczają nas praktycznie z każdej strony. Warto poznać mechanizmy ich działania i docenić, jak bardzo ułatwiają nam codziennie funkcjonowanie.

Podobne artykuły