Swędzenie odbytu – przyczyny i sposób radzenia sobie

Zdrowie Data publikacji: 03 listopada 2020

Pieczenie odbytu, a higiena intymna

Swędzenie odbytu to często problem niedostatecznego podtarcia się. Warto mieć w toalecie wilgotny papier toaletowy, taki jak dla dzieci. Po użyciu zwykłego papieru toaletowego, możemy podetrzeć się dodatkowo wilgotnym papierem, który skutecznie usunie pozostawione przez zwykły papier zabrudzenia, które później gdy skóra wokół odbytu spoci się, będą powodem pieczenia odbytu.

Czasami wystarczy więc po prostu gdy zaczniemy odczuwać uczucie swędzenia odbytu, udać się do toalety i przemyć nasza pupę lub wytrzeć ją wilgotnymi ściereczkami. Problemem może być wręcz przeciwnie – zbyt intensywne podcieranie się i w ten sposób podrażnienie skóry. Warto więc wtedy postawić na miększy w dotyku papier toaletowy i znów – mokre chusteczki, które czyszczą doskonale i są jednocześnie delikatne.

Pieczenie odbytu zwykle narasta gdy skóra zaczyna się w tym miejscu pocić. Towarzyszy mu potrzeba drapania się. W takiej sytuacji najlepiej udać się do toalety i upewnić się, że prawidłowo wyczyściliśmy okolice odbytu.

Oczywiście gdy czyścimy odbyt również możemy mu zaszkodzić stosując kosmetyki, które powodują podrażnienia skóry i jej wysuszenie. Stosujemy delikatne środki, mogą sprawdzić się te, które wykorzystujemy do higieny intymnej.

Bielizna, a pieczenie odbytu

Pieczenie odbytu może być również spowodowane bielizną jaką nosimy. Materiały, które słabo przepuszczają powietrze mogą powodować, że okolice intymne szybciej nam się pocą. Warto więc postawić na bawełnianą bieliznę i luźne ubrania.

Kulinarne powody swędzenia odbytu

Zbyt ostre przyprawy mogą powodować pieczenie w okolicach odbytu. Jeśli lubisz potrawy, które są bardzo ostre, następnie możesz mieć problem z uczuciem pieczenia przy oddawaniu stolca.

Niektóre leki mogą powodować swędzenie odbytu

Podrażnić odbyt mogą również niektóre leki jak antybiotyki.

Swędzenie odbytu może być objawem niektórych chorób

Jednak pieczenie odbytu może być też spowodowane innymi problemami, nie tylko natury higieny intymnej. Dlatego jeśli problem nasila się i nie ustępuje, warto zwrócić się o pomoc do lekarza. Zwłaszcza gdy zauważamy inne dodatkowe objawy, jak choćby krew w kale.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły