Te trzy rzeczy możesz mieć w domu i mogą one powodować raka!

Zdrowie Data publikacji: 23 stycznia 2019

Rzeczy te z pozoru wyglądają niewinnie, ale przez długotrwałe ich stosowania mogą być przyczyną rozwoju choroby nowotworowej. Dlatego czasem warto się zastanowić nad tym czy nie wymienić ich na inne rzeczy, które są bezpieczniejsze. Dlaczego więc produkty te są w sprzedaży? Nie posiadamy dostatecznie dużej wiedzy by móc odpowiedzieć na to pytanie, a nie chcielibyśmy snuć teorii spiskowych. Najprostsza odpowiedź jaka przychodzi nam do głowy to to, że badania, które mogą stwierdzić pewne szkodliwości niektórych rzeczy wychodzą z opóźnieniem. Produkt może być przebadany i dopuszczony do użytkowania, a dopiero później wraz z rozwojem nauki dowiadujemy się, że niektóre substancje wykorzystane do jego wytworzenia są szkodliwe lub podczas użytkowania go zachodzą pewne reakcje, które mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Papierosy również były przecież uważane za zdrowe.

Patelnie teflonowe i z nieprzywierającą powłoką

Spójrzmy na ten problem. W USA firma DUPont miała zapłacić w 2016 roku 5.1 ml dolarów mężczyźnie, który zachorował na raka jąder. Twierdził, że choroba rozwinęła się na wskutek toksycznej substancji wykorzystywanej do produkcji teflonu. Patelnie teflonowe są bardzo popularne. Pewnie większość z nas ma takie patelnie w swoim domu. Gdy tylko zostaną one zarysowane i powłoka ulegnie degradacji należy je natychmiast wymienić na nowe.

To samo dotyczy patelni z nieprzywierającą powłoką. Gdy ją podgrzejemy rozkłada się na poziomie molekularnym i uwalnia toksyny do naszego jedzenia. Dlatego wielu zaleca wręcz całkowite wykluczenie ich ze swojej kuchni.

Pojemniki na żywność

Żywność najlepiej jest przechowywać w szklanych pojemnikach. Więcej na temat plastikowych pojemników pisaliśmy tutaj. Znajduje się w nich choćby bisfenol A, na temat którego FDA wyraziła swoje zaniepokojenie i wskazuje na możliwość wpływu na mózg czy gruczoł prostaty. Zdecydowanie nie powinniśmy w takich pojemnikach podgrzewać żywności, ani przechowywać kwaśnych produktów, które mogłyby wchodzić z reakcję z materiałem, z którego pojemnik został wykonany.

3. Odświeżacze powietrza

Badacze ostrzegają, że mogą powodować raka nosa lub gardła. Uwalniają szkodliwe opary, które wielu porównuje do dymu tytoniowego. Co zamiast tego? Możecie zrobić domowy odświeżacz powietrza wykorzystując olejki eteryczne. Jak go zrobić dowiesz się tutaj.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły