Folia aluminiowa może zagrozić Twojemu zdrowiu!

Zdrowie Data publikacji: 18 kwietnia 2018

Folia aluminiowa jest na wyposażeniu praktycznie każdej kuchni. Korzystamy z niej podczas przygotowywania i przechowywania posiłków. Była ona wcześniej uważana za bezpieczną, ale to się zmieniło. Dzisiaj naukowcy zaczynają przestrzegać przed jej negatywnym wpływem na nasze zdrowie.

Badacze z WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) ostrzegają, że stosowanie folii aluminiowej podczas obróbki termicznej posiłków może odbyć się dla nas ze szkodą na zdrowiu. Wykazali również związek pomiędzy używaniem folii do pieczenia a chorobą Alzheimera czy osteoporozą. Może również prowadzić do nieodwracalnych zaburzeń poznawczych czy problemów z pamięcią.

Szkodliwe działanie folii aluminiowej

Agency for Toxic Substances & Disease Registry opublikowała w 2008 roku raport o toksyczności aluminium. Czego możemy się z niego dowiedzieć?

 1. U ludzi narażonych na wysoki poziom aluminium może rozwijać się choroba Alzheimera.
 2. Choroba nerek zmniejsza ilość usuwanego aluminium z ciała.
 3. Mogą rozwinąć się wtedy choroby kości czy mózgu.
 4. Spożywanie dużych ilości żywności przygotowanych w folii aluminiowej naraża nas na większą ilość gromadzonego w ciele aluminium niż u osób, które takiego sposobu obróbki żywności nie używają.

Jednocześnie Agencja zaznacza, że aluminium znajduje się w naszym ciele i w przyrodzie i przyswajamy je również np. pijąc wodę. Poziom aluminium w organizmie można zbadać za pomocą badania krwi. Ilości aluminium zawarte w produktach konsumenckich są powszechnie uważane za bezpieczne. Mimo wszystko zbyt częste stosowanie folii aluminiowej w naszej kuchni może nas narażać na nadmierny poziom aluminium we krwi. Problem jest większy w przypadku osób chorujących na nerki, tutaj aluminium jest wydalane z organizmu wolniej.

Czego nie pakować w folię aluminiową?

Jeśli żywność jest kwaśna albo mocno przyprawiona to lepiej zamknąć ją w pojemniku na żywność niż zawijać w folię. Aluminium nie powinno mieć kontaktu z cytrusami czy pomidorami. Wtedy więcej aluminium przenika do żywości, którą później konsumujemy. Tą drogą przedostaje się ono do naszego organizmu.

Jeśli przygotowujesz dziecku przekąski do szkoły również lepiej aby były one zawinięte w papier śniadaniowy czy spakowane w pojemnik na kanapki.

Jeśli folię aluminiową wykorzystujesz do pieczenia czy grillowania to tutaj również nie zaleca się tego robić. W piekarniku lepiej używać papieru do pieczenia czy naczyń żaroodpornych lub innych przeznaczonych do pieczenia. Aluminium podczas obróbki termicznej przenika do żywności i dostaje się do naszego ciała.

Jeśli kupujesz gotowe produkty zwracaj uwagę na to jak są zapakowane. Niektóre gotowe dania można kupić w gotowych aluminiowych brytfankach, które ułatwiają ich podgrzanie. To jednak negatywnie wpływa na ilość glinu, który przyswajamy.

Objawy zatrucia aluminium

 1. zaburzenia funkcji poznawczych mózgu
 2. zaburzenia mowy
 3. drżenie mięśni
 4. zaburzenia hormonalne
 5. opóźnienie dojrzewania płciowego
 6. niska masa urodzeniowa nowordków

Naukowcy potwierdzają, że nadmierna ekspozycja na glin (glin = aluminium) może zaburzać funkcje poznawcze mózgu czy prowadzić do kłopotów z pamięcią. Możemy również mieć problem z formułowaniem zdań czy koordynacją.  Udowodniono również bezpośredni związek między chorobą Alzheimera a aluminium, które przyswajamy. Mowa o tym była również w raporcie Agency for Toxic Substances & Disease Registry.

W laboratoriach przebadano w jaki sposób glin wpływa na szczury. Obniżył on płodność szczurów i doprowadził do zaburzeń hormonalnych w zaledwie 120 dni.

Czym zastąpić folię aluminiową?

 • Folia spożywcza
 • Papier do pieczenia
 • Szklane żaroodporne naczynia do pieczenia
 • Naczynia ze stali nierdzewnej

Źródło artykułu: https://zdrowie.radiozet.pl/Dieta/Dlaczego-folia-aluminiowa-jest-niezdrowa-00001031

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły