Nie odkaża się już ran wodą utlenioną. To duży błąd!

Zdrowie Data publikacji: 30 sierpnia 2018

Odkażanie ran wodą utlenioną to duży błąd. Dzisiaj już wiemy, że nie powinno się tego tak robić. Według ratowników medycznych nie sprawdza się ona podczas nagłych przypadków, którymi jest właśnie odkażenie rany tuż po skaleczeniu. Zobaczcie dlaczego.

Dlaczego nie odkażamy ran wodą utlenioną?

Woda utleniona utrudnia gojenie ran, dlatego polewanie nią świeżej rany może zaszkodzić. Sprawdza się ona w przypadku poważniejszych obrażeń, ale w codziennym domowym użytkowaniu podczas skaleczeń czy przetarć staje się bezużyteczna. Wiecie dlaczego po polaniu rany wodą utlenioną ta szczypie? Bo woda utleniona podrażnia ranę, a to utrudnia gojenie. Prawda, ma ona właściwości odkażające, ale są środki, które w tym wypadku sprawdzą się lepiej.

Zobacz również: Woda utleniona do ucha – działanie

Drugim błędem jest to, że woda utleniona najczęściej w naszej domowej apteczce leży bardzo długo i wielu z nas zapomina, że nie wolno jej już stosować na 14 dni po otwarciu. Po tym czasie powinniśmy ją po prostu wyrzucić.

Co zamiast wody utlenionej?

Eksperci twierdzą, że wystarczy sama woda, a ewentualnie szare mydło. Rany nie dotykamy też papierowymi chusteczkami lub innymi materiałami, najlepiej użyć gazy lub czystej bawełnianej szmatki.

Źródło artykułu: https://www.chillizet.pl/Zdrowie/Choroby/Odkazasz-rane-woda-utleniona-To-duzy-blad-10911

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły