19 października 2019

Rośliny to naturalne filtry powietrza. Zobacz, które warto mieć w domu!

Rośliny w naturalny sposób filtrują powietrze usuwając z niego toksyny. Warto mieć je w domu zwłaszcza w sezonie smogowym. Dzięki nim powietrze wewnątrz stanie się czystsze, ty będziesz zdrowa i poczujesz się lepiej. Dzisiaj podpowiemy Ci jakie rośliny domowe sprawdzą się najlepiej w roli naturalnych filtrów. Jeśli chcesz sprawdzić stan jakości powietrza w swojej okolicy możesz skorzystać ze specjalnej mapy jakości powietrza. Najbardziej zanieczyszczone powietrze w Polsce występuje na śląsku, ale również w dużych miastach jak Warszawa, Łódź, Poznań, Kielce, Częstochowa, Białystok, Radom. Najczystszym powietrzem możemy cieszyć się za to nad morzem.

Jeśli żyjesz w miejscach zaznaczonych na mapie kolorem od pomarańczowego do fioletowego to zdecydowanie warto zainteresować się tym w jaki sposób możemy poprawić jakość powietrza w mieszkaniu. Zamiast inwestować w drogie oczyszczacze powietrza zaproponujemy Ci rośliny, które również powietrze oczyszczają, a przy tym wyglądają zdecydowanie ładniej i wprowadzają życie do naszych wnętrz.

Rośliny oczyszczające powietrze

Chryzantema jest jednym z kwiatów, które możemy uprawiać w doniczce, i który dobrze radzi sobie z usuwaniem zanieczyszczeń z powietrza. Potrafi pochłaniać z niego dym, dlatego sprawdzi się dobrze w przypadku osób, które palą w mieszkaniu papierosy. Potrafi również neutralizować szkodliwe związki znajdujące się w powietrzu w tym formaldehyd, benzen czy amoniak.

Chryzantemy są kwiatami, które kojarzą nam się ze Świętem Wszystkich Świętych. Kojarzone są więc również z jesienią, ale to bardzo dobrze się składa bo to okres w roku, w którym rozpoczyna się sezon grzewczy. Wraz z nim w powietrzu pojawiają się zanieczyszczenia z kominów wielu domostw. Jeśli chcecie mieć chryzantemy w donicy w domu to powinniście znaleźć dla nich jasne miejsce. Trzeba je również regularnie podlewać. Lubią gdy podłoże jest zawsze lekko wilgotne. Nie można jej jednak przelewać, dlatego donica powinna mieć drenaż, aby mógł ulecieć z niej nadmiar wody.

Skrzydłokwiat pochłania z powietrza lotne związki organiczne. Nie tylko bardzo dobrze oczyszcza powietrze, ale również je nawilża, co jest istotne w sezonie grzewczym. Zbyt suche powietrze w mieszkaniu może być przyczyną wielu problemów.

Skrzydłokwiat jest też łatwy w uprawie. Trzeba mu znaleźć najjaśniejsze miejsce w domu. To jednak tylko zimą bo na lato przenosimy go w miejsce, w którym nie pada na niego bezpośrednie światło. Trzeba również pamiętać o regularnym podlewaniu go 2-3 razy w tygodniu, tak by ziemia w doniczce była wilgotna. To jednak wszystko czego będzie od nas wymagał.

Monstera to kolejna z roślin, która dodatkowo wygląda bardzo imponująca. Wielkie liście przypominające tropikalne klimaty sprawiają, że mieszkanie ożywa i dostaje całkowicie nowego charakteru. Z racji tego, że liście monstery są bardzo duże, bardzo dobrze radzi sobie również z oczyszczaniem powietrza w mieszkaniu, zmniejsza nawet ilość kurzu, która w nim się znajduje. Wymaga przez to jednak dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych, liście monstery trzeba regularnie przecierać wilgotną ściereczką.

Monstera w przeciwieństwie do poprzednio przedstawionych roślin radzi sobie bardzo dobrze w ciemnych miejscach. Dlatego możemy zastosować ją w dużo większej ilości pokoi, a nawet w miejscach, które nie mają dostępu do naturalnego światła jak korytarze. Trzeba jednak mieć na uwadze, że w takich miejscach będzie miała mniejsze liście i będzie rosnąć wolniej. Jeśli chodzi o jej podlewanie to trzeba robić to umiarkowanie. Podlewamy ją po sprawdzeniu ziemi i dopiero wtedy gdy robi się sucha.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.