Poduszki ortopedyczne. Dlaczego warto je kupić – wywiad z ekspertem.

Zdrowie Data publikacji: 30 marca 2023

Od pewnego czasu popularność zyskują poduszki ortopedyczne. Czy warto je kupić i czy rzeczywiście pomagają w walce z bólem pleców i innych części ciała? Zapraszamy do lektury wywiadu z ekspertem!

Poduszki ortopedyczne do siedzenia odciążają kręgosłup i zmniejszają napięcie mięśni, co pozwala na dłuższe siedzenie bez bólu. Z kolei poduszki ortopedyczne do spania wspierają naturalne krzywizny kręgosłupa w odcinku szyjnym, zmniejszają ból i napięcia w odcinku szyjnym i poprawiają jakość snu”.

Mówi Maciej Włodarczyk, fizjoterapeuta, który uczestniczył w testowaniu i projektowaniu wielu poduszek firmy MedPatent, a na co dzień przyjmuje pacjentów bólowych w swoim gabinecie fizjoterapeutycznym w Warszawie.

Od pewnego czasu popularność zyskują poduszki ortopedyczne. Czy warto je kupić i czy rzeczywiście pomagają w walce z bólem pleców i innych części ciała? Zapraszamy do lektury wywiadu z ekspertem!

– Zacznijmy od wyjaśnienia, czym są poduszki ortopedyczne i jakie są ich rodzaje.

Maciej Włodarczyk: Poduszki ortopedyczne to akcesorium, które może w dużym stopniu ułatwić nam życie, a przede wszystkim pomóc w walce z bólem pleców lub wadami kręgosłupa. Nie wyleczy, ale na pewno pomoże i zniweluje ból.

Poduszki ortopedyczne można podzielić na dwie podstawowe grupy: poduszki ortopedyczne do spania i poduszki ortopedyczne do siedzenia. Poduszki ortopedyczne do spania przede wszystkim oddziałują na odcinek szyjny kręgosłupa, w odpowiedni sposób wspierają głowę i szyję, pomagając zachować naturalne krzywizny.

– Czym kierować się przy kupowaniu poduszki?

M. W.: Przy poduszkach do spania bardzo ważne jest dobranie odpowiedniej wysokości. Jest to związane z długością odcinka szyjnego. Do poduszek do spania zaliczamy również klin między nogami, który pomaga ustabilizować biodra i kolana podczas snu.

Poduszki do siedzenia najczęściej oddziałują na odcinek dolny/lędźwiowy kręgosłupa. Bardzo znany wielu osobom jest ból w dolnej partii pleców – poduszki ortopedyczne do siedzenia pomagają właśnie zwalczyć ten ból. Odpowiednio wyprofilowana poduszka ortopedyczna do siedzenia wypełnia przestrzeń między oparciem krzesła a odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa. W ten sposób odciąża plecy i pozwala mięśniom odpocząć.

Sesja-11.02.2101301-scaled.jpg

Ortopedyczna poduszka pod plecy SUPPORT od firmy MedPatent

Kształt poduszki powinien odzwierciedlać idealną krzywiznę kręgosłupa, czyli powinna ona być lekko wybrzuszona w dolnym odcinku.

– Jakie są najważniejsze cechy poduszek ortopedycznych do spania?

M. W.: Poduszki ortopedyczne do spania mają kształt zbliżony do wałka, a pusta przestrzeń między kręgosłupem a barkiem w pozycji leżącej jest wypełniona przez poduszkę. Dzięki temu odcinek szyjny spoczywa podczas snu w neutralnej pozycji i zachowuje naturalną krzywiznę (lordozę szyjną).

Zwykłe poduszki mogą nadwyrężać kręgosłup w tym odcinku i powodować napięcia. Poduszka ortopedyczna odciąży mięśnie barków i szyi, i tym samym pozwoli mięśniom odpocząć. Korzystając z poduszki ortopedycznej, zachowujemy prawidłową i zdrową postawę podczas snu.

– A poduszki ortopedyczne do siedzenia – jakie są ich najważniejsze cechy?

M. W.: Przede wszystkim odciążają kręgosłup i zmniejszają napięcie mięśni, co pozwala na dłuższe siedzenie i dłuższą pracę bez bólu. Utrzymują naturalne krzywizny kręgosłupa, motywują do utrzymania prawidłowej postawy, poprawiają komfort pracy. Można je najczęściej używać do różnego rodzaju krzeseł, w domu lub w pracy. Dzięki temu użytkownicy dbają o kręgosłup także w trakcie wykonywania codziennych zadań.

– Podsumujmy to, o czym Pan opowiadał: jakie są najważniejsze korzyści wynikające z używania poduszek ortopedycznych?

M. W.: Stosowanie poduszek ortopedycznych przynosi ciału wiele korzyści: poduszki zapewniają właściwe podparcie kręgosłupa, łagodzą dolegliwości bólowe…

Poduszki do spania:

 • wspierają naturalne krzywizny kręgosłupa w odcinku szyjnym;
 • zmniejszają ból i napięcia w odcinku szyjnym;
 • poprawiają jakość snu;
 • niwelują uciski między kręgami;
 • stabilizują kręgosłup szyjny podczas snu;
 • przynoszą ulgę obolałym barkom i szyi;
 • pozytywnie wpływają na krążenie krwi w obrębie szyi i głowy oraz poprawiają dotlenienie organizmu;
 • poprawiają samopoczucie po porannym wstaniu.

Z kolei poduszki do siedzenia:

 • zapewniają niesamowitą wygodę podczas siedzenia;
 • przynoszą ulgę w dolnej partii pleców;
 • pomagają odciążyć kość ogonową i odcinek lędźwiowy kręgosłupa;
 • umożliwiają utrzymanie prawidłowej pozycji siedzącej przez wiele godzin;
 • zapewniają utrzymanie naturalnych krzywizn kręgosłupa;
 • pomagają rozluźnić mięśnie pleców;
 • stabilizują postawę.

– Komu Pan zaleca korzystanie z poduszek ortopedycznych?

M. W.: Poduszki ortopedyczne mogą być stosowane przez każdego, kto chce dbać o zdrowe plecy oraz zapewnić sobie komfort podczas snu lub siedzenia. Szczególnie zaleca się ich stosowanie osobom z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa, szyi oraz głowy… Nie ma tutaj przeciwwskazań.

Jedyne, na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru poduszek, to żeby były wykonane z wysokiej jakości materiałów. Lepsze poduszki są wykonane z pianek termoplastycznych lub tzw. memory foam, które dopasowują się do użytkownika i nie odkształcają się. Są wygodne i przede wszystkim bezpieczne. MedPatent wytwarza swoje poduszki w 100% w Polsce, ze sprawdzonych i bezpiecznych materiałów.

– Podsumowując: stosowanie poduszek ortopedycznych daje dużo korzyści i poleca Pan je każdemu?

M. W.: Tak, zdecydowanie. Trzeba jednak pamiętać, że poduszki ortopedyczne poprawiają komfort codziennego funkcjonowania, ale nie wyleczą kręgosłupa. Powinny być stosowane jako uzupełnienie zdrowego trybu życia. Nie należy zapominać o codziennym ruchu, zdrowej diecie, a przy poważniejszych dolegliwościach, gdy ból w różnych odcinkach kręgosłupa staje się szczególnie uporczywy, należy skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Pamiętajmy, że nasze ciało nie jest stworzone do siedzenia, a raczej do ciągłego ruchu. Jeśli nie dostarczymy mu odpowiedniej ilości ruchu, problemy i dolegliwości zaczną się piętrzyć. O ciało należy dbać każdego dnia.

Na rynku jest wielu producentów, którzy zachwalają swoje poduszki do spania i siedzenia. Nie warto jednak brać pierwszej lepszej poduszki z supermarketu, bo szybko może się okazać, że obietnice producenta rozmijają się z rzeczywistością.

Polecam poduszki polskiej marki MedPatent – wyróżnia je staranność wykonania, korzystanie z najnowszej wiedzy przy ich projektowaniu i lata doświadczenia. Warto też podkreślić, że większość produkcji realizowana jest na terenie naszego kraju.

Firma wprowadza na rynek przede wszystkim wyroby medyczne, które posiadają wszystkie niezbędne atesty i pozwolenia oraz są certyfikowane. Poduszki marki MedPatent są projektowane przez zespół inżynierów i fizjoterapeutów.

Produkty są nieustannie ulepszane, bo zmieniają się materiały i wiedza o fizjoterapii. Z ofertą poduszek ortopedycznych do siedzenia i spania można się zapoznać w sklepie internetowym.

W razie pytań można kontaktować się z pracownikami działu obsługi klienta, którzy rozwieją wszystkie wątpliwości.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły