Nawilżacz ultradźwiękowy czy ewaporacyjny? Zobacz, czym się różni ich działanie

Gadżety Data publikacji: 30 lipca 2020 / Aktualizacja: 2020-08-04

Aby oddychanie było bezpieczne, powietrze powinno zostać nie tylko oczyszczone ze smogu, ale także powinno być odpowiednio nawilżone. Niestety w naturalnych warunkach nie możemy na to liczyć. Wystarczy jednak zainwestować w odpowiedni nawilżacz powietrza.

Odpowiedni, to znaczy jaki? Takie pytania zadają sobie wszystkie osoby, które dopiero poznają temat dotyczący tych urządzeń i dowiadują się, że na rynku znaleźć można aż trzy rodzaje nawilżaczy, czyli nawilżacz ultradźwiękowy, ewaporacyjny i parowy. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, choć ostatni ze względu na duży pobór mocy jest najczęściej odradzany. Wśród zdecydowanych faworytów królują dwa pierwsze typy. Czym różnią się między sobą? Na jakiej zasadzie działają? Odpowiedzi na te pytania warto poznać, zanim zdecydujecie się na tego rodzaju wydatek.

Zalety i wady nawilżacza ultradźwiękowego

Zanim kupi się urządzenie elektroniczne, warto dowiedzieć się, na jakiej zasadzie działa. Ultradźwięki dla wielu osób brzmią dość tajemniczo. Jak może dochodzić do nawilżenia powietrza właśnie dzięki nim? Cała zagadka tkwi w rozbijaniu cząsteczek wody dzięki wysyłaniu fal dźwiękowych przez specjalny oscylator zamontowany w nawilżaczu. W tym momencie należy przejść do wad i zalet takiego urządzenia. Wśród niekwestionowanych plusów znajdą się znacznie niższa cena niż w przypadku nawilżaczy ewaporacyjnych, wysoka wydajność czy energooszczędność. Jest to urządzenie wprost idealne do domów, w którym znajdują się małe dzieci, ponieważ wyrzucona w powietrze mgiełka jest chłodna. Nie ma zatem niebezpieczeństwa związanego z poparzeniem.  Dodatkowo nawilżacz ultradźwiękowy jest bardzo cichy, co może być istotne w przypadku osób wyczulonych na szumy i jednostajne dźwięki. Kolejnymi zaletami nawilżaczy ultradźwiękowych, m.in. marki Cronos jest cały szereg udogodnień, na przykład wbudowany higrostat, alarm informujący o pustym zbiorników, możliwość wykorzystania olejków zapachowych czy timer.

Użytkownicy nawilżaczy ultradźwiękowych skarżą się na powstawanie białego pyłu, który może osadzać się na meblach lub przedostawać do powietrza. Pył ten jest produktem, jaki powstaje po rozbiciu cząsteczek wody kranowej, w której znajdują się różne minerały. Aby sobie z nim poradzić, wystarczy wlewać do urządzenia wodę destylowaną lub przefiltrowaną. Dodatkowo w najnowszych modelach nawilżaczy stosowany jest filtr wychwytujący pył i niwelujący jego skutki uboczne. Warto pamiętać również o tym, że ultradźwięki mogą mieć negatywny wpływ na zwierzęta domowe. Przed kupieniem nawilżacza warto sprawdzić, na jakich częstotliwościach działa. Im mniejsza liczba decybeli czy herców, tym lepiej.   

Co warto wiedzieć o nawilżaczu ewaporacyjnym?

Nawilżacze ewaporacyjne są jednymi z najczęściej kupowanych zaraz obok nawilżaczy ultradźwiękowych. Ich działanie jest najbardziej zbliżone do naturalnego procesu odparowywania wody, czyli ewaporacji. Mgiełka wyrzucana jest do powietrza za pomocą wiatraka, maty ewaporacyjnej lub obrotowych dysków i następnie absorbowana. Kolejną zaletą tego urządzenia jest temperatura pary wodnej, która nie potęguje wzrostu temperatury powietrza. Podobnie jak w przypadku nawilżaczy ultradźwiękowych, nawilżacze ewaporacyjne ceni się za energooszczędność. Jeśli chodzi o głośność pracy urządzenia, jest ona nieco większa niż w przypadku ultradźwiękowego rozbijania cząsteczek wody.

Główne wady nawilżacza ewaporacyjnego to znacznie wyższa cena w porównaniu do innych rodzajów nawilżaczy. Dodatkowo dochodzi do tego koszt częstej wymiany filtra, która w przypadku wielu urządzeń musi odbywać się raz na 2-3 miesiące. Filtr należy również odpowiednio traktować, ponieważ nasączony wodą w nieodpowiednich momentach zaczyna wydzielać nieprzyjemny zapach i przestaje spełniać swoją funkcję.

Dlaczego odradza się kupowanie nawilżacza parowego?

Nawilżacze parowe zostały zepchnięte na dalszy plan przez nowocześniejsze wersje tego urządzenia. Choć mają także swoje zalety, ich wady zdecydowanie nad nimi przeważają. Najczęściej użytkownicy nawilżaczy parowych narzekają na wysokie zużycie prądu, zagrożenie poparzeniem, przeszkadzający odgłos bulgotania i wzrost temperatury powietrza, który jest uciążliwy dla ludzi i zwierząt. Wśród zalet wymienić można niską cenę, możliwość stosowania olejków zapachowych, brak konieczności dokupowania dodatkowych akcesoriów i wysoką higienę. Podczas wrzenia z wody usuwane są wszystkie bakterie i zanieczyszczenia. 

Jaki nawilżacz wybrać? Każdy z użytkowników powinien zestawić ze sobą zalety i wady danego rodzaju urządzenia i na tej podstawie zdecydować, który nawilżacz będzie spełniał jego oczekiwania.

Podobne artykuły