Robaki w mieszkaniu – jak sobie z nimi radzić domowymi sposobami?

Porady Data publikacji: 03 stycznia 2023

Środowisko, jakie tworzy i w którym żyje człowiek, wyjątkowo sprzyja wszelkiego typu owadom. Znajdują w nim ciepło, wilgoć i mnóstwo pożywienia zarówno tego spożywanego przez gospodarzy, jak i krwi, którą żywią się niektóre pasożyty. Ideałem są dla nich bałagan, nagromadzony kurz, pozostawione okruchy czy rozlane, słodkie płyny.

Robaki domowe rozmnażają się szybko i wyrządzają wiele szkód. Dowiedz się, jak walczyć z nimi domowymi sposobami.

Jakie robaki mogą gromadzić się w mieszkaniu?

Pojęcie robaków (Vermes) obecnie jest używane potocznie, chociaż w przeszłości stanowiło formalny termin zoologiczny. Obejmował on wybrane bezkręgowce, do których zaliczały się płazińce, obleńce, wstężniaki i pierścienice.

W obecnym rozumieniu są to wszelkie owady płaskie i przypominające kształtem gąsienice, żyjące w ciele człowieka lub w jego otoczeniu. Większość z nich to pasożyty takie jak tasiemce, glisty ludzkie czy owsiki. Niektóre z nich zasiedlają też domy mieszkalne, znajdując w nich dobre warunki do przetrwania.

W większości przypadków, robakami potocznie określa się wszystkie szkodliwe insekty, jakie mogą pojawić się w domu i poza nim. Dlatego termin ten jest znacznie szerszy od zoologicznego i obejmuje również niektóre owady latające.

Ma on negatywny wydźwięk, co oznacza, że dotyczy wyłącznie tych insektów, które w jakiś sposób szkodzą. Najpopularniejsze i najczęściej spotykane robaki domowe to te, które można znaleźć w kuchniach, łazienkach czy piwnicach lub na strychach budynków. Są to larwy owadów oraz owady biegające:

 • prusaki,
 • karaluchy,
 • muszki,
 • pchły,
 • pluskwy,
 • mole,
 • rybiki,
 • mrówki.

Skąd mogą brać się robaki w mieszkaniu?

Wymienione wyżej robaki domowe zalicza się do różnych grup i mają inne upodobania. Dlatego, chociaż łączy je miejsce zasiedlenia, wymagają indywidualnego podejścia. Innymi sposobami dostają się do domu i często też w innych miejscach zakładają gniazda.

Przykładowo, mole spożywcze żerują w suchych produktach żywnościowych, karaluchy osiedlają się w ciasnych i ciemnych zakamarkach, a pluskwy można znaleźć w pościeli i tapicerce kanapy.

Szkodniki domowe zazwyczaj pojawiają się przez przypadek. Jednym sprzyja zaniedbanie mieszkania. Brak systematycznych porządków, nagromadzony brud, a zwłaszcza resztki jedzenia pozostawione na wierzchu, mogą zwabić karaluchy. Dostaną się do domu po przewodach kanalizacyjnych lub wejdą szczelinami w konstrukcji budynku.

Inne robaki, takie jak mole czy pluskwy, można przynieść do domu ze starymi przedmiotami lub zakupami. W supermarkecie kupuje się żywność z jajami lub larwami moli, a odzież z drugiej ręki czy zabytkowa kanapa mogą kryć kolonie domowych szkodników.

Wędrówkom sprzyjają szpary pod drzwiami, nieszczelne systemy kanalizacji czy instalacje teletechniczne, stanowiące szlak komunikacyjny pomiędzy mieszkaniami.

Kiedy i w jakich miejscach mogą się pojawiać?

Robaki mogą się pojawiać w różnych miejscach. Najczęściej nie lubią światła, dlatego po jego zapaleniu w pomieszczeniu, szybko znikają w kątach. Większość z nich prowadzi nocny tryb życia, ale muszki czy mrówki domowe można też zobaczyć w dzień.

Szkodniki domowe mają też różne upodobania i osiedlają się w innych miejscach. Mogą to być zakamarki szaf odzieżowych (mole odzieżowe) lub szafek kuchennych i spiżarni (mole spożywcze), tapicerowane meble (pluskwy), miejsca wilgotne, listwy, okolice kontaktów, a nawet ściany, pod tapetami czy boazerią.

Pojawiają się też w różnych pomieszczeniach. Popularne robaki w łazienkach to rybiki cukrowe. Nie wyrządzają żadnych szkód poza tym, że są obecne. Znalezione w wannie, mogą skutecznie zniechęcić do kąpieli.

Ulubionym pomieszczeniem pluskiew jest sypialnia. Zasiedlają pościel i łóżka tylko po to, by w nocy wyjść na żer i poić się ludzką krwią.

Robaki najczęściej można spotkać w kuchni. Jest to dla nich idealne miejsce z uwagi na dostępność pożywienia. Można je znaleźć nie tylko w szafkach, ale też w zlewie z brudnymi naczyniami czy w koszu na śmieci.

Jak samemu można z nimi walczyć?

Robaki domowe towarzyszą człowiekowi od stuleci i chociaż w przeszłości nie znano nowoczesnych metod dezynsekcji, mieszkańcy domów jakoś sobie z nimi radzili.

Niekiedy wystarczy poznać obyczaje nieproszonych gości oraz dowiedzieć się, czego nie lubią, aby wyprosić je z domu. Producenci oferują też wiele gotowych produktów w postaci sprayów, zawieszek czy pułapek, które odstraszają insekty. Można je kupić i zastosować zgodnie z instrukcją.

Większość preparatów do zwalczania robaków to jednak preparaty chemiczne, które nie każdy chce mieć w swoim domu. Dlatego warto sięgnąć po sprawdzone sposoby mam i babć. Jak wytępić robaki w domu?

Domowe sposoby na insekty to między innymi:

 • systematyczne sprzątanie i usuwanie resztek jedzenia,
 • częste wietrzenie mieszkania i odzieży,
 • uszczelnianie wszelkich instalacji domowych,
 • usuwanie z domu starych, niepotrzebnych rzeczy,
 • trzymanie produktów spożywczych w pojemnikach (mole),
 • przykrywanie owoców lub przechowywanie ich w lodowce (muszki),
 • częste wietrzenie pościeli oraz pranie poszewek w wysokiej temperaturze,
 • pranie używanej odzieży i dezynfekowanie mebli tapicerowanych po przyniesieniu do domu,
 • przemywanie szafek wodą z octem (mole),
 • ustawienie w pomieszczeniu lampy owadobójczej (muszki, komary),
 • rozkładanie woreczków z miętą lub rutą na trasach wędrówek (mrówki faraona).

Co, gdy domowe metody zawiodą?

Wymienione domowe sposoby na robaki są tylko przykładem działań profilaktycznych, dzięki którym prawdopodobieństwo rozmnożenia się insektów lub w ogóle pojawienia się ich w domu jest mniejsze.

Kiedy jednak na dobre zagoszczą w budynku, do ich pozbycia się nie wystarczy szklanka piwa czy listek zapachowy. Wówczas niezbędne jest zwrócenie się o pomoc do specjalistów z firmy dezynsekcyjnej takiej jak DezStop. Profesjonaliści nie tylko dobiorą skuteczną metodę, ale także całkowicie wyeliminują problem, dzięki czemu nie pojawi się ryzyko powrotu robaków.

Do eliminacji szkodników domowych stosuje się specjalne opryski, metodę żelową, zamgławianie lub wymrażanie. Przez obniżenie temperatury powietrza w pomieszczeniach insekty giną.

Podobne artykuły