Czym usunąć resztki silikonu sanitarnego z umywalki?

Porady Data publikacji: 18 czerwca 2023

Silikon sanitarny to popularny materiał stosowany w instalacjach sanitarnych do uszczelniania kątów i połączeń. Wymiana silikonu w łazience jest jednym z podstawowych czynności remontowych. Ale co zrobić, gdy chcesz usunąć stare resztki silikonu z umywalki? Bez odpowiedniego podejścia, mogą pozostać trudne do usunięcia resztki. W tym artykule podpowiemy Ci, jak skutecznie poradzić sobie z tym problemem.

Zacznij od noża lub skrobaka

Na początek, użyj noża do usunięcia większości starego silikonu. W przypadku twardych lub trudno dostępnych miejsc skrobak do silikonu może okazać się niezastąpiony. Zawsze bądź ostrożny, aby nie uszkodzić powierzchni umywalki. Jeżeli zdecydujesz się na użycie noża, staraj się go trzymać pod niskim kątem, tak aby zminimalizować ryzyko porysowania powierzchni.

Zestaw do usuwania silikonu

Po usunięciu większości silikonu nadal mogą pozostać drobne resztki. Na takie sytuacje sprawdzą się specjalistyczne środki do usuwania silikonu, które dostępne są w sklepach z artykułami budowlanymi. Środek ten najczęściej występuje w formie żelu lub sprayu, który nanosi się na pozostałości silikonu. Po nałożeniu zazwyczaj trzeba odczekać kilkanaście minut (lub zgodnie z instrukcją na opakowaniu), aby środek zadziałał.

Ostatnie szlify

Po odczekaniu odpowiedniej ilości czasu, pozostałości silikonu powinny stać się miękkie i łatwo dające się usunąć. W tym celu możesz użyć szpatułki, gąbki czy ściereczki. Po usunięciu resztek silikonu umywalkę należy dokładnie umyć, aby pozbyć się pozostałości środka do usuwania silikonu.

Na koniec, przemyj umywalkę ciepłą wodą i delikatnym środkiem czyszczącym. Dokładnie wysusz powierzchnię, aby przygotować ją do nałożenia nowego silikonu. Pamiętaj, że powierzchnia musi być całkowicie sucha i czysta, zanim zastosujesz nowy silikon.

Nakładanie nowego silikonu

Nałożenie nowego silikonu jest równie ważne, co usunięcie starego. Aby to zrobić, potrzebujesz pistoletu do silikonu. Zacznij od wycięcia końcówki tuby z silikonem pod odpowiednim kątem — zwykle około 45 stopni. Następnie wstaw tubę do pistoletu do silikonu i zacznij nakładać go na miejsca, które wymagają uszczelnienia.

Staraj się nanosić silikon równomiernie, bez przerw. Jeśli jest to twoje pierwsze doświadczenie, możesz najpierw spróbować nałożyć silikon na kawałek kartonu, aby zrozumieć, jak mocno musisz naciskać na spust pistoletu.

Po nałożeniu silikonu możesz go wygładzić za pomocą specjalnego wygładzacza do silikonu lub po prostu mokrego palca. W razie potrzeby nadmiar silikonu usuń wilgotną ściereczką.

Ile powinien schnąć silikon?

Ostatnim krokiem jest pozostawienie nowo nałożonego silikonu do wyschnięcia. Czas ten zależy od typu silikonu, ale zazwyczaj wynosi od 24 do 48 godzin. W tym czasie staraj się nie używać umywalki, aby nie zakłócić procesu wysychania.

Pamiętaj, że niezależnie od metody, którą wybierzesz, bezpieczeństwo powinno być zawsze na pierwszym miejscu. Używaj rękawic ochronnych, aby chronić skórę przed środkami chemicznymi i ostrymi narzędziami. A jeśli nie jesteś pewny swoich umiejętności, zawsze warto zatrudnić profesjonalistę.

Usunięcie resztek silikonu sanitarnego z umywalki może być pracochłonne, ale odpowiednie podejście i cierpliwość mogą przynieść zadowalające rezultaty. Pamiętaj, że prawidłowe uszczelnienie umywalki silikonem sanitarnym jest kluczowe dla utrzymania jej w dobrym stanie i zapobiegania przeciekom.

Podobne artykuły